Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elágazásban elágazás! Hogyan...

Elágazásban elágazás! Hogyan nevezzem el?

Figyelt kérdés

Nagyon szeretem a kémiát, és értem is, ezért sokat foglalkozok vele. Azonban nemrég találkoztam egy problémával, amit azóta sem sikerült megoldani, nevezetesen a szénhidrogének elnevezése esetén: amikor az elágazás is elágazik. Már a legegyszerűbb esetben is gondban vagyok, amikor egy izobután kapcsolódik, hiszen már ebben az esetben is kétféleképpen kapcsolódhat a főlánchoz.

Íme egy eset, amit biztos, hogy rosszul neveztem el, de hogy el tudjátok képzelni, mi a gondom:


2,2,5,5-tetrametil-3-izobutilhexán


Az izobutil a főlánchoz kapcsolódhat tercier szénatomjával (így kvaterner lesz), ill. láncvégi, primer szénaomjával (így szekunder lesz). Hogyan tudnám jelölni, hogy melyikkel kapcsolódik?

És a bonyolultabb esetekben hogyan kell eljárni?


A válaszokat előre is köszönöm!


A válaszokat előre is köszönöm!



2013. okt. 26. 19:53
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia! Gyorsan összedobtam egy ábrát, menjünk most végig rajta hogy mi miért van így.


[link]


Azért használtam benzolt, mert így jól látszik a rá felpakolt csoportok nevezéktana. Megjegyzem, ezek nem helyes IUPAC-nevek, de az elágazó csoportokat jól bemutatja. Először is van a normál-butilbenzol, itt nincs semmi különös, a butilcsoport a végével kapcsolódik a gyűrűhöz. De mi van akkor ha a butilcsoport a 2-es szénatommal kapcsolódik? Nos, a csoportot ekkor is butilcsoportnak hívjuk, de oda kell írni a "but" és az "il" közé, hogy melyik szénnel kapcsolódik a benzolhoz, ezért lett but-2-il.


Nézzünk egy nehezebbet. Ilyen bonyolult ábráknál mint a 3., felejtsük el egy pillanatra a benzolt és nevezzük el csak a kapcsolódó csoportot. Ez egy nonán, amin van egy etil a 3-as szénen, és egy metil az ötösön, tehát ez egy 3-etil-5-metilnonán. Node ez egy benzolhoz kapcsolódik, mégpedig a 4-es szenével, ezért lett (3-etil-5-metilnon-4-il)-benzol. Végül az utolsó ábrán ugyanez a molekula található 2 db kettőskötéssel, ezt már gondolom magadtól is érted hogy miért ez a neve. Remélem segítettem, de ha nem világos valami, szólj :)

2013. okt. 26. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A leghosszabb szénlánc adja az alapvegyület nevét, tehát heptán lesz (C* aszimmetrikus szénatom, ami S vagy R térszerkezetű):


CH3-C[(CH3)2]-CH2-C*H[C(CH3)2-CH3]-CH2-CH(CH3)-CH3


4S-4-terc-butil-2,2,6-trimetil-heptán

4R-4-terc-butil-2,2,6-trimetil-heptán


vagy


4S-2,2,6-trimetil-4-(1,1-dimetil-etil)-heptán

4R-2,2,6-trimetil-4-(1,1-dimetil-etil)-heptán

2013. okt. 26. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors válaszokat! Mostmár el tudom őket nevezni :)
2013. okt. 28. 16:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!