Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Néhány karóra számlapját...

Néhány karóra számlapját fluoreszkáló, vagy foszforeszkáló anyaggal vonják be?

Figyelt kérdés
Mi a kettő között a lényeges különbség, illetve van-e negatív hatása az egészségre egyiknek, másiknak?

2014. jún. 17. 14:10
1 2
 1/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Mi a kettő között a lényeges különbség"

A foszforeszkálás a fény hatása után, sötétben is visszasugárzott fénylés.

A fluoreszkálás csak addig áll fenn, amíg az anyagot fény éri, pl. megvilágítom uv-lámpával és addig látható fényt bocsát ki, ha nem világítom meg, ő sem világít.


"illetve van-e negatív hatása az egészségre egyiknek, másiknak?"

Önmagában nem, de a foszforeszkáló festékanyag régebbi fajtái néha tartalmaztak radioaktív összetevőket.

2014. jún. 17. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Pár kiegészítés:


A foszforeszencia és a fluoreszencia két eltérő folyamat, nem feltétlen összehasonlíthatóak. Általában igaz, hogy a fluoreszencia rövidebb ideig tart, ezért látszik úgy, hogy 'csak addig tart, ameddig fény éri'. A valóságban pl. a késleltetett fluoreszencia tarthat addig, mint egy átlag foszforeszencia. A radioaktivitás pedig véletlenül sem foszforeszencia, azt szcintillálásnak hívják.


Egyébként úgy tudom, a szóban forgó órák fluoreszkálnak. És nem, nem egészségkárosító. A régi radioaktív órák is elviselhető terhelést okoztak (sőt, ha tettek volna az aljára alumíniumlapot vagy valami olajfilmet, biztonságos lett volna az is).

2014. jún. 17. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Wadmalac ***** válasza:

"A foszforeszencia és a fluoreszencia két eltérő folyamat, nem feltétlen összehasonlíthatóak. Általában igaz, hogy a fluoreszencia rövidebb ideig tart, ezért látszik úgy, hogy 'csak addig tart, ameddig fény éri'. A valóságban pl. a késleltetett fluoreszencia tarthat addig, mint egy átlag foszforeszencia."

Hmm, itt nekem valami nem stimmel. A fluoreszkálás és a foszforeszkálás is fénnyel gerjesztett elektron magasabb majd alacsonyabb szintre lépésének eredménye, a különbség éppen az, hogy foszforeszkálásnál ez a visszalépés és ezzel a foton-kilépés késleltetett.


"A radioaktivitás pedig véletlenül sem foszforeszencia, azt szcintillálásnak hívják."

Nekem a radiolumineszcencia ismerősebb kifejezés erre.


"Egyébként úgy tudom, a szóban forgó órák fluoreszkálnak."

Hát tudtommal részben foszforeszkálás, részben radiolumineszcencia. Enyhén szennyezett foszforból radioaktív anyaggal gerjesztett fénykibocsátás, régebben tórium, urán stb., újabban a sokkal enyhébben sugárzó és ezért (zárt óraházban) veszélytelen trícium a sugárforrás és egyben a foszfor gerjesztője.

A foszfort most nem mint elemet, hanem mint a fénysugárzó anyag szakkifejezését értem. Maga az anyag valójában ZnS, CaS, CdS, KCl, NaCl is lehet, a szennyező (aktiváló) anyag meg Ag, Cu, Bi, Mn, Tl.


"A régi radioaktív órák is elviselhető terhelést okoztak (sőt, ha tettek volna az aljára alumíniumlapot vagy valami olajfilmet, biztonságos lett volna az is)."

Hát, kb. annyi sugárterhelést adtak, mintha a normál környezeti sugárzás kétszeresét kapná az ember. Ez még jócskán alatta van minden biztonsági normának.

Tudtommal a Swatch világító műanyag óraházaival volt olyan gond, hogy a trícium-tartalmuk bőrbe tudott szívódni. Le is álltak vele.


Az alumíniumlap és olajfilm rész nekem nem igazán érthető. Sugárzás-árnyékolásra egyik sem jó, szennyező radioaktív anyag meg amúgy sem jutott ki.

2014. jún. 18. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

"A fluoreszkálás és a foszforeszkálás is fénnyel gerjesztett elektron magasabb majd alacsonyabb szintre lépésének eredménye, a különbség éppen az, hogy foszforeszkálásnál ez a visszalépés és ezzel a foton-kilépés késleltetett. "


Igen, ebben igazad van, rosszul fogalmazhattam. Ilyen téren összemérhetők, hisz mindkettő elektronátmenethez rendelhető. De a molekula szempontjából nem mindegy, milyen kiválasztási szabályok alapján megy ez az átmenet. Egy spin-tiltott szimmetriatartó ISC átmenet teljesen más szerkezeti torzulásokkal jár, mint egy 'sima' fluoreszencia. Tény, hogy mindkettő elektronátmenet, de ennyi erővel az elektrolízis is az. Nagy különbség van a kettő között - de a bruttó folyamat valóban hasonló, így ha csak a felszínt nézzük, tényleg szinte ugyanaz a kettő.


A radiolumineszencia és a szcintillálás ugyanaz a folyamat. Én valószínűleg a régi nevét használtam, te az újat ismered.


Sugárzás árnyékolására igenis jó az olajréteg, a magas hidrogénkeresztmetszet miatt.

2014. jún. 18. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Wadmalac ***** válasza:

Ezze: köszönöm. Tulajdonképpen egy nyelvet beszélünk, csak azt te ismered mélyebben. Atomfizikai szinten én már elveszek a témában. Gépészként inkább a gyakorlati alkalmazások szintjén mozgok, így a válaszom is.

De szerintem a két oldalról jött válaszok így már tutira lefedik a témát. :)

2014. jún. 18. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Wadmalac ***** válasza:
Egyébként a szcintillációnak külön utána kellett néznek, mert csak a csillagászati értelmét ismertem. Az meg max. annyiban rokon, hogy ott is valami felvillan. :D
2014. jún. 18. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Wadmalac ***** válasza:
néznek=nézzek
2014. jún. 18. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

"A régi radioaktív órák is elviselhető terhelést okoztak"


Mennyire régen volt az, hogy ilyen órákat gyártottak?



"Tudtommal a Swatch világító műanyag óraházaival volt olyan gond, hogy a trícium-tartalmuk bőrbe tudott szívódni. Le is álltak vele."


Azt tudod, hogy ennek milyen hatása volt az egészségre rövid-, illetve hosszútávon?

2014. jún. 18. 14:13
 9/13 Wadmalac ***** válasza:

""A régi radioaktív órák is elviselhető terhelést okoztak


Mennyire régen volt az, hogy ilyen órákat gyártottak?"


Hát azt hiszem, a hetvenes évekig mentek még a régi fajta izotópos festékek.


"Tudtommal a Swatch világító műanyag óraházaival volt olyan gond, hogy a trícium-tartalmuk bőrbe tudott szívódni. Le is álltak vele.

Azt tudod, hogy ennek milyen hatása volt az egészségre rövid-, illetve hosszútávon?"


Nos, mivel a trícium röhögve beépül a szervezetbe a sima hidrogén helyére, akármilyen alacsony is a sugárszintje, de belülről, sokáig "mérgez".

Hogy pontos adatok vannak-e ennek a rák kockázatát növelő hatásairól, azt nem tudom. Ebben a témában tulajdonképpen pontos adatok nem is lehetnek, ahhoz sokévi, nagy mennyiségű statisztikai adat kell, az meg itt még nemigen lehet. Szerintem még a legpontosabb becslések közt is lehet nagy eltérés.

2014. jún. 18. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm az eddigi válaszokat.


Akkor összefoglalva az egészségre gyakorolt hatást, mi lehet a legrosszabb, ami történhet? Ha tegyük fel az óra burkolata valamilyen oknál fogva nem megfelelően zár?


(a manapság gyártott órák esetében persze. egyébként a szóban forgó óra konkrétan egy Casio Edifice EF 104 8A, ha esetleg ez segít beazonosítani a fényvisszaverő bevonat összetételét)

2014. jún. 18. 14:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!