Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kell salétromsavat...

Hogy kell salétromsavat előállítani?

Figyelt kérdés

1,: Milyen desztillálót vegyek hozzá amivel tudok tömény savat desztillálni? Hogy is működik ez az eljárás?


2,: Ha a nitrogén-oxidokat vízbe vezetem akkor kapok híg salétromsavat, de ha a nitrogén-oxidokat már egy híg salétromsavba vezetem akkor kaphatok tömény salétromsavat?


Mi a salétromsav előállításának a lényege a két módszerről bővebben hol lehet olvasni, vagy elmagyaráznátok?



2016. júl. 3. 13:51
 1/4 anonim ***** válasza:

1. Gugli a barátod.

2. Inkább a glicerinnel kezdd.

2016. júl. 3. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Mit értesz az alatt, hogy 'glicerinnel kezd' glicerinbe vezessem a nitrogén-oxidokat? Vagy mi a tosz? Én úgy tudom vízbe kell vezetni a nitrogén-oxidokat és akkor lesz egy gyenge 20-30%-os salétromsavam, de kérdésemre még nem kaptam választ
2016. júl. 3. 16:21
 3/4 anonim ***** válasza:
A második kérdésre válaszolva: a NO2-ot vezetsz vízbe, akkor elvileg ez a reakció játszódik le. H2O + 2NO2 = HNO2 + HNO3
2016. júl. 5. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

A legegyszerűbb módja, hogy azeotrópos (kb. 68%-os) salétromsavat állíts elő, ha valamilyen nitrát sót (pl. NH4NO3), tömény kénsavval reagáltatsz, majd a keletkező HNO3-at ledesztillálod kb. 150 °C-on.


Szükséges eszközök: 2 db 500 ml-es gömblombik, desztilláló feltét, Liebig-hűtő, vákuumadapter, akváriumpumpa (a hűtővíz áramoltatásához), 2 db. PVC-cső (az áramló hűtővíz hűtőköpenybe való be- és kivezetéséhez), csiszolatösszefogók, lombikmelegítő (pl. főzőlap, fűthető mágneses keverő, fűtőkosár stb.), állványzat lombikfogókkal, védőkesztyű.


Szükséges anyagok:

!!!vízmentes!!! NH4NO3 (pétisó műtrágyából vízzel kioldható, majd kikristályosítható és szárítható)


!!!tömény!!! kénsav (akkumulátorsav töményítésével előállítható)


Elméleti háttér: Általános szabály, hogy az erősebb sav a gyengébbet kiszorítja sójából. Esetünkben az erősebb sav a kénsav, a gyenge sav sója pedig az ammónium-nitrát.

A lejátszódó reakció egyenlete:

2 NH4NO3 + H2SO4 = 2 HNO3 + (NH4)2SO4


!!!FONTOS!!!

Ha nem szeretnél súlyos égési sérüléseket vagy maradandó egészségkárosodást szerezni, akkor jól szellőző helyiségben végzed a kísérletet, mivel a folyamat során erősen toxikus nitrogén-oxid (NO2, NO) gázok fejlődnek.

Az üvegeszközök csiszolatait ajánlott tömény kénsavval bekenni, mivel így megakadályozható a forró salétromsav kiszivárgása a munkaterületre.


További infó: https://www.youtube.com/watch?v=KBeo8nww21g

2016. júl. 8. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!