Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A nejlon megnyújtáskor felmele...

A nejlon megnyújtáskor felmelegszik, vagy pedig lehűl?

Figyelt kérdés
Vagy nem változik a hőmérséklete? Egy csomag WC papírt akartam felbontani az ujjammal, de a nejlon csomagolás ahelyett, hogy belukadt volna, egyszerűen csak bemélyedt, azaz jelentősen megnyúlt. Ugyanakkor azt is észrevettem, hogy ekkor alaposan föl is melegedett az ujjam körül a nejlon csomagolás. Szerintem polietilén fólia lehet a WC papír csomagolása, de ebben nem vagyok teljesen biztos. Vajon helytálló ez a megfigyelés, vagy csak érzékcsalódás, esetleg valami más effektus okozhatta a felmelegedést (mondjuk surlódás) ? Pl a levegő de más gázok is köztudottan felmelegszenek, ha összenyomják (biciklipumpa alja) és lehűlnek, amikor kitágulnak (pl szén-dioxidos oltókészülék). Más szilárd anyagok is inkább összenyomás hatására melegszenek fel, ha jól emlékszem a tanulmányaimból, pl amikor a szög beverésekor felmelegszik annak a feje.

2018. okt. 14. 22:31
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A legtöbb szilárd anyag a legtöbb fajta deformációra felmelegszik. Az a szög nem csak beverésre, hanem tekergetésre, hajlításra, húzásra is felmelegszik. Krisztallitok súrlódása egymáson, stb. A gázok az egy teljesen más tészta. Mivel attól gázok, hogy nincs (jelentős) kölcsönhatás a részecskék között.
2018. okt. 14. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Amit a végén leírtál az igaz a gázokra, csakhogy a szilárd anyagok nem így viselkednek: Ha megváltoztatod az alakjukat, akkor felmelegszenek. Tökmindegy, hogy ezt nyújtással éred el vagy tömörítéssel. Sőt, ha energiát közölsz velük (melegíted, elektromos áramot vezetsz át rajtuk (fémek)), akkor is felmelegszenek!
2018. okt. 15. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Az energiamegmaradás törvénye.

Ha munkát, energiát fektetsz bele, az megmarad, de átalakul.

Ha eldobod, mozgási energiává, ha megnyújtod, akkor rugalmassági energiává (ha rugalmas), és/vagy hővé alakul, mint az aktuális esetben.

2018. okt. 15. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A gázok sürüség vagyis térfogatváltozáskor hülnek le. Alakváltozásnás a gázok is felmelegednek. Valoszinü a fémek is lehülnek ha sikerül elérni hogy jelentösen csökkenjen a sürüségük.
2019. okt. 20. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!