Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy van ez a mágnesesség?

Hogy van ez a mágnesesség?

Figyelt kérdés

Mért tapad hozzá a fém vas a mágneshez? Más fémek mért nem? Ennek elektronszerkezeti okai vannak? Ha igen, mi? És a mágnes miből van? Nem a felmágnesezett vas, hanem az a fekete "alap" mágnes.

Más vas vegyületek, pl a rozsda mért nem tapadnak hozzá a mágneshez?


2013. dec. 22. 20:49
 1/7 anonim ***** válasza:

Más anyagokra is hat a mágneses tér, csak a vasra (és még pár fémre) sokkal jobban, mert azokban már eleve vannak egyirányba rendezett tartományok (domének). A mágneses tér hatására ezek a domének mind a térerő irányába fordulnak. A domének kialakulásának kvantummechanikai okai vannak.


Nincs olyan, hogy "fekete alapmágnes", magát a mégneses térerőt a elektronok mágneses momentuma és pályamomentuma hozza létre. Ezek minden anyagban ott vannak, csak összevissza állnak, lerontják egymás hatását. Ha egy anyag erős mágneses teret gerjeszt maga körül, az azt jelenti, hogy ezek a momentumok többnyire egy irányba állnak. Az a "fekete alapmágnes (bármi is legyen az) ugyanígy keletkezett, az sem volt eredetileg mágnes, hanem valamilyen tér egy irányba rendezte a doméneit, aztán azok befagytak. Ugyanez történik a felmágnesezett vasnál is.


A rozsdát azért nem vonzza a mágnes, mert abban nem alakulnak ki domének.

2013. dec. 22. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Valami rémlik még egyetemről ezekkel a doménekkel kapcsolatban. De hogyan lehet azokat egy irányba rendezni? És hogy lehet befagyasztani?


"A rozsdát azért nem vonzza a mágnes, mert abban nem alakulnak ki domének."

Mért nem?


"...és még pár fémre..."

Melyikekre?


"Fekete alapmágnes" alatt azt az anyagot értem, amiből a mágneseket készítik általában. Nem tudom mi az pontosan kémiailag. Az a fekete kőszerű anyag amire gondolok.

Pl hupilila polimerszerű anyagból még nem láttam mágnest. Mindegyik ez a fekete kőszerű valami.


Két mágnesnek energetikailag mért jobb ha összetapadnak, mint ha külön lennének. Honnan veszik azt az energiát, amivel elmozdulnak egymás felé? Mert a semmiből ugyen nem keletkezik energia. És ennek az energiának végtelen a forrása? Vagy egy idő után elfáradnak a mágnesek?

Vagy másképp kérdezve: ha nekem energiát kell befektetnem hogy két jó erős mágnest széthúzzak, az az energia hova lesz? Esetleg eltárolódik valahol a mágnesben és ez kerül vissza mikor egymáshoz húzzák egymást?

2013. dec. 22. 21:45
 3/7 anonim ***** válasza:

Ha két rúdmágnes az egymást vonzó végeinél össze van "tapadva", vagy ha szét van húzva, akkor az eredő mágneses tér, mármint az eredő tér nem lesz ugyanaz, elvégre két rúdmágnes terét adjuk össze, de más geometria mellet, így a teljes térben tárolt energia sem feltétlenül ugyanaz a két esetben. Ez már két ponttöltés közelítése/távolítása esetén is hasonló, változik az eredő tér így az abban lévp energia is, a közelítéshez/távolításhoz pedig tartozik munkavégzés.


Rozsda: a fémes vas fémrácsban van, a rozsda meg vegyületben, plusz porózus, stb., egész más az anyagszerkezetük és az atomi spinek csatolásának erőssége is.

2014. febr. 19. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Igazad van. De azt hittem a vas atomnak (is) van mágneses tulajdonsága. Ezek szerint nincs?
2014. febr. 20. 08:21
 5/7 anonim ***** válasza:
Egy vasatom nem csinál nyarat. A rozsdában a gyenge csatolás miatt össze-vissza állnak az atomok mágneses momentumai, így a vektori eredő egy makroszkopikus térrészben gyakorlatilag elhanyagolható, és még ha egy külső mágneses térrel be is rendezi őket az ember, amint megszűnik a külső mágneses tér, szobahőmérsékleten nyomban ismét rendezetlenné válnak. Ellenben a ferromágneses fémes vas megőrzi a rendezettséget (lásd domének) szobahőmérsékleten. Egy bizonoy hőmérséklet felett viszont már az sem, ott megszűnik ferromágnesesnek lenni. Tehát hiába a vas atomi mágneses momentuma, önmagában még nem magyarázza a ferromágneses viselkedést, kell hozzá az anyag rácsszerkezete is.
2014. febr. 20. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 idegen.1 ***** válasza:

Te egyetemet végeztél?Vagy ott voltál portás?

A gyakori kérdéseket már teleírtad a hülyeségeiddel,ami remélem hogy nem valami fertőző betegség.

Ha ez a fajta közvélemény kutatás sem vezet eredményre,akkor semmi és senki nem tud segíteni Rajtad.

Bocs ez az igazság.

2015. okt. 25. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 idegen.1 ***** válasza:

"fekete mágnes"...hmmm

ferritmágnes?.

-finom vaspor,egymástól elszigetelve.Erős mágneses térben tartva,egy formában amíg a kötőanyag megszilárdul.

Sok sok pici iránytű befagyasztva.

Alnico mágnes érdekel?

Olvadt mágneses fémek és ötvözeteik mágneses térben való lehűtése/befagyasztása/szintén állandó mágnest eredményez.

2015. okt. 25. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!