Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Két rúd egymással szemben...

Két rúd egymással szemben megy v sebességgel?

Figyelt kérdés
A kérdésem, hogy az egyikből nézve a másik rendszer 2 v sebességgel megy vagy relativisztikus sebességtranszformációval kell számolni?
2014. jún. 11. 16:50
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Relativisztikus sebességtranszformációval kell számolni, de ha elég v kicsi, akkor az fog kijönni, hogy nagyon jó közelítéssel 2*v sebességgel haladnak egymáshoz képest.
2014. jún. 11. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

A relativisztikus sebességtranszformáció v=0,1*c alatt felesleges, mert annyira elenyésző a különbség.

(c-fény sebesség vákuumban). De ha hajlamos vagy a perverzióra, akkor mindenképp, a sebességvektorokat felbontva, és transzformálva. Jó kis számolás.

2014. jún. 11. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
c/2-vel számolok, az egyik rúd hosszát akarom meghatározni a másik rendszeréből és nagyon elvetemült eredményt kapok relativisztikusan. Ha l_0 a rúd hossza, akkor a másik rendszerből (l_0)/375000000 hosszúságúnak látom. Én ezt túl nagy változásnak látom, ez jó szerintetek? A megoldást kérlek NE mondjátok meg, én szeretném megcsinálni.
2014. jún. 11. 17:13
 4/8 anonim ***** válasza:
Szerintem nem jó.
2014. jún. 11. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

A kontrakcióra asszem a képlet L0*gyök(1-v2/c2)


Ha egydimenziós esetről beszélünk ( a rudak egy egyenes mentén mozognak) akkor egyszerű kiszámolni, ha nem akkor nagyon nem egyszerű!

2014. jún. 11. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Igen az rá a képlet és 1 dimenzióban is számoltam. A gyök alatti v sebességbe helyettesítettem be a sebességtranszformáció által kijött v sebességet és úgy kaptam fenti eredményt. Sebességtrafóval a v értéke 2v/[1+(v^2)/(c^2)]-re adódik. Ez jónak is tűnik, mert v<<c esetén visszaadja a klasszikust. Csak így tényleg nagyon kicsi lesz a rúd, bár klasszikussal ekkora sebességnél nem is lehetne értelmezni a Lorenzt trafót.
2014. jún. 11. 17:47
 7/8 anonim ***** válasza:

Most mérges leszel rám:

vr = 2*c/2 / (1 + (c/2)^2 / c^2) = c/(1 + 1/4) = 4/5*c.

l'/l_0 = gyök(1 - vr^2/c^2) = gyök(1 - (4/5*c)^2/c^2) = gyök(1 - 16/25) = gyök(9/25) = 3/5.


(Másrészt szerintem általában térben se olyan rettentő bonyolult a probléma. Akkor biztos nem, ha a vonatkoztatási rendszerek egymással szemben mozognak. Ha a rudak bezárnak valamilyen szöget a sebességgel, akkor egy szinuszos vagy koszinuszos szorzó még bejön, de ennyi.)

2014. jún. 11. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Rájöttem közben magamtól is, miközben az egyenletet alakítottam át sikerült elszámolnom az egészet, így kaptam azt a nagyon hülye eredményt a v=c/2-re. Mindenesetre köszönöm mindkettőtöknek a segítséget! :)
2014. jún. 11. 18:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!