Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi d/dx i[x]?

Mennyi d/dx i[x]?

Figyelt kérdés

Jelölje i[x] az x. bázisegységet (vektort).

Pl.:

i[0]=1 := jobbra

i[1] := előre

i[2] := felfelé

A kérdés: mennyi d/dx i[x]?



2016. szept. 24. 13:29
1 2 3
 11/28 A kérdező kommentje:

Odáig jutottam, hogy:

di[x]/dx = lim(h->0) (i[x+h]-i[x])/h = i[x] lim(h->0) (i[x+h]/i[x]-1)/h

Tehát most már csak az a kérdés, hogy mi

(i[x+h]/i[x]-1)/h

határértéke.

2016. szept. 27. 12:43
 12/28 A kérdező kommentje:

Mi lenne, ha azt mondanám, hogy

integrál (di[x]/dx)/i[x] dx = ln|i[x]| = 0

amiből

(di[x]/dx)/i[x] = 0

vagyis

di[x]/dx = 0


Lehetséges ez?

2016. szept. 28. 13:27
 13/28 anonim ***** válasza:
78%

Szerintem nem, mivel határozatlan integrálnál megjelenik egy konstans.


De miért is akarunk bázisvektorokat deriválni?

2016. szept. 28. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 A kérdező kommentje:

Igazad van, tényleg nem 0.

Mert:

lim(h->0) (i[x+h]-i[x])/h = i[x]lim(h->0) (i[x+h]/i[x+h]-i[x]/i[x+h])/h = i[x]lim(h->0) (1+i[x]i[x+h])/h

(Mert -i[x]/i[x+h]=i[x]i[x+h])

És tudjuk, hogy lim(h->0) i[x]i[x+h] = -1

Már csak azt kell belátni, hogy

lim(h->0) (1-1)/h = 1

Amiből az következik, hogy

di[x]/dx = i[x]

(Ezt azért csinálom, hogy vizualizálni tudjam, az y=i[x] függvényt. Tudni szeretném hogy néz ki.)

2016. okt. 1. 10:50
 15/28 dq ***** válasza:
56%

> di[x]/dx = i[x]


Na, akkor meg is vagy, pont úgy néz ki, mint az exponenciális fv.

2016. okt. 1. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 A kérdező kommentje:

Micsoda véletlen egybeesés!

De viszont:

i[x]' = i[x]

i[x]'/i[x] = 1

Integráljuk mindkét oldalt:

ln|i[x]| = x

|i[x]| = e^x


Ez viszont már súlyos ellentmondásnak tűnik, hacsak nem egy úttörő összefüggés, ami felülírja, hogy |i[x]| = 1, mert i[x] bázisEGYség.


Akkor most mi az igazság?

2016. okt. 1. 16:00
 17/28 dq ***** válasza:

Olyan függvényt keresel, amelyik R-ből az egységgömb felületére egy "csigavonalba" képez, hogy az egészek képe éppen a bázisvektorok legyenek?

(még mindig nem teljesen világos nekem, hogy mit szeretnél lederiválni)

Mert komplexben az e^(pi/2*i*z) egy paraméterezése az egységkörvonalnak (nyilván magasabb dimenzióban az egységgömb nem egydimenziós)

2016. okt. 1. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 A kérdező kommentje:

Feltételezéseim szerint, az a "baj", hogy ezek a bázisegységek lineárisan függetlenek.

Így abba se vagyok biztos, hogy a függvény egyáltalán differenciálható ... én csak kaptam egy eredményt, ami vagy jó vagy nem.

Az biztos, hogy a y=i[x] függvény grafikonja nem egységgömbön terjed "csigavonalban", hiszen azt tettük fel, hogy ezek a bázisegységek lineárisan függetlenek, vagy még sem?

2016. okt. 2. 09:27
 19/28 dq ***** válasza:

Már leírtak korábban: diszkrét pontokat nem tudsz deriválni. Pláne így.

Ahogy leírod hogy i[x+h] és átalakítasokat végzel vele, szerintem ott hibás is (amellett hogy elírod), én legalábbis nem tudok ilyen azonosságokról.


> Nos, ezeknek a bázisegységeknek az értékei csak önmagukkal fejezhetőek ki*, mert lineárisan egymástól függetlenek. Ez vizuálisan azt jelenti, hogy pl. az i[0.5] nem vhol az i[0] és i[1] által kifeszített síkban (a két bázisegység között) fekszik, hanem egy külön dimenzióban.


Abban a térben, amelyikben dolgozol, rögzíts egy bázist.

Ez persze nem segít azon hogy egy olyan függvényt akarsz deriválni, amit nem definiáltál. Ha nem is szükséges hogy pont 0.5-ben, de pl a 0 körül definiálnod kéne, a deriválás ugyanis ezt jelenti, meghatározod a legjobban közelítõ lineáris leképezést, így amennyiben (lokálisan) csak 1 pontban van megadva, akkor ez értelmetlen.


> (Mert -i[x]/i[x+h]=i[x]i[x+h])


Ezt mi alapján? Nézd, ha vannak összefüggéseid i[x+h]-ra, akkor talán ki tudjuk neked terjeszteni, de azok hiányában... Nos, nem tudsz i[x+h]-val számolni, hiszen az, hogy néhány pontban mit vesz fel a függvény, nem határozza meg hogy i[x+h]-ban mit vegyen fel (elõfordulhat hogy ez nem baj, de most talán nem az a helyzet).


Például n=2-re az, hogy a negyedkörívet paraméterezed x-szel, egy jó függvény, 0-ban az egyik, 1-ben a másik bázisvektort veszi fel. De rengeteg sok ilyen differenciálható görbe van, amelyiknek ugyanaz a két végpontja (csak a végpontjait írtad elõ)


n=3-ra jó görbe lehet a koordinátasíkok által az egységgömbbõl kimetszett 3-derékszögû gömbháromszög (noha 0,1,2-ben nem diffható), de akár egy kör is illeszthetõ a három bázisvektor végpontjaira, és bejárhatod azt a görbét is [0,3]-on. Ekkor tök más eredményt kapsz.


> A d/dx operátor az x irányú parciális deriváltat jelenti?

> Igen.


Nem, x a paramétered. Ha x az egyik koordinátatengely lenne nem lehetne az i[x] olyan amilyet szeretnél. Illetve két külön, ugyanolyan nevû x-ed lenne, és nem használhatnád így a deriválási szabályokat.

2016. okt. 2. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 A kérdező kommentje:

Miből gondolod, hogy a grafikon pontjai diszkrétek?

Ezt a kérdést úgy tudjuk eldönteni, hogy megpróbáljuk deriválni a függvényünket. Ha sikerül, akkor a függvény folytonos, ha nem, akkor meg beláthatjuk, hogy igazad van: diszkrét.


>...én legalábbis nem tudok ilyen azonosságot.

Erre gondolsz?: 1/i[x] = -i[x]

Mit írtam el? (Lehet, hogy vmit tényleg elírtam...)


>...olyan függvényt akarsz deriválni, amit nem definiáltál.

Vhogy úgy lehetne definiálni a bázisegységeket, hogy egység hosszúságú* a többire merőleges vektor.

(*: a fenti összefüggések arra vezettek, hogy az x. bázisegység hossza exp(x).)

Te hogy definiálnád a bázisegység fogalmát ebben az esetben?


Mi lenne, ha azt mondanám, hogy?:

Ahogy diszkrétek a természetes számok, úgy diszkrétek a természetes szám indexű bázisegységek, és ahogy folytonosak a valós számok, úgy folytonosak a valós szám indexű bázisegységek is.

Szerinted életképes az analógia?

2016. okt. 2. 11:31
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!