Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem jön ki ez az elmélet...

Miért nem jön ki ez az elméleti kísérlet egy töltött fémrúdról és annak vonal menti töltéssűrűségéről?

Figyelt kérdés
Van egy l=3m hosszú fém rudunk. Amin a töltés nagysága az x tengely irányába Q(x)=x fgv. szerint változik. Tehát a vége felé haladva egyre több lesz a töltés a rúdon. A vonal töltéssűrűség ebben az esetben dQ/dl, ami szerintem 1. Tehát q(l)=1. Ez egy konstans. Ami azt mondja, hogy a rúd vége felé haladva a töltéssűrűség nem növekszik, állandó. Szerintem ez nem így van mivel ahhoz, hogy l mentén a töltés értéke növekedjen ahhoz pl az elektronoknak egyre sűrűbben kell elhelyezkedniük. A derivált függvény mégis konstanst ad. Hogyan lehet ez?

2016. jan. 15. 22:46
 1/6 anonim ***** válasza:

"dQ/dl, ami szerintem 1"

No igen, csakhogy nem annyi, hanem x. Merthogy egyenletesen nő a töltés mennyisége a rúd vége felé, és nem konstans mindenhol.

2016. jan. 16. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ez úgy lehet, hogy rosszul írtad fel a feladatot. Nem a Q egyenlő x-el, hanem a töltéssűrűség arányos x-el.

Nem vagy tisztában a töltéssűrűség jelentésével.

A töltés az a töltéssűrűség integrálja. Ha Q~x, akkor a töltéssűrűség x^2/2-vel lenne arányos.


Az meg már egy másik problémát vet fel, hogy nem tűnt fel számodra az az ordító hiba, hogy az egyenleteid dimenziója a legkevésbé sem stimmel. A töltés nem távolság dimenziójú.

2016. jan. 16. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Értelek utolsó, az én hibám. l helyett x-et írtam véletlenül. Akkor vedd így Q(l)=l. Ez szerintem nem azt jelenti, hogy Q dimenziója hossz lenne, hanem hogy a töltés értéke a rúd vége felé haladva egyenes aránnyal növekszik a hosszal. Ha Q töltés a töltéssűrűség vonal menti integrálja akkor a töltéssűrűség nem dQ/dl?
2016. jan. 16. 14:24
 4/6 anonim ***** válasza:

"Akkor vedd így Q(l)=l. Ez szerintem nem azt jelenti, hogy Q dimenziója hossz lenne, hanem hogy a töltés értéke a rúd vége felé haladva egyenes aránnyal növekszik a hosszal."


Már hogy ne jelentené azt? Az l hosszúsűg dimenziójú (méter), a Q pedig C dimenziójú. Ezek szerint a rúd mentén mondjuk l=5 méteren a töltés 5 méter?

Legyen R a vonalmenti töltéssűrűség. Egy dl hosszú szakaszon a töltésmennyiség: dQ=R*dl, és mondjuk a rúd kezdetétől L hosszúságig a töltésmennyiség a rúdon az R*dl integrálja 0-tól L-ig.


"Ha Q töltés a töltéssűrűség vonal menti integrálja akkor a töltéssűrűség nem dQ/dl?"


De igen, és ezért is lesz a töltéssűrűség dimenziója töltés per hosszúság.

2016. jan. 16. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
No mindegy, már rájöttem hol és mit gondoltam rosszul.
2016. jan. 16. 17:04
 6/6 anonim ***** válasza:
Igen, mert leírtam mit.
2016. jan. 16. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!