Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy 60 és 120 kg-os ejtőernyős...

Egy 60 és 120 kg-os ejtőernyős azonos felszereléssel azonos körülmények közt ugrik. Melyik ér előbb földet?

Figyelt kérdés
Ha ne egyforma akkor milyen körülmény miatt eltérő ?

2014. aug. 16. 20:16
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Az ernyőnyitás után a 120 kg-os pasas stabilizálódott sebessége ~ 1,414 -szer lesz nagyobb mint a 60 kg-os emberé.
2014. aug. 16. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Az, amelyik később nyitja az ernyőjét.


Amúgy ha egyszerre ugranak és nyitják az ernyőt, akkor valóban a 120 kg-os ér hamarabb földet, hiszen az azonos felszerelés miatt a rájuk ható közegellenállási erő lényegében egyforma, viszont a nagyobb tömegűre nagyobb gravitációs erő hat.

2014. aug. 16. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
26%

második válaszoló téveset állít, ha felírjuk a dinamika alaptörvényét egy szabadon eső tárgyra azt kapjuk hogy m*a=m*g tehát a tömeg kiesik! és ugyanolyan gyorsan esnek le (itt vákuumról van szó) ha nem hanyagoljuk el a légellenállást akkor az egyenlet a következő m*a=m*g-k*v de ha ugyanolyan az ernyőjük akkor ez azt jelenti hogy k ugyanannyi és ha azonos ideig gyorsulnak v is tehát ugyanakkor fognak földet érni ha ugyanakkor nyitják ki az ernyőjüket.

Youtuben van egy videó ahol egyszerre ejtenek le egy tollat és egy kalapácsot a Holdon és egyszerre esnek le: https://www.youtube.com/watch?v=-4_rceVPVSY

2014. aug. 16. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

#3: Rosszul közelítetted meg a kérdést.

A légellenállástól nem lehet eltekinteni, mert itt ez a lényeg.

Az ernyőnyitás után röviddel stabilizálódik a sebesség, gyakorlatilag nincs gyorsulás.

"m*a=m*g-k*v" helyett 0=m*g-k*v^2 a helyes.

Ebből adódik #1 következtetése: 2*es súly, gyök(2)szeres sebesség.

Amúgy ha egyszerre ugranak, akkor az ér hamarabb földet, amelyiknek nem nyílik ki az ernyője... :D

2014. aug. 16. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

22:10-es meg megtanulhatna normálisan központozni, kicsit fárasztó bogarászni, hogy mit akar…


Másrészt közegellenállásos egyenlete nem stimmel, hiszen az ejtőernyősök körül még az ernyő nyitása után is turbulens az áramlás, így a rájuk ható közegellenállási erő a sebességük négyzetével arányos. Helyesen:

m*a = m*g - k*v^2.


Annyiból viszont elnagyolt a hozzászólásom, illetve csak az ernyő kinyílásának pillanatában igaz, hogy a rájuk ható közegellenállási erő azonos. Valójában tényleg k közegellenállási tényezőjük lesz egyforma a két esetben az ernyők nyitása után végig (azelőtt a testhelyzetük változtatásával tág határok között tudják változtatni, akár a tömegkülönbségüket is kompenzálhatják).


De a lényeg az marad, hogy a nehezebbnek nagyobb lesz a lefelé irányuló gyorsulása (illetve kisebb a lassulása) az ernyő nyitásakor, majd nagyobb lesz az esési sebessége is, mikor a rá ható két erő kiegyenlíti egymást (ha a tömegük a felszereléssel együtt értendő, akkor éppen gyök(2)-szerese lesz a nehezebbik sebessége a könnyebbikének, ahogyan a 20:23-as is írta). És mivel az ernyő nyitása után a nehezebbik végig gyorsabban zuhan, természetesen hamarabb is fog földet érni.


Végül az rendjén van, hogy a Holdon egyszerre esik le a kalapács és a tollpihe, de ki a fene akar a Holdon ejtőernyőzni?…

2014. aug. 16. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Tom Benko ***** válasza:
Én egyébként első körben kipróbáltam volna. Lehet venni a teszkóban a műanyaghulladék-soron fillérekért ejtőernyős babákat, kicsit arrébb meg horgásznehezéket. Veszek két babát meg sörétet, utóbbit az egyiknek a nyakába kötöm, és letesztelem.
2014. aug. 17. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm válaszaitokat. Üdv
2014. aug. 20. 10:29
 8/12 anonim ***** válasza:
a nehezebb emberek lassú bő ruhát (polycotton, cordura), míg a könnyűek szűk gyors ruhát (nylon, belga) használnak, hogy együtt repüljenek.
2015. jún. 1. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Hominida ***** válasza:
100%
A kérdés csak egy iskolai példa, használhatjuk a szokásos egyszerűsítéseket. A lényeg az, hogy két test (ejtőernyős) esik, és az áramlási szorzójuk teljesen megegyezik, ami Z=1/2·c·A·ρ. A közegellenállási erő F=Z·v², vagyis a sebességgel négyzetesen arányos. Az tudjuk, hogy nyitott ernyővel az ejtőernyős süllyedési sebessége állandó, azért, mert a nehézségi erejét (súlyát) kiegyenlíti a légellenállás. A lényeges részlet az, hogy a két embernek más a súlya, ezért más az azt kiegyenlítő légellenállás nagysága is, ami viszont eltérő sebességnél jön létre. Tehát ha a két ejtőernyős teljesen azonos módon, nyitott ernyővel indul, akkor is gyorsabb lesz a dagi ereszkedése.
2015. jún. 2. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:

A fizikát tegyétek el.

Egy 55 kg-s csaj sokkal lassabban esik, mint egy 100kg-s férfi.Szabadesésben is (miután stabilizálódott az esési sebesség) és ejtőernyővel is.

Saját tapasztalat.

2017. jún. 25. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!