Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az atomméret, atomsugár és a...

Danaida1 kérdése:

Az atomméret, atomsugár és a kovalens sugár mit jelent, miben különböznek egymástól?

Figyelt kérdés
Köszönöm,ha valaki érthetően leírja.

2017. jan. 7. 12:34
 1/6 A kérdező kommentje:
Ja és még az ionsugàr os érdekelne.
2017. jan. 7. 12:36
 2/6 ciccca baba ***** válasza:

Az atomsugár az atommag és a legkülső stabil elektronpálya távolsága az egyensúlyi helyzetben levő atomban. A periódusos rendszerben az atomsugár a csoportban lefelé haladva nő, ahogy új elektronhéjak adódnak hozzá az atomokhoz, és balról jobbra haladva csökken, ahogy az atommag töltése (a protonok száma) nő.

Nemfémek esetén az atomsugár neve kovalens sugár

2017. jan. 12. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 ciccca baba ***** válasza:

Ionsugár: a gömbnek tekintett ion sugara.

Ha jól tudom, akkor a + töltésű ionoknak kisebb a sugara, mert egy meghatározott számú protonra kevesebb számú elektron jut -> jobban "összehúzódik a sugár.

a - töltésűeknek meg nagyobb a sugara, mert több az elektron mint a proton

2017. jan. 12. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, igazából az lenne még a kérdés, hogy akkor a periódusos rendszer miért írja külön minden! atomnál, hogy van neki kovalens sugara is és atomsugara is..? Fehér négyjegyűről van szó. Az atommèret pedig megint csak egy harmadik jellemző? Vagy ugyanaz, mint az atomsugàr?
2017. jan. 13. 09:36
 5/6 ciccca baba ***** válasza:
Szerintem azért mert mindeb elem a nemesgáz szerkezet kialakítására törekszik. Es ha azt eléri akkor lesz neki kovalens sugara. Legalábbis szerintem, de ugye ez meg azért furcsak mert ha elérik a vágyott szerkezetet akkor egy töltéssel rendelkező állapotba jutnak amire már van egy másik definíció. Szóval egy kicsit bonyolult.
2017. jan. 13. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Na közben azt hiszem megértettem. A kovalens sugár az az, amikor kovalens kötésben van az atom és akkor már más a sugara, mert a kötéstől torzul. Az atomsugàr egyenlő az atommèrettel.
2017. jan. 14. 16:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!