Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy 1 l-es tartályban lévő...

Egy 1 l-es tartályban lévő etanolt mekkora hőfokra kell melegíteni, hogy a tartályban a nyomás 1,6 MPa legyen?

Figyelt kérdés

Ekkora nyomás mellett a tartályban lévő etanol folyékony vagy gőz halmazállapotú lesz?

Milyen mértékben változik az etanol forráspontja a nyomás emelésével vagy csökkentésével?



#etanol #forráspont változás #gőz térfogata és nyomása
2016. márc. 18. 12:55
 1/8 Walter_Dornberger ***** válasza:

A feladat adathiányos. Mennyi etanol van a rendszerben, és van e mellette más is. Ennek ismeretében oldható meg.

A második részkérdésre az etanol Cox diagramjára keress rá, a Cox diagramm általánosságban az illető anyag forráspont - nyomás összefüggését adja meg.

2016. márc. 19. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ok, pontosítok 1,4 l -es a palack és 1 l etanol van benne, a többi levegő.
2016. márc. 19. 21:08
 3/8 Silber ***** válasza:

Kb. 170°C-ra, ha tisztán csak etanol van benne. Az a kis mértékű levegő csak laboratóriumi körülmények között okoz eltérést az elméleti értéktől.


[link]

2016. márc. 21. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Egyeske kösz a választ, zöldet kaptál hiszen számomra új releváns információval szolgáltál, bár nem nagyon sikerült értékelhető diagramot fellelni a neten.
2016. márc. 23. 11:36
 5/8 A kérdező kommentje:

Silber:


Kösz az igen hasznos információt és a hozzá tartozó linket és így jár a zöld pont. Viszont némi értelmezés béli problémáim vannak.


Ha jól értem akkor ha a tartályt elkezdem melegíteni akkor 73 fok felett elkezd forrni az etanol, majd amikor az így kialakult gőznyomás miatt már magasabbra kerül a forráspontja a forrás leáll, de a melegítés hatására megint eléri az aktuális nyomáshoz tartozó forráspontot. És ez így ballag fölfelé 171 C fokig amikor is cirka 1,6 MPa lesz a tartályban a nyomás.


A kérdésem a következő lenne:

- tehát ha 1,6 Mpa-re "előfeszítem" a tartályt (pl sűrített levegővel) akkor 171 C fokig nem fog felforrni az etanol a tartályban. Feltételezem, hogy a nyomás nőni fog valamelyest hiszen a bepréselt levegő belső nyomása is emelkedni fog a hőmérséklet emelésével.

2016. márc. 23. 13:13
 6/8 Silber ***** válasza:

Akárhányszor olvastam el a hozzászólásod, nem látok kérdést...


Visszatérve a módosított verzióhoz: ez így már nem ennyire egyszerű, ugyanis ha előre felnyomod 16 bar nyomásra, az jelentős mennyiségű levegőt jelent. Ezesetben csökken az etanol parciális nyomása a gázfázisban.

Ha ideális rendszert nézünk, akkor a 16 bar levegőt ha felmelegíted 171°C-ra 25°C-ról, az ő parciális nyomása 16*444/373=23,84 bar lesz. Ehhez jön hozzá az etanol 171°C-on elért 16 bar-os parciális nyomása, és így Dalton törvénye alapján a rendszer össznyomása 39,84 bar lesz. Forrni látni nem fogod, azonban párologni igen a parciális nyomásának elérése érdekében.

2016. márc. 23. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Silber:


Bocs, de vélhetően mivel biztos voltam magamban, ezert lemaradt a kérdőjel.


Viszont a 16*444/373-bol a 373 az nem 298? Csak mert a 171 Celsius az 444 Kelvin, viszont a 25 C fokos levegő az csak 298 Kelvin.

2016. márc. 23. 21:12
 8/8 Silber ***** válasza:
Igen, annyi. A kifejezésben véletlenül 373-at írtam, de a számítás 298-cal jön ki (és ennek megfelelő a 23,84 bar-os eredmény is).
2016. márc. 23. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!