Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csillagászok! Másodéves...

Csillagászok! Másodéves fizikushallgató vagyok, csillagász szakiránnyal. Egyelőre amatőr szinten érdekelne, viszont később szeretnék mesterszakon is csillagászatot tanulni. Milyen teleszkópot érdemes vennem? Melyik a legjobb (érték/ár) amatőr gép?

Figyelt kérdés
2010. máj. 28. 16:33
 1/4 anonim ***** válasza:

én a :newton(asszem így irják) távcsöveket mondom

ighaz nekem is csak mondták de utánnanéztem:)

2010. máj. 29. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
ennél kicsit konkrétabban gondoltam :) pl: mekkora lencséjű, hányszoros nagyítású, milyen árú, stb... :) hol lehet kapni, megéri-e az árát :))
2010. máj. 29. 13:27
 3/4 anonim ***** válasza:
Mire kell? Mélyegezeni, bolygózni, Nap/Hold megfigyelés?
2010. máj. 29. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Alapvetően az érdeklődésed határozza meg milyen távcsövet érdemes venni, használni, no meg a pénztárcád! A kezdőket leginkább a leglátványosabb néznivalók érdeklik, a Hold, a Bolygók, a Nap, nyílt halmazok, planetáris ködök, sorolhatnám napestig :) Természetesen a nagyítás nem elhanyagolható szempont, de kis távcsővel is el lehet érni nagy nagyítást. ( megjegyzem a légkörön keresztüli észlelés felső határa adaptív optika nélkül valahol 600-700 szoros nagyítás körül maximált, bár kivételesen nyugodt légkörnél hallottam más sikeres észlelésről 1000-szeres nagyítás mellett is!) Használható nagyításra úgy szoktuk mondani hogy a távcső cm-ben mért átmérője szorozva tízzel adja meg a legnagyobb hasznos nagyítást. Gyakorlatban ez azt jelenti hogy pl egy 10cm átmérőjű távcső 100 szoros nagyításig ad újabb részleteket. Ténylegesen ennek az értéknek 2-2,5 szereséig érdemes felmenni, mert a példánkban az adott 100-szoros nagyításnál túl kicsik a részletek, és bár, ha a nagyítást növelem újabb részletek nem jönnek elő, a vizualitást mégis fokozza.


Kétféle távcsőrendszer létezik, a tükrös, és a lencsés távcsövek. A tükrös rendszerek előnye az olcsósága, a színhibamentessége, és beszerezhetősége. A lencséseknek sokkal jobb a képük, de ezt csak "lényegesen drágábban" tudják. Persze ha anyagilag el vagy eresztve, lehet választani lencsés rendszereket is, de ott esetenként mélyen a pénztárcába kell nyúlni. Egy jobb apokromatikus rendszer ára pl a milliót is elérheti, de a 10 cm körüliek is 200-300 ezer Ft körül szerezhetőek be. Javaslom nézz körül a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján ( www.mcse.hu ), ott találsz távcsőárusokat, de akár amatőr csillagászokkal is felveheted a kapcsolatot, szerencsés esetben használtan, relatíve olcsón juthatsz jó minőségű műszerhez. Én azt javaslom, hogy pénztől függően egy 10-20 cm körüli Newton szerelésű távcsőben 2, 3 okulárral kiegészítve gondolkozz. Ezzel már vígan nézheted a bolygókat a Holdat a Napot, nyílthalmazokat, gömbhalmazokat, kettőscsillagokat, stb. Ha komolyabb munkára szeretnéd ( változózás, fotózás ) feltétlenül szükséged lesz óragépre, szerencsére ez a kiegészítővel a legtöbb távcső utólag is kiegészíthető. Egyébként, ha majd régebben űzöd már a csillagászkodást úgysem egyetlen műszered lesz, mert majdnem mindenre más és más az ideális műszer. Megemlítem még a Dobson szerelésű távcsöveket, ezek jobbára hatalmas méretű műszerek (20-60cm), ekvatoriális szerelés nélkül, cserébe hatalmas nagyítás érhető el, és rendkívül részletgazdag megfigyelésre alkalmasok például a bolygóknál, igaz fotózásra csak erősen korlátozottan alkalmasak (rövid expozíciós idő !). Ár teljesítmény viszonylatában talán ezek a távcsövek a legjobbak. A kezdőknek talán ezek nyújtják a legnagyobb észlelési élményt.


maci

2010. máj. 29. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!