Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémiai kérdések. Nem tudom...

Nuh299 kérdése:

Kémiai kérdések. Nem tudom őket. Kérhetek segítséget?

Figyelt kérdés

Melyik anyag ez?

1.Földünkön elemi állapotban vulkáni gázokban és magasabb légterekben 0,01 térfogat%-ban fordul elő,vegyületei azonban nagy mennyiségben megtalálhatók.

2.Vegyülete a pajzsmirigy működését befolyásolja.

3.A PVC-gyártás melléktermékeként keletkezik.

4.Növényvédő szerként lisztharmat ellen használják.

5.Higroszkópos anyag.


Egyenlet(+számolást is ha lehet)

6.Mekkora tömegű vas-szulfid keletkezik 11,2 g vas és 11,2 g kén reakciójakor?


2013. nov. 15. 15:04
 1/4 anonim ***** válasza:

1. szén-dioxid

2. jód

3. ? Polimerizáció során nem keletkezik melléktermék. Ez a lényege a polimerizációnak, hogy a monomerek (vinil-klorid) lánccá kapcsolódnak össze.

4. szódabikarbóna

5. kénsav

6. kb. a héten negyedjére kérdezik. keresgélj visszább!

2013. nov. 15. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

1. ELEMI ÁLLAPOT!==>kén

3.HCl

4. hát őőő, ez is vmilyen kénvegyület, most fejből nem megy

2013. nov. 15. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

#1 válaszában hibák vannak: 1. CO2 mióta elem?!, 3. lisztharmat ellen elemi ként tartalmazó ágens véd. (6. Ez a segítség, hogy keresgéljen vissza? Ember, hol élsz te...)


1. Normál körülmények között gáz halmazállapotú elemet kell keresnünk, ezért ami első közelítésben szóba jöhet (érdemes a periódusos rendszert használni az átláthatóság kedvéért): H2, N2, O2, F2, Cl2, He, Ne, Ar, Kr, Xe, Rn.

A He, Ne, Ar, Kr, Xe, Rn nemesgázok nem képeznek nagy mennyiségben vegyületet, erre utal a "nemes-" előtag, ami azt jelenti, hogy elemi állapotra törekszenek.

Az F2 és Cl2 a két legreakcióképesebb elem, ezért elemi állapotban nem fordulnak elő, mert szinte minden elemet vegyületbe visznek. Oxidáló erejük kimagasló, a fluor oxidáló ereje iszonyatosan nagy, olyannyira, hogy még a vizet is bontja. Szó szerint igaz rá Szalacsi bácsi szállóigéje (ez most nem vicc akar lenni): "A vízbűl veszi ki a Zoxigént":


2 F2 + 2 H2O = 4 HF + O2


A N2 és O2 nagy mennyiségben van jelen a légkörben.

Marad a H2, ami valóban a légkör felső rétegeiben dúsul föl, mert kis molekulatömege miatt a Föld gravitációs térerő nem képes megtartani, így a H2 "elszökik". Vegyületei nagy mennyiségben előfordulnak: H2O és szénhidrogének.

/Azért írtam hosszan, mert nem akartam pusztán a válasz megadni. Amikor válaszolni szoktam, egy kicsit tanítom is kémiai szemléletre a fiatalságot, amit nem biztos, hogy megkap iskolai tanárától./


2. A szervezetbe bevitt jód szükséges a pajzsmirigy kielégítő hormontermeléséhez. De vigyázni kell, mert a kereskedelmi forgalomban kapható "jódozott só" aránytalanul nagy bevitele a pajzsmirigy túlműködését is eredményezheti, ami szélsőséges esetben fizikai elváltozást is eredményezhet.

A természet az ember legjobb barátja: a kloridok és bromidok mellett a jodidok is mindig előfordulnak, ezért a természetes "asztali só" NaCl mellett NaBr-t és NaI-t is tartalmaz. A sós vízű környezetben nevelkedett tengeri halak fogyasztása ugyancsak kiválóan fedezi jódszükségletünket.


3. Nincs melléktermék, mert a polimerizáció sorozatos önaddíció (egyesülés).


4. Lisztharmat ellen elemi kén a hatékony, a legjobb természetesnek mondható készítmény a mészkénlé, ami Ca(OH)2 és S vizes szuszpenziója.


5. Higroszkópos = vízmegkötő. Olyan anyagok, amelyek a levegő nedvességtartalmát mohón nyelik el. Ilyen a szilárd NaOH is.


6. Fe + S = FeS


Mivel eme egyenletet kell használnunk a feladat megoldásához, a tömegeket vissza kell vezetnünk anyagmennyiségekre (mol mértékegységre), mert egyenletünk is anyagmennyiségekkel "dolgozik". Ehhez föl kell használnunk a vas, kén és vas(II)-szulfid moláris tömegét:


nFe = 11,2 g / 55,8 g/mol = 0,2 mol

nS = 11,2 g / 32,1 g/mol = 0,35 mol


Az egyenlet alapján látható, hogy a vas és kén egymással reagáló anyagmennyisége azonos, ezért 0,2 mol Fe fog reagálni 0,2 mol S-sel (az S fölöslegben van, mert belőle 0,35 mol áll rendelkezésre) és 0,2 mol FeS képződik, aminek tömege:


mFeS = 0,2 mol * 87,9 g/mol = 17,6 g

2013. nov. 15. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

4) Kén. Különféle kolloid kén tartalmú szereket használnak. A mészkénlevet én főzni szoktam. Ca(OH)2 oldatában főzött kénből CaS, és különféle poliszulfidok képződnek. Kipermetezve a poliszulfidok bomlásából kén válik ki.

Szuszpendált kén? Lehet, hogy Fanyúl receptjét is kipróbálom egyszer.

5) Higroszkópos anyagok: #1 említette tömény kénsav, foszfor-pentoxid, kalcium-klorid, és még sok más anyag.

6) Fanyúl válasza tökéletes.


Akad itt hülye kérdés, de sajnos a diák nem adhat rá hülye választ. Jut eszembe ifjúkorom lidércnyomása, egy földrajz munkafüzet. Volt benne egy stilizált rajz, egy teherhajó, és néhány láda, és egy kérdés:

-Mi jut eszedbe a képről?

-A tankönyv-író nagynénikéje ül a ládában, akit nemsokára berakodnak, mert etetni kell a cápákat.

Az jutott eszembe.

Elnézést kérek a GY.K. olvadóitól, hogy elkalandoztam, és kissé elragadtattam magam.

2013. nov. 15. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!