Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az evolúciós előnye annak,...

Mi az evolúciós előnye annak, hogy a legtöbb emlős és madár esetében a nőstények, tojó kisebbek, és ezzel párhuzamosan gyengébb fizikumúak, mint a hasonló életformát folytató hímek?

Figyelt kérdés
Nekem úgy lenne logikus, hogy a nőstények, akik vemhesek, illetve veszély esetén nem csak magukat, hanem utódaikat is menteniük kell, vagy madarak esetében a tojók, akik tojásokkal a hasüregükben repülnek, nagyobbak, erősebbek legyenek, valamiért mégsem így van. Miért?

2016. nov. 15. 13:08
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

Utolsó kis kötözködésem, aztán eldugulok.

Nem kaptam általános választ a kérdésemre, ti. hogy mi az evolúciós ELŐNYE... stb. Kaptam választ, hogy egyes fajoknál mi az előnye, meg kaptam választ, hogy miért nem hátrány. Arra, hogy például a medve nősténye miért kisebb, mint a hím, a fajnak ebből milyen előnye származik (adott esetben még a saját fajába tartozó hímtől is meg kell védenie a kölykeit) nem magyarázat az, hogy más fajoknak könnyebb a rejtőzködés, illetve az sem, hogy egyszerre csak egy tojás van a madárban, a többi meg csak tojás-kezdemény. Néhány deka túlsúllyal is nehezebb repülni, mint anélkül.

Változatlanul azt gondolom, hogy a sok hátrány mellett van valami előnye annak, hogy a nőstények kisebbek, mert véletlenül nem maradhatott fenn az evolúció során.

2016. nov. 15. 22:10
 12/13 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg a nőstény mérete az optimum, az az előnye.


Nagyobb testnek vannak hátrányai is. Legfontosabb a nagyobb energiaigény, többet kell enni, és többet kell etetni is (az utódokat). Mondjuk egy madár esetében ha fő táplálék a fenyőmag, akkor dupla testmérettel ugyanúgy egy csőre van meg két lába, de duplaannyi kaját kell összeszedni. Ebből adódóan adott környezethez (beleértve a táplálékot, ragadozókat, mozgáslehetőséget, satöbbit) létezik egy optimális méret, aminél se kisebbnek se nagyobbnak nem szerencsés lenni. A nőstények ekkorák, a szaporodásért rivalizáló fajok hímjei ennél nagyobbak.

2016. nov. 15. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
A nőstény medve egy nap alatt több hímmel párosodik, így amikor bocsai lesznek, a hímek, amikkal párosodik mind azt hiszik, hogy azok az ő bocsai, szóval nem is bántják őket. Maradhat kisebb, mert átveri a hímeket a harc helyett. :D
2016. nov. 16. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!