Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A magenta (bíbor) vagy az...

A magenta (bíbor) vagy az ibolya a szivárvány 7. színe?

Figyelt kérdés

Az a baj, hogy mindenhol mást írnak a szivárvány színeiről! Valahol kihagyják a cián (türkizkék) színt, míg máshol a magentát és a lilát keverik össze, pedig a két szín szerintem nem ugyanaz.

Nem tudom, hogy a szivárvány utolsó színe akkor melyik.



2016. okt. 22. 22:46
1 2 3
 21/27 A kérdező kommentje:

Értem (nagyjából). De akkor mik azok a dolgok, amiket, ha megértünk a szubtraktív színkeverésnél, akkor minden színt elő fogunk tudni állítani?

Esetleg vannak olyan színek (szubtraktív keverésnél) amiket nem lehet kikeverni?

2016. okt. 28. 17:28
 22/27 A kérdező kommentje:

És miért van az, hogy egyes színek se a szivárványba, se a színháromszögbe nem kerülnek be? Pl. a barna a szürke és a rózsaszín miért "nincsenek sehol"?


Azt tudom, hogy a festékeknél a fehér a színek hiánya, a fekete pedig azok összessége és fényeknél pont fordítva van, illetve, hogy a szürke e két szín keveréke, de akkor is, milyen a hullámhosszuk?

2016. okt. 28. 17:37
 23/27 anonim ***** válasza:
Kapj fel egy könyvet, vagy használd az angol Wikipédiát, egy csomó jó szócikket találsz rajta színtanról. Én kifújtam, bocs.
2016. okt. 28. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 A kérdező kommentje:
Rendben, még nézelődök egy kicsit itt-ott, köszönöm nagyon a válaszokat! Semmi gond!
2016. okt. 28. 18:58
 25/27 Joshi1 válasza:

A lila egyszerűen a lila (vöröseskék) változata. Ennek azonban nagy jelentősége van abban, hogy az ibolyát a vizuális spektrum (a prizma által keltett szivárvány) rövid hullámhosszú (kék) végén látjuk, ahol elméletileg egyáltalán nem kellene vörösnek lennie, mivel a vörös a hosszú hullámhosszon van. a spektrum vége. Ennek az a magyarázata, hogy színlátásunkban van egy furcsaság.



A színeket a szemünkben lévő fotoreceptorokon keresztül, úgynevezett kúpokon keresztül látjuk, amelyek három típusban vannak:


Kékre érzékeny kúpok, amelyek válasza 450 nm hullámhosszon éri el a csúcsot

Zöldre érzékeny kúpok, amelyek válasza 550 nm hullámhosszon éri el a csúcsot

Vörösre érzékeny kúpok, amelyek válasza 600 nm hullámhosszon éri el a csúcsot

A szürke 4. görbe az éjszakai nem színlátásunkban használt rudak esetében.

Ha a fény egynél több típusú kúpot stimulál egyszerre, agyunk ezt köztes színként értelmezi. Például:


A kék és zöld kúpokat együtt egyformán ciánnak kell értelmezni

A zöld és a piros kúp együtt egyformán sárgaként értelmezhető

A vörös és a kék kúp együtt egyformán bíborvörösként értelmezhető

A piros, kék és zöld kúpokat együtt egyformán fehérnek kell értelmezni

A furcsaság az, hogy a vörös kúpoknak a 600 nm-en lévő elsődleges válaszukon kívül van egy másodlagos válaszuk is 420 nm körül. Tehát amikor ilyen hullámhosszú fény érkezik a szembe, azt az agy enyhén bíbornak, nem pedig tiszta kéknek értelmezi. Ezt hívjuk Violetának.


A fenti képen látható, hogyan néz ki az érzékenység és a hullámhossz grafikonján. Figyelje meg a másodlagos csúcsot a piros görbén, közvetlenül a kék görbe csúcsától balra.


Ennek érdekes következménye, hogy ahelyett, hogy a színek spektrumát csak a kéktől a vörösig tartó egyenes vonalként érzékelnénk, egy körnek is tekintjük, amelyben az ibolya vége körbe görbül, és simán beleolvad a vörösbe.

2022. jan. 20. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 sadam87 ***** válasza:

#25

Érdekes, hasznos válasz, de:

1. Szó szerinti dézetnél illek megadni a forrást.

[link]

2. A google fordító egyre jobban működik, de azért távol áll a tökéletestől (pláne ilyen szakszövegek esetén), úgyhogy jó lenne legalább feltüntetni, hogy azzal született a szöveg. (De még inkább korrigálni.)

3. Vagy legalább a képet belinelhetted volna, amire a szöveg hivatkozik.

2022. jan. 20. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 Joshi1 válasza:
2022. jan. 20. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!