Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Jól értem? Ha felnézek az...

Jól értem? Ha felnézek az égboltra, és látok egy adott csillagot, az lehet már nem is "létezik"?

Figyelt kérdés

A nem létezést úgy értem, hogy "szupernova" (Úgy emlékszem így hívják) vagy "fehér törpe" lesz a csillagból.

Mivel egy adott csillag pokolian messze van, akkor lehetséges, hogy attól még, hogy én látom a fényét, már régen nem létezik?


2016. márc. 18. 21:12
1 2
 11/15 TappancsMancs ***** válasza:

:) Igen de ahogy leírod az nem túl nagy esély különbség. Ezért téves képet mutat.


A csillagok élettartama és életkor eloszlása miatt se a Tejútrendszerbeli 100 000 fényév de még az Androméda 2 000 000 fényévnyi távolsága sem oszt és nem szoroz ezen túl sokat. Minkét esetben ezrelékes a valószínűség az összes csillagéletkorhoz képest.


Azt mondom valahogy igaz ahogy mondod de sok egyéb is hozzájárul ehhez. A statisztikai valószínűsége mindkét galaxis estében azonos emberi léptékkel. Jó kap az Androméda 1 ezrelékkel több esélyt. Mondjuk így pontos. De ez most lényegi e?

2016. márc. 20. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 TappancsMancs ***** válasza:

Vagy akkor mondhatjuk úgy is hogy az össz csillag életkor arányához képest a 2 millió éve pont kihunytság esélye azonos statisztikai nagyságrend.


1. A két galaxis estében a csillagéletkoroknak csak egy kis rész rövid életű intenzív csillag.


2. A csillag kihunyások össz valószínűsége is elég kicsi mert többnyire olyan hosszú élettartamúak.


2. Aztán csökkenti ezt hogy pont 2 millió éve hány hunyt ki.


A két galaxis statisztikai valószínűsége között elenyésző a különbség.


Androméda kap 1 ezrelékkel többet. Mondjuk. :)

2016. márc. 20. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 TappancsMancs ***** válasza:

Meg lehet nézni bizonyos adatokat ami alakítja ezt az észlelési dolgot. Mondjuk az sem mellékes hogy mivel az Androméda bár látszik szabad szemmel a csillagait már nem tudjuk kivenni, mondjuk írtad is és ez okés de akkor hozzá vehetjük akár a távcsöves megfigyelhetőséget is. Az esély még akkor is kicsi.


Pár dolog ami beleszámol :) :


"A fehér törpe állapot a csillagfejlődés egyik, asztrofizikailag jól behatárolható, végső stádiuma."


"Fekete törpék

Amikor a fehér törpe teljes, addig felhalmozott energiáját kisugározta, már nem világít majd többé. Ezek a fekete törpék. Fekete törpét mindezidáig még nem pillantottak meg, abból az érthető okból, hogy fekete törpévé válni olyan sok idő alatt lehet, mely még egyetlen csillagnak sem állt rendelkezésére keletkezése óta."


"A Hubble ûrteleszkóppal 67 nap alatt közel nyolcnapnyi expozíciót gyûjtöttek össze. Addig folytatták az exponálást, amíg már nem találtak újabb, még halványabb fehér törpét. A talált leghalványabbak 30-as magnitúdójúak, több mint egymilliárdszor halványabbak, mint a szabad szemmel látható leghalványabb csillag."


> Hozzáteszem még ebben a fázisban is rendkívül sokáig megmaradnak ami nem 2 millió év és ez a csillagok nagyon kis része.


"Egyes vörös törpék – mint például a Proxima Centauri – ezerszer hosszabb ideig élhetnek, mint a mi napunk. A legutóbbi asztrofizikai modellek azt sugallják, hogy a 0,1 naptömegű vörös törpék majdnem 6 trillió évig a fővonalon maradhatnak és további néhány százmilliárd évbe telik, míg fehér törpévé alakulnak."


> Utána a fehér törpe korszakja is eléggé sokáig eltart és nem 2 millió év csak az sem. Onnan még hosszú az út a teljes kihunyásig vagyis addig amíg elmondható hogy talán azóta nem létezik.


"A fúzió által felszabaduló energia még némi „haladékot” ad a csillagnak. Egy Nap méretű égitestnél ez a folyamat hozzávetőleg egymilliárd évig tart."


"A fehér törpék stabil csillagok, mivel a gravitáció befelé irányuló húzóerejével egyensúlyt tart a degenerált elektronok nyomása.(Ez a nyomás a Pauli-féle kizárási elv következménye; nem keverendő össze a normál anyagbeli elektronok villamos taszítóerejével.) Fűtőanyag híján a csillag már csak a maradék hőenergiáját sugározza az űrbe, mintegy néhány tíz-száz milliárd évig. Ami végül megmarad az egy hideg, sötét tömeg, amit néha fekete törpének hívnak. Mindazonáltal az univerzum még túl fiatal, hogy ilyen fekete törpék létezhessenek."


Na :) szóval összevetve minden csillag fejlődési és egyéb dolgot annak az esélye hogy akár a 2 000 000 fényévre lévő Andromédában is, de legyen egy olyan csillag amire ha felnézünk már közben nincs is, szinte esélytelen.


A kihunyások legutolsó fázisai is olyan hosszú ideig tartanak hogy hiába már már kialvó egy csillag mert még az is elképesztő ideig eltart mire ténylegesen nem fénylik.


---------


Még egy hozzáfűzés.


"a Betelgeuse, az egyetlen, aki lehet, hogy már megadta magát, csak még nem ért ide a fénye - de ő már a haldoklásának a végstádiumában van. És még így is lehet, hogy még pár százezer évig így marad. De a többi csillag, mind olyan állapotban van, hogy 1000 évnél kevesebb nem elég ahhoz, hogy összeroskadjon, vagy novaként végezze, vagy vörös óriás legyen - tehát történjen vele valami drámai."


Ez nagyon el van saccolva hogy még pár 100 000 évig úgy marad. Még a 2 millió is semmi ebben.


Ha 10 milliárd fényévre lévő csillagokat néznénk talán lenne kicsi esélye annak hogy már nem létezik, mert ennyi idő kéne neki. Min.

2016. márc. 20. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 TappancsMancs ***** válasza:

Ha csillagok 2 000 000 év alatt teljesen el tudnák veszíteni a fénylésüket akkor az Androméda megemlíthető, de ez más lépték, így még ott is tárgytalan. Persze ez is fejlődő tudomány de nem tűnik valósnak a példa még az Andromédánál sem.


Most nem tudom így érthető?

2016. márc. 20. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 TappancsMancs ***** válasza:
Érdemes a kérdést is kijavítani vagyis hogy "már nem létezik" esetleg. Az is önmagában is valószínűtlen legfeljebb már nem fénylik, de valami marad belőle.
2016. márc. 20. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!