Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy a szaglásun...

Miért van az, hogy a szaglásunk ennyire nagymértékben eltompult a többi érzékszervünkhöz képest?

Figyelt kérdés

Értem én, hogy evolúciós okok, hogy visszafejlődik, amit nem használunk, hogy messze nem vagyunk olyan erősek, gyorsak, mint az állatok, és hogy messze nem olyan pontosak már az érzékszerveink, de


-a látásunk kitűnő


-a hallásunk is elég jó, mert bár a hallástartomány szűkebb, mint az állatoké, elég jó az irányhallásunk


-... de mi a helyzet a szaglásunkkal? Az miért fejlődött ennyire vissza? Gyakorlatilag a legkezdetlegesebb mértékig van csak meg. Ha a hallásunk olyan jó, hogy pontosan meg tudjuk hallani, milyen irányból jön a hang, a látásunk annyira, hogy kiváló a térlátásunk és a spektrum színeinek nagyrészét remekül látjuk, akkor szaglásnál az lenne a minimum, hogy ha fúj a szél egy ember felől, akkor mondjuk 10 méterre még érezzük. Vagy érezzük a szagot, amit a járt ösvényen hagyott. Vagy érezni az állatok szagát a lakóhelyük közelében (odú, rókalyuk). Ezt kb. bármelyik emlős tudja. Mi hogyhogy nem? Számomra teljesen hihetetlen, hogy míg egy kutya szinte az orrával lát, míg bármilyen vad számára az egyik legárulkodóbb jel, ha szélirányból az ember szagát megérzi, mi ezekhez képest max. akkor érezzük egy ember valódi szagát, ha nagyon leizzad, vagy ha testközelben vagyunk hozzá, mondjuk vele alszunk. Az állatok ehhez képest még a vizet is képesek kiszagolni. Hogyhogy ezen a téren ennyire elcsökevényesedtünk? És miért pont ezen a téren?



2014. ápr. 20. 12:11
 1/7 anonim ***** válasza:

Mert az orrunk nem olyan nyújtott mint a kutyáknak, így kevesebb receptor van benne.

Mogyi

2014. ápr. 20. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nahát, akkor minden állatnak, aminek rövid az orra, rossz a szaglása, mi? És szerinted akkor a mókusnak, nyúlnak, egérnek, macskának nincs szaglása, ugye? Hadd kérjelek már meg, hogyha nem értesz hozzá, akkor ne böfögj ide mindenáron valami hülyeséget!
2014. ápr. 20. 13:23
 3/7 anonim ***** válasza:

A látásunk sem valami túl jó. Sok színt érzékelünk ez igaz, de az élessége és a fókusz-képessége pl a madarak ellen bőven elmarad.


A hallásunk eléggé szűk tartományban használható, és leginkább az emberi beszédet érzékeljük vele.


Így a szaglásunk is pont olyan, mint a többi. Van-van, vannak kiugró képességüek, de a nagy átlag orra kb dísznek van a szaglást használó állatokhoz képest. Egyszerűen az emberi érzékszervek alulfejlettek, mivel nem voltak annyira szükségesek az életben maradáshoz. Cserébe van egy energia-zabáló, brutális képességű agyunk, ami sok-sok évet vesz igénybe, mire teljesen kifejlődik.

2014. ápr. 20. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ne ess hasra a sasszem előtt, a legtöbb madárfajnak még rosszabb a szaglása, mint a miénk. Sok emlősfaj meg rosszabbul lát, mint mi, alacsonyabb felbontóképesség, kevesebb szín, satöbbi. Viszont a szaglásuk jobb, mert kevésbé hagyatkoznak a látásukra, mint a szaglásukra.

Kérdező, gondold át, hogy mire használja az ember a szaglását? Arra elég jó.

2014. ápr. 20. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Utolsó: veled értek egyet, én is úgy tudom, hogy a mi látásunk kifejezetten jónak számít. A ragadozó madarak látása persze, hogy a lehető legjobb, de ők ki is halnának anélkül. Más madarak azonban jóval nagyobb tartományban ugyan, de rosszabbul látnak.


(ami igazán durva, az pl. a baglyok hallása)


A hallásunk szűk tartományban használható? Ezzel sem értek egyet. Persze, az ultrahangot nem halljuk, de ettől még tudtommal nem számít az állatokhoz viszonyítva sem rossznak.


Egy ló látása pl. a miénkhez képest nagyon rossz. Egy orrszarvú meg állítólag kb. öt méterig lát élesen.



"Kérdező, gondold át, hogy mire használja az ember a szaglását? Arra elég jó."



Szerintem ez nem érv. Remek kiegészítője lehetne a nonverbális kommunikációnak. Ennyi erővel a hallásunk se kéne, hogy ennyire kifinomult legyen.

2014. ápr. 20. 23:31
 6/7 Gringabringa válasza:

Még a cápának is szuper a szaglása-bár neki hosszú az orra:D

Kérdezzetek engem, milyen ez, én szaglás nélkül születtem:)Egyik orvos se tudja miért de nem is foglalkoztak vele, mikor rákérdeztem.

Engem meg rohadtul nem zavar, hisz sose volt.

2014. ápr. 28. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Az őseink életmódja miatt gyenge a szaglásunk és jó a látásunk (emlős-mércével mérve). A főemlősök többsége nappali állat, és fán élő, illetve az étrendjében jelentős szerepet játszanak a gyümölcsök. Az ágról ágra ugráláshoz-"hintázáshoz" (itt az emberszerű majmok fákon való közlekedésére gondolok) éles látás és nagyon jó térlátás kell, hogy ne essen le a fáról. A túlnyomó részt gyümölcsökből álló étrendhez kell a jó színlátás, hogy az érett gyümölcsöt az éretlentől meg lehessen különböztetni (u.i. gyakran mérgező is az éretlen). A legtöbb főemlős életmódjához nincs szükség annyira jó szagláshoz, ezért az visszafejlődött (a majmoknak ugyanúgy nagyon jó a látásuk, és gyenge a szaglásuk, mint nekünk). A szaglásra azután még kevésbé volt szükség, hogy háziasítottuk a kutyát, mert az úgyis jobb nálunk, és szimatol helyettünk is.
2017. júl. 14. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!