Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az időutazás milyen paradoxono...

Az időutazás milyen paradoxonokat idézhet meg?

Figyelt kérdés
Még kezdő vagyok a témában.

2016. nov. 2. 14:07
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
A legalapvetőbb talán a nagypapa paradoxon, amikor is visszamész a múltba, valamiért megölöd az egyik nagyapád, vagy csak a halálát okozod, ami miatt aztán nem születik meg valamelyik szülőd, ami miatt te sem, ami miatt nem tudsz visszamenni a múltba hogy megöld a nagyapád, ami miatt ő ugye életben marad, és te is megszületsz, azaz vissza tudsz menni a múltba hogy megöld a nagyapád, ami miatt aztán te nem születsz meg, ami miatt mégsem tudod megölni a nagyapád...
2016. nov. 2. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Mojjo ***** válasza:
93%

Azt nem tudom, de ha megidézéssel szeretnél doglalkozni, MINDIG nagyon ügyelj a betűtípusra:

[link]

2016. nov. 2. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
De ha párhuzamos univerzum jönne létre, akkor működne az előbb említett paradoxon nélkül is.
2016. nov. 2. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 dellfil ***** válasza:
100%

Lásd, a nagyon "tudományosos" Csillagkapu c. sorozatot. Ott végtelen számú párhuzamos univerzummal kerülték meg a problémát.

Minden pillanatban (minden eseménnyel! ami az univerzumokban történik!) elágazik (elágaznak) az univerzum(ok), és az események minden kimenetele új - az eseménynek megfelelő - univerzumot hoz létre. :DDD

Érzitek milyen szédítő? Ez az abszolút végtelen.(?) Számokkal ki nem fejezhető "számú"(?) univerzum párhuzamosan...

Minimum nonszensz, de legyünk nyitottak és próbáljuk végig gondolni a "következményeket", tekintettel a - meglévő, és biztos, megfigyelésekkel jól alátámasztott - fizikai ismereteinkre. :) Ekkor rájöhetünk, miért nonszensz. :DDD

Mivel én csak "ugatom" a fizikát, így kérem, hogy a jártasabb posztolók ugyan világítsanak már rá a fenti "gondolatmenet" blődségeire. Köszi előre is.:)

(Jó páran vannak, nem tudom mindet felsorolni. Sértődés ne essék. :D)

Egyébként szerintem ez sem oldaná meg azt a problémát, hogy az okozat megelőzné az okot. Pl. előbb eltörik a járólapon a tányér, és csak azután esik le az asztalról?

Vagy hogy van ez...? :DDD


dellfil

2016. nov. 2. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Az időutazásos paradoxonok nagyrészt az ok-okozatok megsértésével jönnek létre. (De legalábbis így gondolják.)


Vannak ezeket feloldó elképzelések, mint mondjuk az, hogy az idő valahogy megpróbálja helyrehozni ezeket, például ha valakit megpróbálunk megmenteni a haláltól, az mindenképp meg fog halni, csak mindig másképp, más miatt.


Ilyen is van, hogy sors paradoxon, erre példa mikor valaki találkozik a szüleivel mielőtt megszületik, és a szülők róla nevezik el a gyereküket, vagyis őt. :)


Ott van még a konzisztens történetek hipotézise, ez azt feltételezi, hogy akkor történhet meg az időutazás, ha már a mi időnkben megtapasztaltuk ennek következményeit, például találunk egy 100 éves levelet a mi kézírásunkkal, akkor elég valószínű, hogy egyszer majd vissza fogunk utazni megírni azt a levelet.


És a párhuzamos univerzumok is megoldás lehet, nem feltétlen végtelen számú verzióban.


Paradoxon lehet még abból is, ha összefutunk saját magunkkal az időben, ilyen Időzsarus elméletek szerint, hogy "két test nem töltheti ki egy időben ugyanazt a teret" vagy mi.


Lehet még ontológiai paradoxon, ez olyasmi mikor az okozat hozza létre az okot, az ok meg az okozatot, vagyis az ok egyszerre okozat, az okozat egyszerre ok. Ebből indul ki általában az összes olyan történet amiben időhurok jelenik meg.


Az eltört tányéros sztorira jó példa a Donnie Darko, ott a főszereplő majdnem meghalt amiatt, hogy rázuhant egy olyan repülőgépnek a darabkája, ami még csak napokkal később fog felszállni. Legyünk tényleg nyitottak, és tegyük fel, ha ott és akkor meghal, azzal olyan eseménysorozatot indít el, ami miatt az a gép fel sem száll. Akkor minek a darabkája esik majd rá? De minden ilyen feltételezés alapja az, hogy az időutazást lehetségesnek vesszük. És ha az időutazás lehetséges, akkor az is lehetséges, hogy a jövőben képesek ezt valamilyen szinten megfigyelni, vagy irányítani, tehát ha a jövőben valakinek nagyon feltűnik, hogy egy repülő egyik darabkája átzuhant egy féregjáraton, akkor ennek hatásaira is vissza tudnának keresni, és megpróbálják helyrehozni azt. Van is már ilyen sorozat, ahol azért utaznak vissza az időben, mert a jelenben időparadoxonokat vesznek észre, és ezeket igazítgatják a helyükre azzal, hogy visszamennek.


A párhuzamos univerzumoknál is lehetnénk nyitottabbak, például csak abban az esetben jönne létre egy párhuzamos idő, ha valóban paradoxont okoznánk (valami helyreállíthatatlant) ezt csak addig kellene fenntartani, ameddig vissza nem áll minden, vagyis mikor már a megváltozott ok, nem hoz létre másik, az eredeti idővonaltól eltérő okozatot.

2016. nov. 2. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
69%
Ja és az ikerparadoxon is lemaradt, mely szerint ha egy ikerpár egyik tagja egy fénysebességnél nagyobb sebességű űrhajóval elhagyja a Földet, visszatéréskor fiatalabb lesz, mint a saját ikertestvére.
2016. nov. 2. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Mojjo ***** válasza:
81%

@6: az ikerparadoxon nem erről szól. Arról szól, hogy ha egy fénysebességhez közeli sebességgel repkedő űrhajóval utazgat az ikertesó, akkor a Földre visszajövet fiatalabb lesz, mint a Földön hagyott ikertesója. Szó sincs fénysebesség feletti utazásról. Közeli, de nem feletti. Alapvetően más a kettő.


És az ikerparadoxon abszolút nem időutazás.

2016. nov. 2. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Bocs. Igaz. Nincs fénysebességénél nagyobb sebesség.


Nem tudom pontosan mi számít időutazásnak, ez mondjuk tényleg nem egy gép, vagy egy járat, és nem ugrálhatunk mindenfelé, de azért aki elutazik egy napra és visszatér 50 év múlva, az érezheti magát időutazónak egy kicsit.

2016. nov. 2. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :) sokat segített
2016. nov. 2. 20:51
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Ezt az ikerpáros sztorit ha jól emlékszem már bizonyították is amúgy, hogy két repülőt indítottak, egyik a fold forgásával egy irányba, a másik meg a másikba, atom órákkal. Aztán be is következett, hogy egyiknél kevesebbet mutatott. Másrészt meg van is erre egy csodás képlet, hogy minél jobban megközelítjük a fénysebességet, annal lassabban fog telni az idő. Meg persze a tömeg is egyre jobban növekszik. De ez nem egy lineáris függvény. A fénysebességhez közel fog irtózatosan megugrani ez a szám. Addig kb. semmi eltérés nincs, csak nagyon minimális. Fura egy világ ez, kezdve a tér görbületétől, a fény állandó sebességéig. Érdekes dolgok ezek.
2016. nov. 2. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!