Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik okulárt érdemes megvenn...

Melyik okulárt érdemes megvenni a nagyobb kép érdekében?

Figyelt kérdés
Van egy teleszkópom (skywatcher 114/900 newton eq-2) és van hozzá 2 db okulár, az egyik 10mm a másik 25mm, de a 10mm-el nagyobb/közelebbi képet kapok, minta másikkal. Ennek nem fordítva kéne lennie? A másik meg hogy szeretnék még venni a teleszkópomhoz okulárt, amivel mégközelebb hozza a becélzott égitestet és jobban szemügyre tudom venni. Aki jártas ebben tudna nekem tanácsokat adni, melyiket jobb megvenni? Előre is köszönöm a választ!:)

#távcső #Teleszkóp tartozékok
2017. jan. 1. 01:05
 1/5 A kérdező kommentje:
Kifelejtettem még a barlow lencsét x2
2017. jan. 1. 01:14
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

"minél rövidebb fókuszú okulárt használunk, annál nagyobb lesz a nagyítás"

[link]

2017. jan. 1. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A nagyításod = távcső gyújtótávolsága/okulár gyújtótávolsága

vagyis:

900/10=90x

900/25=36x


Alapból azt szokták javasolni, hogy a távcsöved max. nagyítását az "átmérője szorozva 2-vel" képlettel lődd be. Ez nálad 114 x 2, kb. 230x-os. Persze a képminőséget nagyon sok dolog befolyásolja, úgyhogy ez csak az elméleti ajánlott maximum. Egy 2x-ező Barlow lencsével és a 10mm-es okulárral már a közelében vagy (~180x), de ha a Barlow sokat ront, akkor esetleg kipróbálhatsz egy 5mm-es okulárt, amivel szintén 180x-os nagyítás körül leszel. Javíthatsz azzal is a látványon, hogy a távcsőhöz adott, általában olcsó, okulárok helyett veszel egy-két kategóriáéval jobb ugyanolyat.

2017. jan. 1. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha már okulárt veszel akkor ha gondolod vehetsz akár szűrőt is ami szintén javítja valamenyire a képminőséget.
2017. jan. 1. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, sok hasznos információt szereztem mindegyikből! :)
2017. jan. 8. 18:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!