Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Műfenyő, vagy valódi fenyő...

Műfenyő, vagy valódi fenyő karácsonyfának? Ki melyik mellett van?

Figyelt kérdés

Én most diplomatikusan meghúzódom középen: mindkettő mellett vannak érvek és ellenérvek is. Mi mindig igazi fenyőfát díszítettünk karácsonyfának, de a nagymamámnak például műfenyője volt.


-A műfenyő mellett szólhat a természetbarátság, ugyanakkor rögtön veszít is ezen értékéből, mivel jó része műanyagból van, közte sok olyan műanyagból is, amit nem lehet soha újrahasznosítani. A sima fenyőnél lehet, hogy évről évre sokat kivágnak, ugyanakkor ezt jó esetben nem az erdőben teszik baltával, láncfűrésszel, mindenki a keze ügyébe kerülőt, mint a háborúkban az ellentétes oldalon harcolókat, hanem kimondottan vannak udvarok, telepek, ahol kizárólag fenyőfákat növesztenek, nevelgetnek. A családom nagy része Nyugat-Magyarországon, Zala megyében, Vas megyében, Veszprém megye nyugati részén stb. tehát azon a területen él. Zala, Vas, Somogy megye északi része, tehát ezen a területen termesztik a legtöbb fenyőt. Amikor megyünk arra mindig látjuk a kocsiból is a sok-sok udvart, telepet, ahol soronként termelik a fenyőket, és ha egyet kivágnak, akkor a következő ültetési szezonban már ültetik is a helyére az újat. Eddig 1-1, tehát ez alapján szerintem nem lehet eldönteni (kb. olyan, minthogy gumikesztyűt húzzunk a természetvédő szemétszedéshez, vagy textilt: előbbi megy majd a levesbe, bármennyire is többször felhasználhatjuk, utóbbit meg ki kell mosni, a vízből meg kevés van). A földlabdásnál meg az egész kérdés tárgytalan.


-A másik szempont az egyéni komfort. Ez a műfenyő mellett szólhat valamelyest. A műfenyő szinte mindig hibátlan kinézetű, nem kell ezerszer körbejárni, megvizsgálni, szemügyre venni, utánakérdezgetni, hogy milyen, hogy néz ki, biztos nem akar-e átverni az árus. Pont ugyanolyan lesz, bármelyiket is veszed meg. Ha meg meguntuk, vagy le akarjuk szedni, akkor csak egyszerűen ledíszítjük, szorosan összehajtjuk az ágait, majd mehet is a padlásra, pincébe, szekrény hátsó részébe stb., ahol aztán szépen eláll az idei szenteste napjáig. Nem kell azzal sem törődni a városi társasházban élőknek, hogy hova rakják ki/el. Nincs egyáltalán tűlevél sem a földön, max. azért kell söpörni alatta, amiért a ház bármely másik pontján is. Azonban ez nincs nagyon másként mondjuk a nordmann fenyőnél sem. Max. egy maroknyi tűlevelet szedünk össze alóla február első felében, akkor rakjuk ki az udvarunkra. Annak is a fele akkor esett le, amikor kierőszakoltuk az ajtón (a kivitel kritikusabb, hisz a bevitelnél még össze van hálózva, meg a fa is rugalmasabb, kivitelkor meg már eléggé megszáradt, ha valamivel összepróbálnánk kötni, helyben törne le az összes ág tőből). A fenyőfa választás meg valakinek teher, valakinek nem. Szóval eddig 1-2.


-Hangulat terén viszont a hagyományos lesz a nyerő. Az első középkori karácsonyfák is sima fenyők voltak, mivel az volt örökzöld (szenteste napján is zöldellő és termést hozó almafa/fügefa a tudás fáját szimbolizálva viszonylag kevés van Európában), illetve abból volt sok a német területeken akkoriban. Később az újkorban, a klasszikus karácsonyi szalon hangulatban is mind igazi fenyők voltak. Viktória királynőnek is nyilván igazi fenyője volt. Tehát igazából sokkal hagyományosabb, sokkal hangulatosabb. A spray borzasztóan gagyi, és nem is nagyon értem, hogy mi értelme. Amikor kicsi voltak édesanyám bent felejtett egy szobában egy spray-t, amit én szépen ki is fújkáltam, mert azt hittem, hogy fenyőfás (zöld színű doboza volt). Aztán utána tudtam meg, hogy amúgy egy régi ház WC illatosítója volt. Tényleg nem tűnt fel szagra, olvasni meg alig tudtam, pláne angolul... Szóval 2-2 az állás.


Ti melyik mellett vagytok?



2023. jan. 6. 01:57
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Franc tudja, előző években mindig élő volt, most is van egy élő, meg mellette 2 műfenyő is. Talán az élő jobb, a jellegzetes illata miatt.
2023. jan. 6. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Apukám barátja fenyőzik és mindig tőle van a fa. Tudjuk hogy ő nem vág át minket úgyhogy ilyen téren szerencsések vagyunk
2023. jan. 6. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 NTBS ***** válasza:
100%
Műfenyő.
2023. jan. 6. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
89%

Kizárólag műfenyő nálunk!

Az élőben számonra semmi pozitívum nincs!

Nehéz és drága szépet találni, keresgélni kell minden évben, aztán megszabadulni tőle, büdös, szúr, folyton takarítani kell, egyre csúnyább...

1 szép műt 1x kell megtalálni, akkor veszed elő és teszed el amikor akarod, nincs vele semmi gond.

2023. jan. 6. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Nekem a karácsonyfában a legjobban hangulatot adó dolog az illata, így nekünk a valódi fenyő a kedvenc.
2023. jan. 6. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

#4.

Én nem akarlak semmilyen irányba eltéríteni, na de mióta büdös a karácsonyfa? XD


(A takarítást nordamannál is meg lehet amúgy úszni.)


A többi igaz lehet.

2023. jan. 6. 11:25
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Nekünk most volt életünkben először mű. Hát lényegesen egyszerűbb, szebb, praktikusabb, és miattam ne haljon meg egy fa, akkor sem, ha direkt erre a célra ültetik. (minél többen válasszuk évről évre a mű fát, annyival kevesebbet vágnak ki majd évről évre.)


Nem potyogtak a tulevelek.. Hiába mormandiait vettem, hetekkel ezelőtt kivagtak és igenis hullott a levele.


Én pedig nem szoktam érezni a karácsonyfanak semmi különös illatát sajnos, így az sem hiányzott.


Szóval nekünk mostantól a mű.

2023. jan. 6. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

#7.

Akkor lehet, hogy azért, mert rosszat vettél. Nem normandiait kell, hanem nordmannt. Kaukázusi jegenyefenyő, Nyugat-Ázsiából hozták be.


Egyáltalán nem potyognak a levelei, mivel nem úgy szárad ki. Rászáradnak az ágakra. Februárban már elég jól létható, hogy rásimulnak a tűlevelek az ágakra.

2023. jan. 6. 12:34
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Élő. Volt egy időben mű is, de minden évben egyre rondább. Nem szereti a ki-becsomagolást.

Az élő nem környezetkárosítő. Nem az erdőket vágják ki, hanem a direkt erre telepített fákat. És újrahasznosítják.

2023. jan. 6. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
Nekünk régen igazi fenyő volt, pár éve pedig műfenyő van.
2023. jan. 6. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!