Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Azt a kijelentést, hogy a...

Azt a kijelentést, hogy a Higgs-bozon felelős a többi részecske tömegéért, úgy kell értelmezni, hogy Higgs-bozon nélkül nem is létezne több részecske?

Figyelt kérdés

Még néhány kérdés:


1. Nemrég voltak kutatások a CERN-ben, hogy közelebb kerültek a Higgs-bozon-hoz, vagy "szinte bizonyos, hogy megvan". Most akkor a szakma már tényként veszi, hogy létezik, vagy még vannak viták ezzel kapcsolatban?


2. A Higgs-bozon keletkezése mikorra tehető? Gondolom valamikor a korai Világegyetemben keletkezett azokból az anyagokból, amik a Nagy Bumm után létrejöttek. Ha ez az első részecske, akkor kb. 10 milliárd éves biztos van?


2016. szept. 30. 01:01
 1/6 Salx Narval ***** válasza:
84%
Igen valahogy így van. Az elmélet feltételezi, hogy az ősrobbanás első pillanatában keletkező tömeg nélküli fermionok a Higgs-bozonnal kölcsönhatásba kerültek és így tömegük lett. Mondani ugyan tudom amit olvastam róla de bevallom őszintén egy árva szót nem értek az egészből. Gondolom azért mert még elképzelni sem tudom, nemhogy megérteni.:D Mondjuk én azt sem tudom elképzelni, hogy egy a napunknál jóval nagyobb csillag atom méretűre zsugorodjon és fekete lyukká alakuljon, ez nekem kínai.:D
2016. szept. 30. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Egyes részecskék léteznének mások nem, értsd azok a részecskék amik kölcsönhatnak egymással és így hoznak létre új részecskéket azok megmaradnának, de amiket létrehoztak részecskék azok nem jöttek volna létre. Mert tömeg nélkül fénysebességgel tudnának haladni a kiinduló részecskék és túl kicsi eséllyel hatnának kölcsön egymással, hogy létrehozzanak új dolgokat. És igen, felfedezték már a Higgs-bozont. Viszont a keletkezése és hasonló kérdésekkel még várni kell, mert a tudományban is eléggé új dolog ez még bőven vizsgálni kell.
2016. szept. 30. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Mojjo ***** válasza:
100%

A legtöbb kérdésedet a kettes válaszadó jól megválaszolta, abban viszont nagyon nincs igaza, hogy a Higgs-bozon valami új dolog lenne a fizikában. Fél évszázad nem kevés, akárhogy is, és ennyi ideje tudjuk, hogy léteznie kell Higgs-bozonnak. Az egy más dolog, hogy kísérletileg csak nem olyan rég sikerült kimutatni, de ettől még az elméleti fizikisok laza öt évtizede számolgatnak vele.


Hogy a megválaszolatlan kérdésedre is válaszoljak: a Higgs-bozon az univerzum ún. elektrogyenge korszakában keletkezett, ani az ősrobbanás utáni 10^-36 - 10^-12 másodpercig tartott. (Ha nem világos a jelölésmód: tíz a mínusz harminchatodikantól tíz a mínusz tizenkettedikenig.)

2016. szept. 30. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
34%
50 éve számolgatnak vele, de ettől még amit kiszámoltak akkor lesz igaz ha bizonyítást nyer. Az étert is évtizedekig használták a fény közegeként, ettől még nem létezett soha.
2016. szept. 30. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Mojjo ***** válasza:
100%
@4: bizonyítást nyert, szóval ez pipa. Mivel kiderült, hogy helyes Higgs elmélete, ezzel nincs gond, és visszaugrunk oda, hogy az az "eléggé új dolog" az fél évszázados. Ráadádul a részecskefizikai standard modellnek is szerves része a Higgs-bozon, és a standard modell eddig sikert sikerre halmozva hajszálpontosan jósolt meg millió meg egy dolgot. És az is négy évtizedes. Szóval attól, hogy kísérletileg most sikerült alátámasztani, nem új, és nem most kell elkezdeni gondolkozni azon, hogy hogyan építsük bele pl a kozmológiai modellekbe - ezen (is) nagyon rég túlvagyunk már. (Lsd pl a válaszom az elektrogyenge korról.)
2016. szept. 30. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2016. okt. 1. 00:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!