Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet meghatározni a...

Hogy lehet meghatározni a központi atom elektronszerkezetét, pl. az NF3 molekulában?

Figyelt kérdés
2014. szept. 2. 09:14
 1/3 anonim ***** válasza:
Azt kell megnézni, hogy melyiknek mennyi elektronszükséglete van, és melyik melyikkel tud párosodni. Ebben az esetben könnyű, mivel a nitrogénből 1 darab van, ehhez kapcsolódik 3 fluor, így kizárásos alapon a nitrogén lesz a központi atom. Egyébként, az azonos atomok mindik taszítják egymást, vagyis a legmesszebb akarnak kerülni egymástól, ez pedig szabályos test esetén következik be.
2014. szept. 2. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Miről is van szó?

Ugye a N a központi atom, amelyre kovalens szigmakötéssel három F ligandum csatlakozik. Találtam egy ilyen csodaszép rajzot:

[link]


Az N elektronszerkezete (vegyél elő egy periódusos rendszert, és nézd meg!):

1s2, 2s2, 2p3

Ugye az . (=K) héj telített, viszont a 2. (=L) héjon az "s" alhéj telített, a "p" alhéj nem. A p alhéj 3 orbitálból áll, px, py, és pz. Egy orbitálban pedig két ellentétes spinű elektron helyezkedhet el (+0,5; -0,5), amit a Pauli-féle tilalmi elvből tudunk. A Hund-szabály pedig kimondja, hogy az elektronok úgy "szeretnek" elhelyezkedni, hogy lehetőség szerint minél kevesebb párosítatlan elektron legyen a legkülső alhéjon, tehát a "p" alhéjon mindhárom elektron párosítatlan.


Nos, de mi is a kovalens kötés? A közp. azom és ligandum között elektronpárok jönnek létre. A N elektronjai "boldogak", hiszen a legkülső alhéjon van 3 párosítatlan elektron, amelyek az F egy ellentétes spinű elektronjával párba rendeződnek. A F-nek pedig ugye egy párosítatlan elektronja van a "p" alhéjon.


Nem tudom hogy mennyire vagy elmerülve a kémiában, ha túl bonyolult, vagy ha akad rész ami nem tiszta, kérdezz vissza bátran.

2014. szept. 2. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, legfőképpen a másodikét! Ennek a hozzászólásnak a segítségével, plusz kis utánaolvasással most már világos, hogy miről van itt szó :)
2014. szept. 2. 20:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!