Kezdőoldal » Utazás » Egyéb kérdések » Szeretném ha tudnátok a...

Szeretném ha tudnátok a németországban élésröl informáciot adni?

Figyelt kérdés
Szeretném tudni hogy ha terhesen érkezem németországban ugy hogy csak a férjem dolgozik kint akkor én tudok e valami pénzbeli segitséget igényelni,balamint hogy müködik ott az orvoshoz járás és a szülés körüli dolgok? A biztosítást a munkaado rendezi vagy mindenki magának kell rendezze? És hogy működik az adozás.? Egyszóval minden érdekelne ami kinti életröl szol. És gondolom terhesen esélyem sincs munkát kapni? Köszönöm a válaszokat.
2017. dec. 14. 17:29
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha kiköltözöl akkor első körben be kell jelentkezned 2 héten belül a férjed kinti lakcímére és a férjednek fel kell venni a kapcsolatot a biztosítójával (gondolom egy gesetzliche Krankenkasse-nál biztosított és nem egy privátnál), hogy családi biztosítás keretében te is általa biztosítva legyél (nem a férjed munkáltatója intézi). Ehhez Magyarországon az OEP kiállit egy papírt ami igazolja hogy x év óta van Mo-n tb-d (lassú az OEP, úgyhogy időben kezd el intézni). Miután a német biztosító igazolja, hogy érvényes a családi biztosítás rád is, akkor az OEP-et értesítsed és mondd le (küldd vissza a taj kártyádat is).

A terhesgondozas az nőgyógyászati praxisokban történik, keresel a környéken egyet, bejelentkezel és az éppen aktuális vizsgálatot elvégzik és kapsz egy kiskönyvet (Mutterpass), ha már Németországban biztosított vagy akkor a biztosító fizeti a vizsgálatokat és 3 vagy 4 uh-t, van persze több uh-ra és extra laborra stb lehetőség, de az már önköltséges. Közben pedig körül kell nézned a környéken hogy melyik kórházban szeretnél szülni. Mindegyik szülészet szokott tartani rendszetesen info-estet, bemutatják a szülészetet, és hogy milyen szülésfelkészítő tanfolyamok, terhestorna stb van. Be lehet előre jelentkezni, hogy te akkor ott szeretnél szülni, ilyenkor a kitöltendő papírokat előre ki lehet tölteni. Van lehetőség Geburtsplanung-ra, erre a nőgyógyásztól kell beutaló, amit kb a 30. héten adnak. A szülést az az orvos+szülésznők vezetik le akik épp akkor ott vannak, nem az akihez jársz terhesgondozásra...ha épp műszakváltás van miközben vajúdsz akkor átadnak a következő műszaknak.

Munkát valószínűleg terhesen már nem fogsz kapni ... a kiírt dátum előtti 8 hétben már nem is lehet dolgozni, legalábbis nekem így rémlik. Miután megszületett a baba, a kórház intézte a születési anyakönyvi kivonatot, itt jelezzétek majd hogy nektek kell plusz egy nemzetközi születési anyakönyvi kivonat is (+10 euro). Utána a férjed megint felveszi a kapcsolatot a biztosítójával, beküld egy másolatot az anyakönyvi kivonatból és így a gyermeketek is biztosítva lesz. Utána intézhetitek az Elterngeld-et (az kapja aki otthon lesz a gyerekkel, a részleteket ide most nem írom le mert sok a variáció... de minimum 300 euro/hó ha nem dolgoztál előtte -számít a magyar fizu is ...ha dolgoztál az előtte levő évben akkor a fizud x % jár). A Kindergeld-et is meg kell igényelni, ez egyszerűbb és havi 194 euro.

Az adózáshoz mi tavaly adótanácsadó segítségét kértük, mert nem tudtuk hogy hogyan töltsük ki (új adózási osztályba kerültünk és nekem magyarországi munkáltatóm volt 2015 novemberéig), idén már a férjem egyedül töltötte ki, mert nem volt semmi olyan ami bonyolította volna.

A hivatalos dolgok intézéséhez kell majd a házassági anyakönyvi kivonatotok, születési anyakönyvi kivonatotok és annak német fordítása (én itt Németországban fordítattam mindent le), ha dolgoztál/dolgozol Magyarországon és az alapján számítják ki az Elterngeld-edet akkor kell az utolsó ledolgozott hónap fizetési papírja (nem csak a végösszeg) és annak fordítása is. És nagyon sokmindenhez szokták kérni a németországi lakcímbejelentő igazolást. Kapsz automatikusan adószámot és be kell menni a nyugdíjkasszához is és kapsz ott is egy számot. Gyerekenként 3-3 év beleszámit a nyugdíjba.

Ennyi jut most eszembe.

2017. dec. 15. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ja még valami... itt nincs kötelező vedőnő. Kereshetsz magadnak egy Hebamme-t aki szülésznő végzettségű (változó hogy még dolgoznak-e kórházban is vagy csak vedőnői feladatokat vállalnak), ha van az adott Hebamme-nak még kapacitása és elvállal, akkor ő majd a biztosítódtól kapja a pénzt azért hogy kijár hozzátok. Általában 2-3x jön ki még szülés előtt és aztán a szülés után mikor már otthon vagytok akkor pedig másnap jön, utána az első héten szinte naponta és később már ritkábban...nem emlékszem hány alkalmat finanszíroz a biztosító.

Ja és amíg nincs német biztosításod, addig is mehetsz terhesgondozásra csak fizetned kell.

2017. dec. 15. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon kedves vagy hogy segitesz nekem,hálás köszönet érte! Csak azt elfelejtettem leirni,hogy én kettösállampolgár vagyok tehát én nem dolgoztam.magyarországon csak a férjem én vajdaságban éltem és itt dolgoztam,de magyar utlevelem van. Gondolom ez akkor már kombinálja az ügyeket? Tudnál javasolni valamit?
2017. dec. 16. 06:46
 4/4 anonim ***** válasza:
Hmm. Szerintem a Kindergeld-et ugyanúgy megkapod, az amúgy is mehet a férjed ottani számlájára is. Az Elterngeld-del kapcsolatban mivel az amúgy is egy bonyolultatt téma, lehet hogy érdemes lenne a férjednek bemenni és megérdeklődni személyesen, amikor én mentem be anno akkor nagyon segítőkészek voltak.
2017. dec. 16. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!