Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha eldobnák egy követ a...

Ha eldobnák egy követ a világűrben és nem ütközne semminek, akkor a végtelenségig repülne?

Figyelt kérdés

2016. márc. 7. 19:04
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Feltéve, hogy:

- elég nagy erővel dobod el ahhoz, hogy a Tejútrendszert el tudja hagyni,

- útja során semmilyen nagyobb gravitációs téren nem halad át (pl. neutroncsillagé).

2016. márc. 7. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

És mijen nagy erő kellene hozzá?

Képletek nélkül.

És több év millióig haladna attól a kis dobástól?

Hogy lehetséges ez?

2016. márc. 7. 19:56
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Miért áll meg valami? Mert a mozgását fékezik bizonyos hatások. Az autó azért, mert a kerekein lévő gumit gyűri folyamatosan menet közben, meg a csapágyaknak is van súrlódása, itt "elszivárog" a mozgási energiája. Nem beszélve a légellenállásról.

Az űrben nincs ilyen. Se levegő, se gumigyűrés, se csapágyak súrlódása. Semmi sincs, ami fékezni tudná az eldobott kő útját, akkor mitől is kellene megállnia? :)

(Valójában fékezi, csillagok fénynyomása, az a nagyon ritka, híg gáz ami mindenhol jelen van az űrben, különböző gravitáló hatások, satöbbi, de ezektől most eltekintettünk, egyelőre kár velük bonyolítani a képet).


A Tejútrendszerből, onnan ahol a mi Naprendszerünk helyezkedik el benne, kb. 500-600 km/másodperc sebességgel kellene eldobnod azt a követ. Ilyen gyors még egy puskagolyó sincs, sőt, gyakorlatilag ember még nem alkotott olyan dolgot, amely akár csak nyomába érhetne ennek a sebességnek. A leggyorsabban haladó, ember által készített dolog egy űrszonda volt, amely valamivel több mint 70 km/s sebességet ért el. Ennek csaknem a tízszeresére lenne szükség ahhoz, hogy a kő kiléphessen a galaxisközi térbe a Föld környékéről.

2016. márc. 7. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Wadmalac ***** válasza:

Hát végül is a kérdező kérdéséből nem egyértelmű, hogy ki is akarja hajítani a csillagközi térbe, szóval szerintem a "végtelenségig repülést" lehet időben is értelmezni. Mondjuk az aszteroida-öv egyik kisbolygóján állva elhajított kavicsnál teljesülhet az örök időkig repülés, megfelelő irány és sebesség kérdése, hogy ne csapódjon oda valamihez, aminek a gravitációja megfogja.

De persze így szigorúan a Naprendszeren belül fog maradni a bigyó.

2016. márc. 8. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Igen. Minden gravitációs vonzás és a legkissebb akadály nélkül. Így elképzelhető igye?

Számomra felfoghatatlan hogy egy kis lökési energiától hogy tud valami év milliókig repülni.

2016. márc. 8. 14:14
 6/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Számomra felfoghatatlan hogy egy kis lökési energiától hogy tud valami év milliókig repülni."

Azért mert a hétköznapi életedet olyan helyen éled, ahol mindenféle dolog van, ami akadályozza a mozgást. súlyerő és súrlódási erő, légellenállás stb.

Az űr, az "üres" ehhez képest. Nem attól "áll meg" valami, mert valami nem hajtja, hanem éppen attól áll meg, hogy valami akadályozza a mozgását. Ha nem akadályozza semmi, nem áll meg soha.

Azt lehet mondani, a világegyetemünk egészében gondolkodva éppen az a ritka helyzet, amit mi, egy bolygó felszínén élve látunk, hogy a mozgásokat megállítja valami. Az univerzum teljes térfogatának állati kis részében van csak anyag. A világegyetemben éppen az a leggyakoribb mozgás, amit nem állít meg semmi.

2016. márc. 8. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Leginkább pedig azért nem tudod elképzelni, mert rendkívül keveset tudsz a fizikáról. Például a Newton törvényekről. A tömeget erő mozgatja. És az is állítja meg. Kezdetben a karod ereje adja az erőt. Ez mozgásba hozza a követ. Amíg nem hat rá másik erő, addig halad előre. Ezáltal energiája van. Mozgási. Ha hat rá valamilyen erő, akkor attól függ. ha gravitációs, akkor csak megváltoztatja a pályáját. Na persze ha keresztezi valami az útját, akkor annak nekimegy. Ha viszont olyan erő hat rá, ami átalakítja az energiáját (mondjuk hővé), akkor az elszáll, és már nem a kőé. És ha minden energiája elfogy, akkor megáll. Hogy mitől fogy el, azt nagyon sok dolog befolyásolja.

A gyakorlatban nem tudjuk megmondani konkrétan, hogy mi fog történni. Azért nem, mert nem ismerjük a kőre a jövőben ható valamennyi erőt, így azt sem tudjuk, mi lesz a hatása. A világűrben feltehetően (a józan ész szerint) rendkívül sok idő telik el, mire minden meglévő (általad adott) energiáját elhasználja valamely más erő miatt.

2016. márc. 8. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!