Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi ennek a kémia feladatnak a...

Mi ennek a kémia feladatnak a kulcs, eredménye?

Figyelt kérdés

1,350g fém 40cm3 1,19g/cm3 1407w%-os savoldatban oldódik fel.

A keletkezett közömbösített oldat tömege: 51,18g.


a) milyen anyagi minőségű és hány cm3 standard állapotú gáz képződött?


b)Mi volt a feloldott fém?


c)Milyen savban oldottuk fel a fémet?



Ameddig eljutottam: savoldat tömege, savtömege, gáz tömege. És persze kiderül, hogy a sav és a fém sztöchimetrikus arányban vannak.


Semmi több info nincs, és megakadtam...



2014. ápr. 26. 13:52
 1/9 A kérdező kommentje:

JAVÍTÁS:

A sav 14,70 m/m%-os és 42cm3 térfogatú volt!!!!!

2014. ápr. 26. 13:53
 2/9 anonim ***** válasza:
Ha tudod, hogy mennyi a gáz tömege, akkor elvileg a fémre is választ kaphatsz.Sőt, gyakorlatilag mindenre, mert megvan akkor a sav tömege, meg az anyagmennyisége is.
2014. ápr. 26. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
A felsorolás azokat a dolgokat tartalmazza, amiket ki tudtam számolni. Semmi mást nem tudtam kicsikarni a megadott adatokból és információmból.
2014. ápr. 26. 19:37
 4/9 anonim ***** válasza:

Előző vagyok:

pedig ezekből az adatokból meg lehet oldani.

m(Me):m(HA) (lehet, hogy kétértékű a sav, most csak az arányok érdekelnek minket), tehát:

m(Me):m(HA)

1,35:7,347

...... megkeresed az egész számú többszöröseit ennek a két számnak, többször is a 27 és a 49 lesz az eredmény. 49 g/mol moláris tömegű sav nincs, de 98 g/mol igen. Ez vagy kénsav vagy foszforsav. Ha mindkettőre felírod az egyenletet és leellenőrzöd, rájössz, hogy a kénsav.

2014. ápr. 27. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Leírnád részletesen, hogy mire gondolsz?!

Kérlek, szeretném megérteni!


Ugyanis, ha a fenti fém:sav tömegarány esetén 98g savat, azaz pl. 1 mol kénsavat/foszforsavat veszek, akkor a fém tömegére 18g jön ki, ami semmilyen mólarányban nem felel meg egyetlen fém moláris tömegének se (azaz többszörösei sem).

Próbálkoztam, de salétrom-és sósavra se tudtam érdemes eredményt kihozni.


Próbáltam a fejlődő gázból kiindulni, feltételezve több mindent, hogy mi lehet (H2, SO2, NO, NO2), de semmi használható és értelmes nem jött ki, pedig a savaknak megfelelő (a fém vegyértékétől is függő) sztöchiometriákra is igyekeztem figyelni.

2014. ápr. 27. 17:59
 6/9 anonim ***** válasza:

7,347:1,35 /*(7,347/1,35)

40:7,347

320:58,8 /*5

1600:294

800:147

147:27(!!!)

49(!!!):9

Szóval, én így próbálkoztam, és ha többi számmal nézegeted, akkor is ez az arány jön ki.

2014. ápr. 27. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Egyébként, nyilván azért nem kapsz egyértelmű számokat, tehát nem lesz 98:27, mivel nem ilyen tömegarányban reagáltak.
2014. ápr. 27. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Sajnálom, biztos az én felfogásom a nehéz, de akárhogy is nézem a számokat, bármilyen sztöchiometriát is feltételezek (már az előbb is írtam, hogy igen, erre gondoltam) nem látom, hogy mi is a végeredmény, illetve, hogy az hogyan jön ki.


Ki lehet ügyeskedni a 27-es számot... rendben, de mellette semmilyen arányban és semmilyen sav tömege nem jön ki. etc.

2014. ápr. 27. 19:37
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, de már máshol kaptam választ a kérdésre!

És ahogy sejtettem, anélkül, hogy további dolgokat ne feltételeznénk (leginkább pl. hogy hidrogéngáz keletkezik) nem lehet megoldani.


Utána viszont nem vészes.


Minden esetre köszönöm.

2014. ápr. 28. 00:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!