Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történik, ha megáll a...

Mi történik, ha megáll a világegyetem tágulása?

Figyelt kérdés
Lehetséges ez egyáltalán? Ha elkezd összemenni, akkor a rendezettség lesz az alapállapot, és nem a rendezetlenség? Ez lesz az energiaminimum? és ha megáll, de nem megy össze, hanem úgy marad, akkor mi történik?
2008. aug. 9. 14:58
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%

természetesen nem.

és természetesen a kérdést ilyen módon feltenni értelmetlen. határa akkor lenne, ha lenne egy másik világegyetem, amihez képest a mienknek kellene, hogy legyen határa. (ezért nem igaz a szoba hasonlatod, bár belátom, hogy első blikkre nagyon szellemesnek hat...)

a világegytemen kívül nincs semmi, nincs tér, nincs idő, nincs fény és semmi más- sem anyag, sem energia.

a tér és az idő (ennek nyomán és következtében az anyag) magának a világegyetemnek a terméke, a teret az univerzum hozza létre a tágulásával.

elnézést, nem tudom (nem is nagyon lehet) eléggé szemléletesen leírni, a mindennapi tapasztalaton alapuló képek egyszerűen nem alkalmasak erre.

mindenesetre az eddigi összes megfigyelési és mérési eredmény azt igazolja, hogy a világegyetemünknek nincs határa (bár jól kiszámatható térfogata igen- és ez nem ellentmondás...), a tágulása folymatos és egyre nagyobb a tágulás sebessége.

és még valami:

nem győztem - és te nem vesztettél. ez nem verseny, hanem egy tanulási folyamat, és ha ennek eredményeként pl. elolvasod az ajánlott művet, biztos vagyok benne, hogy az eddigi ismereteid csak gyarapodni és kiegészülni fognak és arra inspirálnak, hogy többet és többet olvass- és EZ a győzelem. (a te győzelmed)

2008. aug. 14. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

ez csak most tűnt fel:

azt írtad, hogy hallottál a vöröseltolódásról, majd utána:

"...Hallottam már vöröseltolódásról. De a VÖRÖS FÉNY is mint minden más fény ha egy mondjuk 4 milliárd fényévre lévő objektum felől érzékeljük ..."

szóval a vöröseltolódás nem a vörös fényt jelenti..., hanem azt, hogy a fény spektruma, a megfigyelőhöz képesti távolodása miatt, a spektrum vörös IRÁNYÁBA tolódik el.

2008. aug. 14. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%
Köszönöm szépen hogy válaszoltál és kijavítottál. Így már értem a dolgot, de eddig azt hittem a szobás hasonlatom ha vicces is de igaz. De mivel nem, így már értem a miért tágul az univerzum..
2008. aug. 14. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
100%
ha csak egy kicsit is segíthettem, akkor már megérte koptatni a billentyűzetet :)
2008. aug. 14. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

"Tudjuk érzékelni a világegyetem határát?"

Közvetlenül nem. Ennek két oka van - de előbb gondolkozz el egy példán:

ha 2 dimenziós lények élnek egy lufi felszínén: tud tágulni a világuk?

És van határa a világuknak? Konkrétan: ha elkezdesz benne húzni egy egyenest: lesz-e pont, ahol meg kell állni, mert nem lehet továbbmenni?


A világegyetemet is hasonlóan képzeld el - de 3 dimenzióban.


Egy második korlát: ha a világegyetem TÁGUL - akkor előbb-utóbb lesz egy korlát, amit nem léphetsz át, mert soha nem éred el. Fénysebességnél nem mehetsz gyorsabban - és, elegendő távolság után a viág már elég gyorsan tágul ahhoz, hogy hiába menj...

2008. aug. 24. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim válasza:
100%
még emlékszem egy korábbi válaszra, hogy a tágulás az gyorsul, nem lassul. ez most annyit tesz, hogy a "nagy bumm" lényegében még mindig tart? és a világegyetem körül nincs semmi, se tér, se idő, se akármi, amit az ember ebben a közegben megszokott, de a világegyetem ahogy tágul, ezeket a dolgokat úgy viszi magával (tér, idő, stb.)?
2009. jan. 14. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
100%
Ez túl bonylult!MAgyarázd el szép lassan!
2009. máj. 22. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!