Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha van 10L folyékony nitrogéne...

Ha van 10L folyékony nitrogénem, mennyi ideg marad meg a Dewar edényben ha 1 hónapig nem használom semmire, csak ott benne áll?

Figyelt kérdés
Lenne azért több kérdésem. Szóval ha van 10L folyékony nitrogénem akkor mennyi ideg marad meg a Dewar edényben ha például 1 hónapig abszolút nem érek hozzá, nem bántom csak tárolom? Illetve milyen gyorsasággal forr el a folyékony nitrogén ha csak kinyitom az edény tetejét? Mennyi idő kell ahhoz? Szeretném még azt is megkérdezni, hogy ha van saját Dewar edényem akkor hol tudok venni illetve feltölteni az edényt folyékony nitrogénnel?

2016. okt. 5. 21:44
 1/4 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Ez a dewar edény méretétől, és vákuumozottságától, szigetelésétől függ. De a tapasztalatom azt mutatja (műegyetemen a 25l-es dewar edény kb 1 hétig bírta, hetente volt szállítás).

Ha elment a vákuum, akkor még hamarabb elpárolog a nitrogén.

A forrással távozó nitrogén mennyisége pontosan megeggyezik az edénybe árramló hőmennyiség által elforralt nitrogén mennyiségével. (állandó nyomáson mért fajhővel számolható).

úgy tudom, a folyékony nitrogén szabadforgalmú, a Linde szállít kisautóval, és feltankolják a dewar edényeket.

[link]

A dewar edény tudomásom szerint nem alkalmas nagy túlnyomás elviselésére, néhány bár nyomás túlnyomás után lefúvó szelep van rajta. Magasabb nyomáson a gáz forráspontja némileg emelkedik, így kisebb hőmérséklet különbség a környezet és a gáz közt, ami kisebb hőáramot hajt át az edény falán. Számolás a gáz állapotdiagrammja segítségével. (telített gőz vonal és és ugyanezen nyomáson forró folyadék vonal metszéke a tartályban lévő nyomás vonalával, a két pont entalpiájának különbsége adja az illető nyomáson a forráshőt, ezt delta t vel (környezet-tartály) és megszorozva majd ezzel elosztva a tartály hőveszteségét megkapjuk az elpárolgó tömegáramot.

Q = k* F* delta(t) , ahol F az edény felülete, k a hőátadási tényező az edény fala és a környezet közt, standard, körülmények közt, a k*F szorzatot meg szokták adni az edények műszaki adatai közt.

2016. okt. 6. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszod! Igaz a második részét még nem teljesen értettem meg de tanulmányozom majd a későbbiekbe :) Úgy értem rendesen leírtad csak nekem magas még egy kicsit :)) Azt szeretném még kérdezni, hogy ha fel van töltve az edény folyékony nitrogénnel akkor utána az edényt szabadon tudom szállítani? Úgy értem, nem lesz semmilyen következménye ha például furgonnal elviszem A pontból B pontba? Lehet butaság amit kérdezek csak nem tudom, hogy akiket ugye említettél, hogy feltöltik az edényt milyen biztonsági eszközöket használnak ha persze van olyan a folyékony nitrogén szállítására :)
2016. okt. 7. 01:32
 3/4 Walter_Dornberger ***** válasza:
ki kell kötni az edényt, de nyugodtan szállítható, mivel túlnyomás nem alakul ki benne.
2016. okt. 7. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! :)
2016. okt. 8. 01:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!