Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hubble teleszkóp, univerzum...

Hubble teleszkóp, univerzum mérete?

Figyelt kérdés
Elvileg kb 13 milliárd fényévre található égitestet észleltek vele, tehát azt állítják, hogy a pár száz milliós éves univerzumot láthatjuk így, és mivel az univerzum gondolom az inflációs tágulás miatt lehet 78-95 milliárd fényév kiterjedésű. Tehát ha jól értem, akkor a teleszkóppal látható égitest idejében 65-82 milliárd fényév kiterjedésű lehetett az univerzum? jól gondolom? az alatt a "pár" száz millió év alatt tágult ki egy pont ekkora méretűvé?

2016. júl. 9. 03:27
 1/5 A kérdező kommentje:
de azt se értem, h először 9 milliárd évesnek becsülték ,de aztán a gyorsuló tágulás miatt elfogadták a kb 13,7 milliárd éves univerzumot. a 13 milliárd fényévre lévő égitest vöröseltolódása 8as ,tehát a 13 milliárd év alatt 8 szor kétszereződött meg a mérete így kalkulálnak egyes tudósok legalább 95 milliárd fényéves univerzumot. de úgy tudtam,h a tágulás nem haladhatja meg a fény sebességét, csak az inflációs tágulás során....
2016. júl. 9. 03:57
 2/5 EagleHUN ***** válasza:

Igen jól érted!

Közvetlenül az Univerzum megszületése után volt egy rövid időszak amikor még képes volt jóval fénysebesség fölötti tágulásra!

2016. júl. 9. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
csak az én értelmezésemben ennek a 8 as vörös eltolódás ellentmond, mivel e szerint az elmúlt 13 milliárd fényévben 8 szor duplázódott az univerzum mérete. bár ha úgy értelmezem a hubble állandót (két galaxis közötti millió fényévenként és másodpercenként 22 km-rel tágul.) hogy minden irányban ennyivel tágul az univerzum akkor a középpontból nézve gyorsabban tágul a tér mint a fénysebesség, lehet rosszul gondolom.
2016. júl. 9. 08:56
 4/5 dellfil ***** válasza:

A kérdés jó, de nem válaszolható meg egyszerűen.

Először is, a "belátható" világegyetem mérete kb. 28 milliárd fényév. De ez korántsem "a világegyetem".

[link]


[link]


dellfil

2016. júl. 9. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
ezt értem mivel ha egyik irányban is ellátunk 13milliárd fényévre akkor a többi irányban is. még nem volt elég idő, de ez alapján egy 13 milliárd fényév sugarú kört tudunk majd vizsgálni egyelőre.
2016. júl. 9. 10:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!