Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szummás egyenletrendszert...

Szummás egyenletrendszert hogy tudok megoldani?

Figyelt kérdés

Gauss eliminációt jól lehet erre használni, ha jól tudom. Most van nekem egy nagyon sok tagú hármas egyenletrendszeren. Van három ismeretlen. Az egyenletek összes tagjában benne van ez egyik ismeretlen, így az együtthatókat mátrixba gyűjtve:

Ax=0, ebből az inverz A-val szorozva balról:

x=0

Ezek szerint ilyen az összes együttható nulla?


2015. júl. 1. 10:07
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Ha A négyzetes, nem szinguláris mátrix, akkor igen.
2015. júl. 1. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Mondjuk, amit 1-ben írtam, az elegendő, de nem szükséges feltétel. Érthetőbben: simán lehet nullvektor a megoldás másik esetben is.
2015. júl. 1. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
És ha nem kvadratikus és szinguláris? Ha jól tudom ekkor kell alkalmazni a szinguláris érték dekompozíciót, de azt nem igazán értem. Közben rájöttem, hogy a jobb oldalam nem lesz nulla, de nem igazán sikerül felírnom mátrixegyenlet formájában a dolgot. Köszi a választ!
2015. júl. 1. 13:04
 4/15 anonim ***** válasza:

"Ha jól tudom ekkor kell alkalmazni a szinguláris érték dekompozíciót, de azt nem igazán értem."


Szerintem az itt hót fölösleges. Ha a zéróvektor lenne a megoldása csak, akkor az eléggé nyilvánvalóan látszana is.

2015. júl. 1. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

"Közben rájöttem, hogy a jobb oldalam nem lesz nulla, de nem igazán sikerül felírnom mátrixegyenlet formájában a dolgot. Köszi a választ!"


Ha 3 ismeretlened van és lineáris, akkor egy jobb középiskolás is megoldja.


Különbne ha 3 ismeretlened van, meg 3-nál több egyenleted, akkor nagyon könnyen lesz ellentmondó az egyenletrendszer. Először is ezzel kezdeném. Ha nyilvánvalóan ellentmondó az egyenletrednszer, akkor kár is erőlködni tovább....

2015. júl. 1. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Ennyi butaságot...

Kérdező, igaz ugyan hogy az Ax=0 egyenletnek az x=0 mindig megoldása lesz (triviális megoldás), de nem az inverzzel való szorzás miatt!


Bizonyítható a következő: Az Ax=0 ún. homogén lineáris egyenletrendszernek akkor és csak akkor létezik triviálistól különböző megoldása, ha det(A)=0. Ez szükséges és elégséges feltétel.


Ebből látjuk, hogy a számunkra érdemleges esetben az A mátrix szinguláris, így az A^-1=adj(A)/det(A) inverz nem is létezik, így nem szorozhatunk vele...


Persze ha a jobb oldalad nem zérus, az már inhomogén egyenlet és az totál más mint ez, teljesen más feltételek vannak...

2015. júl. 1. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

(ax_1+bx_1^2+cx_1^3 + ax_2+bx_2^2+cx_2^3 + ... + ax_n^1+bx_n^2+cx_n^3)a=q_1 + q_2 + ... + q_n

Ilyen típusú egyenlet és még két ilyen van. Itt az x_k-k értékét tudjuk. a, b és c az ismeretlen. Nem lineáris, de nem is a hagyományos értelemben vet négyzetes dolog, mert ha kigyűjtjük az együtthatókat, akkor az ismeretlenek vegyesszorzatai is megjelennek. Talán feltudnám írni egy hármas mátrixszorzatként, de nem tudom mennyire lenne célszerű. 3 ismeretlen 3 egyenlettel.. megoldható, de hogy?

2015. júl. 1. 17:48
 8/15 anonim ***** válasza:

Kérdező, van egy olyan érzésem, hogy görbét szeretnél illeszteni legkisebb négyzetek módszerével.


Végülis az egyenleted lineáris, így megoldható egyszerűen, igazából nem értem mi a probléma.

2015. júl. 1. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Igen, azt szeretnék. Miért lineáris? Ugye amikor minimalizáljuk a kommulált kvadratikus hibát, akkor a deriválásnál kiesik az alap (négyzetes tag deriválásából visszamaradt) tag mellé még egy ismeretlen, így előfordulnak vegyes szorzatok és négyzetes tagok is. Holnap neki futok újra, hátha csak benéztem valamit vagy csak másképp látom a dolgokat.
2015. júl. 1. 22:45
 10/15 anonim ***** válasza:
Fuss neki mégegyszer, majd holnap, frissen. Érdemes megnézni az Obádovics féle könyvet, ott konkrét példát is találsz. Amúgy tényleg lineáris lesz az egyenlet. (a te esetedben).
2015. júl. 1. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!