Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Jó ez a megfejtés a fotometriá...

Jó ez a megfejtés a fotometriás feladatban?

Figyelt kérdés

Szóval a feladat:


[link]


Nekem megoldásnak a következő jött ki:

Ábrázoltam a x és y tengelyen az adatokat, és erre az intenzitásra nekem a 12.5 cm^3 jött ki.

Számításom szerint a mintha K+ ion koncentráció 4,49mg/dm^3.( tehát kálium-ion koncentráció kell csak) Ha nem jó, és valaki megírná hogyan kell ezt megoldani, akkor hálás lennék.



#kémia #lángfotometria
2016. okt. 10. 17:15
 1/7 anonim válasza:
Szia! Nem jó a megoldás. Úgy kell megoldani, hogy átszámolod a táblázatban szereplő térfogat értékeket az oldatok koncentrációjára. Majd a koncentrációk függvényében ábrázolod az intenzitásokat, illesztesz rá egy egyenest, aztán az egyenes egyenletéből (y=mx+b, y:intenzitás, x:koncentráció) kiszámolod (kifejezet az x-et, abban az esteben amikor az y a minta intenzitásával egyenlő) és kész is :)
2016. okt. 14. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Hát nem értem...

Levezetnéd nekem konkrétan a számokkal?

szeretném megérteni hogy kell megoldani és jó lenne egy mintafeladat megoldva.

Köszönöm

2016. okt. 14. 04:17
 3/7 anonim válasza:

Leírom kicsit részletesebben :)

Szóval 68,5mg KCl-ból készít 1dm3 oldatot => törzsoldat koncentrációja 68,5mg/l

Ebből készít egy standardsort amit végig mérve megkapja a kalibrációs egyenest.

Az egyenest úgy tudod felrajzolni, hogy kiszámítod az oldatok koncentrációját

pl. 5cm3 törzsoldatot hígít 100cm3-re ez 20xos hígítás (100ml/5ml) szóval a koncentrációja 68,5/20=3,425

Ezt kell mindegyikre kiszámolni.

Majd ezeknek a koncentrációknak a függvényében ábrázolod az oldatok intenzitás értékeit. szóval az x tengelyen vannak a standard oldatok koncentrációi, az y tengelyen pedig az intenzitás értékek.

Ha excellel ábrázolsz akkor a pontokra illeszteni kell egy lineáris trendvonalat aminek az egyenletéből számolhatsz.

y=mx+b formában írja ki az excel az egyenletet ebből x=(y-b)/m ebben az esetben x=(43,8-b)/m ahol m a meredekség b a tengelymetszet.

Az egyenlet megoldása közvetlenül a feladat megoldását adja.

(Ha milliméter papíron ábrázolsz akkor grafikus úton is leolvasható kösd össze egyenessel a mért pontokat, és az Y tengelyen mérd fel a minta intenzitását és keresd meg az egyenesen és olvasd le a hozzá tartozó x koordinátát.)


( [link]

2016. okt. 14. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:

valamért nem lett jó a link

[link]

2016. okt. 14. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nagyon koszonom hogy ennyire reszletesen leirtad es meg abrazoltad is! :-)

Excelbe meg nem tanultuk az abrazolasat sajna.

Viszont annyi hozzafuzni valom lenne hogy nem a KCl tomegkoncentraciojat hanem a kalium ionok tomegkoncentraciojat keri. Tehat a klorid ionok nem kellenek.

Nekem igy a mm papiros abrazolasnal jott ki a 4.49mg/kobdecis koncentracio.

2016. okt. 14. 14:06
 6/7 anonim válasza:
Oh igen :) azt nem vettem észre már hajnalban :D akkor jó a 4,49 mg/l :)
2016. okt. 14. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen koszonom hogy segitettel es idot szantal ram. :-)
2016. okt. 14. 18:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!