Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz, hogyha a proton mákszem...

Igaz, hogyha a proton mákszem nagyságú lenne akkor megegyezne egy 5m sugarú vasgömb tömegével?

Figyelt kérdés
2008. szept. 18. 14:54
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

a proton nyugalmi tömege

1,67x10e-27 kg


átmérője (ilyen valójában nincs, de mondjuk ha gömb lenne)

1,65x10e-15 m


ebből lehet egy sűrűséget számolni:

7,1x10e17 kg/m^3


ha a mákszem 1 mm (=1x10e-3 m) átmérőjű, akkor ezzel a sűrűséggel a tömege 317.761.694 kg.


az 5 m sugarú vasgolyó tömege viszont csak kb. 3.979.351 kg ami kb csak a 80ad rész.


ha a mákszem csak 0,22 mm átmérőjű, akkor kb akkora a tömege, mint egy 10 m átmérőjű vasgolyónak.

2008. szept. 18. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
11%
Arra gondolj, hogy a vastömb az nem tömör. Elég messze vannak benne az atommagok.
2008. szept. 18. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi szépen. Tanár nem magyarázta el. Vagy csak velem van baj
2008. szept. 18. 19:22
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Atommagok közvetlenül egymás mellett csak a neutroncsillagokban vannak. Azok meg olyan nehezek, hogy már nem nagyon különböznek egy fekete lyuktól... éppencsak a fény még meg tud szökni róluk.
2008. szept. 19. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Az előző válaszhoz még hozzátenném, hogy a neutroncsillag, lényegében felfogható egy gigantikus atommagként. Az elektronok a nagy nyomáson a magba préselődnek, a nyomáson a protonok átalakulnak neutronokká. A neutron tömege gyakorlatilag megegyezik egy proton tömegével. Egyetlen köbcentiméter egy neutroncsillag anyagából kb. 1 milliárd tonnát nyomna a földi gravitációs viszonyok közt. Szerintem egy mákszemnyi még az is lehet, hogy felülmúlná az 5m sugarú vasgömböt súly tekintetében!

A fekete lyukakról annyit, hogy nem tudják pontosan miből is állhatnak(semmilyen jel nem képes legyőzni a hatalmas gravitációt és elhagyni a szingularitást). Az egyik feltevés szerint az önnmagába roskadó anyag a saját gravitációs tere által létrehoz egy átjárót a téridő szövedékében és végleg eltűnik a világmindenség azon pontjáról, csak az átjáró marad meg és a térerősség a behulló anyag mennyiségével arányosan nő.(Ez olyan mintha az átkelő anyag hátrahagyná ebben a dimenzióban a tömeg állandóját).

2008. szept. 22. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Az előző válaszolónak: Biztos jó amit mondasz, de nem úgy értettem, hogy ha a protonok egy mákszem nagyságú helyen szorosan együttlennének, hanem, hogy ha EGY proton mákszem nagyságú lenne. De azért köszi:)
2008. szept. 23. 13:50
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Ja, bocs, ha te úgy képzelted, hogy mákszem nagyságú lenne, de az eredeti sűrűségét megtartaná!

(Azért a neutroncsillagban olyan nyomási tényezők állnak fenn, hogy maguk az atommagok is, különösen a lentebbi régiókban olymértékben torzulhatnak, hogy már nem nagyon marad közöttük "üres" hézag/tér. Ezt kb. úgy lehet elképzelni, mint amikor felfújt lufikat teszel egy dobozba és felülről egy lapos nagy felülettel összenyomod őket, ekkor a nyomás növelésével egyre nagyobb felületen érintik majd egymást. Nem tudom, hogy atommagok esetén helytálló-e ez a fajta analógia! Amennyiben igen, akkor 1 mákszemnyi atommag tömege~1 mákszemnyi neutroncsillag-anyag tömege.)

Különben valóban a legelső válaszadó írta a leghelyesebben le a levezetésében! Az amit a zárójelbe írtam egyáltalán nem biztos hogy így van, számításokkal nem tudom bizonyítani! Mégegyszer bocs, hogy nem figyeltem meg eléggé a kérdésed, mielőtt válaszoltam!

2008. szept. 23. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!