Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van a hőnek tömege? Egy vödör...

Van a hőnek tömege? Egy vödör víz nehezebb lesz felforralva, ha ugyanannyi atom van benne melegen, mint hidegen?

Figyelt kérdés
Lehet, hogy van, de nem mérhető ez a kicsi tömegváltozás, mert a jelenlegi műszereink hibahatárán belül van?

2016. jan. 7. 14:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%

Te a sűrűségre gondolsz. Az valóban hőmérsékletfüggő. Más hőfokon más energiaállapotban vannak a molekulák, így más téralkatot vesznek fel. Illetve mivel a hőmérséklet a részecskék mozgási sebességének felel meg (matematikailag nem teljesen, de mindegy), így egy téralkaton belül nagyobb hőmérséklet = nagyobb tágulás = kisebb sűrűség.


Bevallom nem vagyok fizikus, de az egyetlen általam ismert alkalom, amikor az iskolában tanult "tömegmegmaradás törvénye" nem igaz, az az, amikor a protonok és neutronok összeállnak atommaggá. Ilyenkor ugyanis a tömegük egy része átalakul a magot összetartó energiává, így könnyebbek atommagban mint szabadon. Ez az energiamennyiség számolható ki a híres E=mc2 képlettel.

2016. jan. 7. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Az elnyelt fotonok tömegével lesz nehezebb.
2016. jan. 7. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Második!


Nem én vagyok a kérdező, de érdekel a téma. Elmagyaráznád légyszíves, hogy ez hogy működik?

2016. jan. 7. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Attól kerül magasabb energiaállapotba h elnyel egy fotont.

Fordítva működik mint például a fúzió vagy a (radioaktivitás)(persze a forralás nem nukleáris folyamat), ahol a nukleonok egyesülnek, az új atommag tömege kisebb lesz mint a különálló nukleonok tömege, ez a tömegkülönbség adja a foton energiáját. Hasonló folyamattal a hősugárzás fotonját elnyeli a vízmolekula, és a foton energiájának megfelelő elhanyagolható mértékben nehezebb lesz.


A tömegmegmaradás pedig minden körülmények közt igaz azzal a kiegészítéssel h a tömeg és az energia összessége állandó, persze átalakulhatnak egymásba de ez nem változtat a lényegen.

2016. jan. 7. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

És a foton tömege hova adódik? Elektronokhoz, protonokhoz, neutronokhoz?

Illetve mitől függ hogy mondjuk elektront gerjeszt, valamiféle szóródás lesz (pl. Compton szórás) vagy az amit te írsz?

2016. jan. 7. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
9%
Az egyesnél a pont, a hőmérséklet a sűrűséget tudja befolyásolni, magának a hőnek nincs tömege..A víz pl 4celsius fokon a legsűrűbb, attól fölfelé vagy lefelé már tágul, a részecskék távolabb kerülnek egymástól de tömegük változatlan.
2016. jan. 7. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Ez jó kérdés, nem vagyok benne biztos de a magasabb hőmérsékleten gyorsabban mozognak az atomok, a tömegkülönbség pedig a nagyobb sebesség miatt van mivel minél gyorsabb valami annál nagyobb lesz a tömege, ez a relativisztikus tömegnövekedés ami csak a fénysebesség közelében válik jelentőssé, ezért lesz jelentéktelen az a tömegnövekedés amit a forralás okoz.

Persze hangsúlyozom lehet tévedés a gondolatmenetemben, régen tanultam már fizikát.

2016. jan. 7. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Wadmalac ***** válasza:

A tömeg-energia ekvivalencia alapján minden, aminek nő az energiája, nagyobb tömeget is képvisel. Egy egyszerű exoterm reakció összetevőinek kiindulási tömege is mérhetetlenül kicsivel, de nagyobb, mint a reakció (és hő keletkezés) utáni össztömeg.

A leadott vagy felvett energia tényleg befolyásolja a mérhető tömeget, de valóban mérhetetlenül kicsi mértékben.

De itt úgy bele lehet bonyolódni szakfizikai tudás nélkül a valódi tömeg, a relativisztikus tömegnövekedés kérdésébe, hogy csak na.

2016. jan. 8. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Wadmalac ***** válasza:
83%
Mindenesetre az a megfogalmazás, hogy a hőnek tömege lenne, nem igaz.
2016. jan. 8. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Én onnan fognám meg a dolgot inkább, hogy a nagyobb energiatartalom nehezíti a gyorsíthatóságot, de nem a tömeg nő meg, hanem ilyen a relativiszitikus dinamika.
2016. jan. 15. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!