Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért állítják egyesek, hogy...

Miért állítják egyesek, hogy a végtelen felfoghatatlan?

Figyelt kérdés

Főként vallási viták során jönnek elő ezzel a hívők, de soha nem értettem, mi felfoghatatlan a végtelenben - legalábbis nekem soha nem okozott gondot, pedig egy pillanatig se állítom magamról, hogy valami zseniális lángelme lennék. Egyszerűen csak egyszerű az egész, annyira magáért beszél, hogy igazából körülírni se igen tudom - és ezért is furcsállom, hogy egyeseknek ez hogy lehet annyira rejtélyes.


Végtelen - végtelen. Ennyi. Nincs eleje, nincs vége, nincs széle, nincs pereme - maga a szó szerint vett mindenség. Mi ebben olyan felfoghatatlan?


2010. febr. 19. 14:46
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
77%

Véges elme képtelen felfogni, mi az a végtelen. Egy filozófiai megállapítás.


Elképzelheted, milyen az a végtelen, de mivel te magad véges vagy testben, lélekben és értelemben is, nem fér "beléd" a végtelen fogalma a maga valóságában.

2010. febr. 19. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

A filozófia nagyon sok mindent megállapított, egyebek mellett azt is, hogy Akhilleusz soha nem érheti utol a teknőst, és más hasonló szépségeket, amik ugyan igen magvasan hangzanak, és bölcsen lehet elmélkedni róluk, de a valósághoz vajmi kevés közük van.


Milyen alapon állítjuk pl., hogy az elme véges, amikor az is a végtelen mindenség része?

2010. febr. 19. 15:12
 3/13 anonim ***** válasza:

én azt nem értem, hogy hogyan értheted.

én nem értem.

Úgy képzelem, hogy véges, csak folyamatosan táguló. mármint világegyetem.

Ezt el tudom fogadni a korlátolt agyammal..

2010. febr. 19. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Az elméd véges. Térben is véges: határolja a koponyád. Időben is véges: meghalsz. Felfogásban is véges: nem értesz pl kínaiul. Bár a végtelen része vagy, de te magad nem vagy végtelen.
2010. febr. 19. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
63%

Én nagyon jól el tudok képzelni egy csomó mindent, amit nem tudok megcsinálni a gyakorlatban. Tehát ez nem érv. Főzni se tudok, az ételek ízeit mégis jól érzem. Ez se érv. A végtelen elképzelhető, felfogható, csupán el kell dobnunk azt a tévképzetet, hogy ez nem lehetséges, mert mi olyan végesek vagyunk. A kettőnek semmi köze egymáshoz.


Ui.: Ja és a hangom is pocsék, a hallásom mégis kifinomult*. Nem kell összemosni össze az nem tartozó dolgokat. Aki nem tudja felfogni, az nem tudja. Kész. Beszéljen saját magáról, a saját maga nevében. Akkor igazat mond. (Ez minden általános "megállapításra" igaz. Általában.) :P


*-sok klasszikus zenét kell hallgatni. :D

2010. febr. 19. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Klasszikus zenészként megnyugtathatlak: hiába hallgatsz sok klasszikus zenét, nem ettől lesz a hallásod kifinomult. :-) Ha nem tudsz tisztán intonálni, akkor a kifinomult hallásod egy nemlétező fogalom.
2010. febr. 19. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 dellfil ***** válasza:
100%

Azért állítják sokan, hogy "felfoghatatlan", mert nem gondolkodnak el a szó -felfoghatatlan- jelentéséről. Meghallják, hogy "végtelen" és kész a válasz. Egyszerű a sablon. Persze ha vesszük a fáradságot, kialakíthatunk magunkban valamiféle elképzelést a "végtelenről", sőt továbbmegyek, a "végtelenekről". Sok minden lehet végtelen. Kérdezz csak meg egy matematikust, hogy ők hányféleképp találkoznak vele. Vajon van-e, (és milyen) elképzelésük lehet róla. Oké, a fizikusok kimondottan utálják, mert ott "falba" ütköznek és a további vizsgálódások az irányba lehetetlenné válnak.

Azért sok igazság van abban a kijelentésben, hogy a végtelen (legyen az bármi is) felfoghatatlan. De elgondolható. Elképzelni róla "valamit" lehet, azt aláírom, de a "maga valójában" felfogni, azt kétlem. Elég annyit megjegyezni, hogy már az is nehézséget okoz sok embernek, hogy három kiterjedést maga elé képzeljen. Nem beszélve arról, ha ezt még megtoldjuk az időkiterjedéssel, vagyis eseményeket helyezünk bele.

A nagy számoknál is elveszítjük arányérzékünket. Sőt nem is kell olyan "nagy számokra" gondolnunk.

Szerintem inkább arról van szó, hogy sokan azt hiszik hogy ha valami felfoghatatlan akkor már nem is elgondolható, nem is lehet körülírni, vagy ne adj isten már nem is lehet dolgozni vele. Hiszen például a fizika szinte csak erről szól. Mármint a felfoghatatlanokról.

2010. febr. 19. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Köszönök minden választ! :) Eddig a18:28-as volt a leghasznosabb, de jöhetnek még meglátások.
2010. febr. 19. 18:55
 9/13 anonim ***** válasza:

azért a végtelen messze nem olyan könnyű fogalom, mint ahogy így rá lett mondva, hogy hát nincs vége, azt jó napot. Ha az ember belegondol, és elkezd játszani vele, ízlelgeti, akkor kezd el rádöbbenni, mennyire összetett dolog, és igaziból mennyire felmérhetetlen emberi ésszel.


Érdekes olvasmány (mese), kis rátekintést ad a végtelen érdekességére: [link]


néhány érdekesség:

- Ha egy véges sok szobával rendelkező szállodában minden szoba már foglalt, és jön egy új vendég, akkor annak már sehogy sem tudunk saját szobát adni. Végtelen szobájú szállodában ez megoldható, hiába volt minden szoba foglalt, az új vendég mégis kaphat egy kis ügyességgel saját üres szobát, és a régi vendégek is továbbra is saját szobában maradnak.

- többfajta végtelen van, és ezek sorba rendezhetőek nagyság szerint

- ennél is durvább, hogy még végtelennél is több fajta végtelen van, azaz bármilyen fajta végtelennél többfajta végtelen van.

- páros egész számokból pontosan ugyanannyi van, mint egész számokból vagy racionális számokból, de például valós számokból több van, mint ezekből (tehát ez a fajta végtelen több, mint a másik fajta végtelen)

- Eldönthetetlen, hogy létezik-e olyan fajta végtelen, ami több, mint az egész számok féle, de kevesebb, mint a valós számok féle. Ez nem azt jelenti, hogy nem tudni, hanem valóban azt, hogy fel lehet tenni, hogy van, meg azt is, hogy nincs, és mind a kettő helyes lesz. Ha akarom, van ilyen végtelen, ha nem akarom, akkor nincsen.

- És bizonyos dolgok létezése szimplán attól függ, hogy én megengedem ennek a végtelennek a létezését vagy sem. Például a sík pontjainak bizonyos tulajdonság szerinti színezése akkor létezik, ha nincs ilyen végtelen, és nem létezik, ha van ilyen végtelen. Sok tekintetben a matematika egész területeinek viselkedése tud megváltozni ettől az én teljesen önkényes döntésemtől, dolgok léteznek vagy nem léteznek a döntésem függvényeként. És ezt megtehetem.

2010. febr. 19. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

"Úgy képzelem, hogy véges, csak folyamatosan táguló. mármint világegyetem."

Mar bocs de honnan veszed hogy a vilagegyetem vegtelen?

Gondolom enm lattad meg a veget,de ensem lattam meg elektronokat megis elhiszem hogy vannnak.

2010. febr. 19. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!