Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elmagyarázná ezt valaki...

Elmagyarázná ezt valaki egyszerűbben, mint ahogy itt van, ha egyáltalán el lehet?

Figyelt kérdés
[link]

2015. jún. 11. 17:38
 1/4 anonim ***** válasza:
A makro világ megfigyelése olyan, mintha a telefonoddal választhatnál, hogy egy deszkás srácot levideózol 320*240-ben vagy csinálsz egy full HD fotót, és ez alapján neked ki kéne elemezned.
2015. jún. 11. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 SwapP ***** válasza:
Az első választ egyáltalán nem tudom mire vélni, nem tudom mire gondol ez alatt, de ha leírod, melyik része nem érthető, megpróbálom elmagyarázni.
2015. jún. 12. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

a tudományos részt hogy akarják szegény macsekot kinyiffantani nem nagyon lehet egyszerűbben


a dolgot úgy lehet talán elképzelni hogy nagyon pici világban ahol a kvantummechanika érvényes lehetséges hogy két egymást kizáró dolog egyszerre létezzen

ez a kísérlet ezt nagyítja fel a mi világunk méretéig a végén azzal hogy a macska halála és élete is egyszerre létezik

ez az egyszerre lévő két állapot mindaddig fenn áll meg mi külső szemlélők rá nem nézünk ekkor csak az észlelt állapot lesz a valóságos és a többi kizáródik


szerintem úgy a legjobb elképzelni hogy nem vagy-vagy ként gondolsz a dologra hogy a macska "vagy" él "vagy" halott hanem is-is, él is meg halott is és mikor belenézel a dobozba az egyiket fogod látni de azzal hogy belenéztél a másik lehetőség megszűnt

2015. jún. 13. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Kicsi matek kéne hozzá. A kvantummechanika a nagyon kicsi dolgok fizikája, ott máshogy működnek a dolgok. A macskás példa a kvantummechanika egyik szemléltetése. A macskának lehet két állapota, mondjuk "a" meg "b". Legyen "a" az élő állapot, "b" meg a halott. A macska általános állapota a kvantummechanika szerint, a c=e*a+r*b. Ezt lineáris kombinációnak nevezzük. A lényeg, hogy matematikailag össze lehet rakni az "a" és "b" állapotokból egy kevert állapotot, ez a "c" állapot. A kvantummechanika azt mondja ki, hogy a macska "c" állapotban van. Ha ezt értelmezzük az eddig írtak alapján, azt jelenti, hogy egyszerre van élő és halott állapotban is. Amikor megmérjük a rendszert, akkor ez a "c" állapot beugrik az egyik "alap" állapotába. Tehát vagy "a" vagy "b" lesz a macska állapota, ergo vagy él vagy hal. Ezt maga a mérés kényszeríti ki a rendszerből. Tehát amíg nem nézünk a macskára, addig egyszerre van élő és halott állapotban, majd amikor ránézzünk (ez felel meg a mérésnek), akkor a macskát leíró hullámfüggvény (c) beugrik az egyik saját állapotába, ami azt jelenti, hogy a macska vagy élő vagy halott lesz. Ahogy írtam, c-t nevezzük hullámfüggvénynek és méréskor a hullámfüggvény redukciója következik be, ami azt jelenti, hogy a hullámfüggvény összeomlik az egyik saját állapotába, ami egyébként az egyik bázisvektora a Hilbert-térnek. A kvantummechanika statisztikus alapokon van, így megvan a valószínűsége annak is, hogy a macskát "a", azaz élő állapotban találjuk, ahogyan annak is, hogy a halott "b" állapotban. Schrödinger a macskával ezt akarta egyszerűen elmagyarázni, nem tudom nekem ez mennyire sikerült. Viszont azt ne felejtsük el, hogy ez a részecskék világára igaz. A macska a makrovilág része, rá ez már nem vonatkozik, ez csak szemléltetés. Ezért is tud zavarba ejtő lenni a példa.
2015. jún. 16. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!