Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyek azok a jelenségek...

Melyek azok a jelenségek amelyek JELENLEG sértik a kauzalitás törvényét?

Figyelt kérdés

A jelenleg szó alatt azt értem hogy a jelenlegi tudományos kapacitásunkra hivatkozva állunk elő empirikus adatokkal.

pl: jelenleg kvantum-összedás

Ezen kivül még ismertek ilyen jelenségeket?



2019. jan. 13. 09:13
 1/3 Wadmalac ***** válasza:
85%

Hm, lehet, hogy én vagyok lemaradva, de csak olyanról tudok, ami, ha létezne, sértené.

Például fénysebességnél gyorsabb információ-továbbítás a kvantumpárok révén.

2019. jan. 14. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek Wadmalaccal. Egyébként, mit értesz kvantum-összeadás alatt?


Kiegészítés: amennyiben a "kauzalitás megsértése"-t pongyolább, lazább értelemben használjuk, akkor szerintem talán - ismétlem: talán - ilyen folyamatnak (jelenségnek) tekinthető a mérés is.


A felvetés indoklása: vegyük egyfelől azt az esetet, amikor egy kvantumrendszer - legyen mondjuk egy tiszta, egyrészecskés esetünk - időfejlődését vizsgáljuk Schrödinger-képben. Ilyenkor a rendszer állapota (állapotvektora) az okság "mintaképeként" viselkedve fejlődik a Schrödinger egyenlet szerint.


Másfelől: szúrjunk közbe egy mérést, amikor - a mérés hatására, a mérés után - a rendszert valamelyik sajátállapotában fogjuk találni. Azzal kapcsolatban viszont, hogy melyik sajátállapotba fog ugrani a részecske állapotvektora a mérés hatására, kizárólag az egyes sajátállapotokhoz tartozó valószínűségi értékeket (hogy az adott sajátállapotot mekkora valószínűséggel fogja "választani" a mérés hatására) tudjuk a mérés előtt megmondani.


(Az egyes sajátállapotokhoz tartozó valószínűségeket viszont a a rendszert a mérés pillanatában jellemző állapotvektor ismeretében tudjuk kiszámolni.)


A lényeg, hogy a mérés utáni állapottal kapcsolatban - hacsak nem volt a rendszer már eleve sajátállapotban - biztosat nem tudunk mondani. Ez esetleg tekinthető, ha nem is a kauzalitás megsértésnek, de talán a fellazításának.

2019. jan. 14. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Elnézést,kvantum-összefonódást akartam volna irni,csak elaléltam.
2019. jan. 14. 17:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!