Kezdőoldal » Utazás » Észak-Amerika » Mennyi pénzre lenne szükségem...

Mennyi pénzre lenne szükségem ahhoz, hogy elutazzak Kaliforniába, meg vissza? részletek lent

Figyelt kérdés
Hitelkártya nélkül elvileg nehéz, azt addig szerzek, csak nem tudom hogy megy ez az egész. 2 év múlva mennék; Szállással kapcsolatban nincsenek nagy igényeim, mire számíthatok? Mikor foglaljam a dolgokat? Aki járt már kint, tapasztalatok? Mennyi pénzt váltsak? Budapesthez képest mennyire biztonságos mondjuk LA? (+Covid dolgok élnek még? 3 oltás elég?)

2023. júl. 21. 06:43
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Két év alatt rengeteg időd van utána nézned a dolgoknak, de a kutató munkát nem érdemes megspórolni. Inkább nézz utána mindennek te magad, minthogy egy/pár valaki (pláne ismeretlen kommentelők) véleményeire hagyatkozz saját magad szerzete információk nélkül. Jók a személyes tapasztalatok, csak érdemes összehasonlítani őket a máshol elérhető, leinformálható dolgokkal.


Már most kezdd el figyelni, sőt akár táblázatban vezetni magadnak, hogy mikor hogyan alakul a jegyek árai. A mikor foglalj kérdésre leginkább így lehet választ kapni. Figyeled, hogy az adott helyre milyen időszakban milyen árakat kínálnak. Ha látod, hogyan változnak 2 év alatt az árazási trendek, akkor be tudod lőni, hogy mi a legalacsonyabb, normál, legmagasabb árszint és tudni fogod, hogy ha épp szembe jön egy ár, az hova tartozik, mire számíthatsz. Aztán amikor már élesben foglalnod kell, szépen be tudod lőni, hogy mikortól érdemes figyelned az árakat és felismered, ha szembejön a legjobb ajánlat.

Na meg az is kérdés, hogy mennyire fix időpontban akarsz majd utazni, vagy rugalmasan tudsz alkalmazkodni a trendekhez és akkor utazni, amikor legkedvezőbbek az árak. Jellemzően a célállomás ünnepei, tanítási és munkaszünetei, legjobb időjárással megáldott szezonjai szoktak a legdrágábbak lenni, mert ilyenkor megy oda a legtöbb ember. Ha be tudod célozni a kevésbé népszerű szezonokat, akkor kedvezőbb árakkal számolhatsz.

Érdemes a célállomás időjárásának is utánanézni, hogy vannak-e olyan szélsőségek, amikor kifejezetten nem érdemes odamenni, mert hiába olcsók a jegyek, meg a szállások, ha mondjuk egy monszun/tornádó szezonban ki se mozdulhatsz, vagy akár közvetlen életveszélyben is leszel.


Hogy a "Covid dolgok élnek még? 3 oltás elég?" ma semmit nem számít, ha te 2 év múlva akarsz majd utazni. Addig a mai korlátozásokat eltörölhetik, de jöhet másik hasonló is. Keresd fel a konzuli szolgálat weboldalát és nézd meg, hogy jelenleg mi van érvényben, aztán évente ismételd meg az ellenőrzést, hogy lásd változott-e. Az utazás előtti időszakban lesz majd igazán érdekes, hogy akkor van-e még valamilyen korlátozás, annak mennyire felelsz meg. Előtte nem érdemes ezen nagyon görcsölni, mert 2 éves távlatban lehetetlen bármit megjósolni.


Honnan veszed és mire vonatkozik, hogy "Hitelkártya nélkül elvileg nehéz [...] csak nem tudom hogy megy ez az egész."


Nekem semmi gondom nem volt USA-ban turistaként hitelkártya nélkül. Betéti kártyával is simán lehet fizetni a legtöbb helyen, nem muszáj hitelkártyának lennie. Viszont az nem derül ki, hogy te képben vagy-e hitelkártya és betéti kártya közti különbséggel, vagy általánosan a bankkártya helyett használod tévesen a hitelkártya kifejezést? Nem világos, hogy ezzel mire gondolsz.


Kocsi bérlésnél, szálloda foglalásnál, repjegy foglalásnál előfordulhat, hogy némelyik cég csak hitelkártyát fogad el, vagy olyan is van, hogy előnyben részesítenek, pl. kedvezményt adnak/felárat számítanak fel bizonyos kártya típusoknál, de ez sem törvényszerű és általában nem is áthidalhatatlan probléma.

A legtöbb hétköznapi vásárlás simán intézhető bármilyen Magyarországon is használt betéti kártyával, nem szokott velük gond lenni.


Amire mondani szokták, hogy hitelkártya nélkül nem lehet élni Amerikában az sokkal inkább arra vonatkozik, hogy a nagy értékű kocsi vagy lakás vásárlásnál, tartós lakás bérletnél, meg az ezekhez felvett hiteleknél és bármilyen megbízhatósági vizsgálatnál a credit score-t, adós besorolásodat veszik figyelembe. Ehhez figyelik, hogy a hitelkártyádat hogyan használod, mennyire megbízhatóan fizeted vissza a tartozásaidat és ha egyáltalán nincs hitelkártyád, vagy van, csak nem szoktad használni, az akár rosszabb credit score-t is eredményezhet, mint az, hogyha van hitelkártyád és rendesen visszafizeted rá mindig a pénzt. De ez csak akkor érint, ha USA-ban élsz, turistaként ebből nem sokat érzel. Te nem kint élni, csak turistáskodni akarsz, ebben az esetben a hitelkártya nem olyan sokat számít.


Érdemes a magyar bankkártya mellé egy Revolut, Wise vagy Curve kártyát is igényelni, mert ezekkel kedvezőbb árfolyammal tudsz költeni, mint ha a bankod váltja az árfolyamot. Arra mindenképp figyelj, hogy ha külföldön a terminál felajánlja, hogy Forintban terheli a kártyádat, akkor azt utasítsd el. Mindig a helyi pénznemben terheljék a kártyádat és majd a bankod átváltja. Ezek a terminálok mindig drágábban váltanak, mint a saját bankod - és a hagyományos nagy bankok általában drágábban váltanak, mint a fintech cégek (Revolut, Wise, Curve).


Készpénzt szerintem ne válts túl sokat. Valamennyi KP nem árt, ha van nálad, de szükség nem nagyon lesz rá. A legtöbb helyen lehet kártyával fizetni, KP szinte sehol nem szükséges.

Én a családdal két 2 hetes new yorki nyaralás alatt 3 főre $100 KP-t költöttem, többnyire 1-3-5 dolláros tételekkel. Főleg taxi, utcai árusok, hotdog, fagyi és egyéb kaja árusok, pézbedobós emlékérme préselő gépnél kellett KP. Egy idő után már azért fizettünk KP-vel ott is, ahol nem lett volna muszáj, hogy ne maradjon meg annyi KP, ha már kiváltottuk. A bolti vásárlások, gyors/hagyományos éttermi kajálások, szállás, belépők, tömegközlekedés, többnyire a taxik is minden kártyáról ment.


Ha szállással kapcsolatban nincsenek nagy igényeid, akkor kereshetsz olcsóbb szállást. A lehetőségek végtelenek. Leginkább Booking.com, AirBnB, CouchSurfing-en érdemes nézelődni. Ajánlott a visszajelzéseket is elolvasni.


A biztonságérzet nagyon szubjektív. Van aki Budapesten se mer kimenni éjszaka az utcára, vagy éjszakai járatokkal utazni, más meg nem tartja veszélyesnek (és csinálja is, nem csak okoskodik róla).


Nagyon nem mindegy az sem, hogy tömegközlekedéssel közlekedsz, vagy kocsival. LA kimondottan autós város, nagy távolságokkal és kocsi nélkül sokkal nehezebb közlekedni, illetve sokkal lecsúszottabb, elborultabb emberekkel találkozhatsz - akik közt nagyobb lehet az esélye, hogy valami balhés alakba futsz bele. Őrültek, idióták bárhol előfordulhatnak, de minél nagyobb a város és a népsűrűség, annál nagyobb az esélye. Hogy másnak turistaként épp volt-e gondja, vagy nem, az semmit nem árul el arról, hogy neked 2 év múlva lesz-e vagy sem.


Találsz olyan hivatalos és közösségi működtetésű oldalakat is, ahol tájékozódni tudsz, hogy egyes városok, környékek mennyire biztonságosak, pl. mennyi és milyen bűneset történik, stb. Ezek sokkal többet mondanak egy helyről, mint olyan utazók véleménye, akik fene tudja milyen körülmények között jártak arra (ráadásul ezen az oldalon még azt sem tudod leellenőrizni, hogy aki valamit állít, az tényleg rendelkezik-e tapasztalatokkal, vagy csak mondja, hogy ismeri az adott helyet).

2023. júl. 21. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Nos nekem eddig mindenki a hitelkártyát mondta akit kérdeztem, nyilván ott a másik lehetőség, hogy a debitkártyámon van $3000-$5000, amit zárolnak, csak ez meg hát Magyarországon... (Szerintem tudom a különbséget a hitelkártya meg a betéti kártya között).


És igen, már elkezdtem figyelni havi szinten a repjegyárakat.


És igen, nyilván több helyről tervezem tájékozódni.

2023. júl. 21. 13:59
 3/5 A kérdező kommentje:
Ja, igen, ezekről az összegekről az autóbérlésnél lenne szó; kaució.
2023. júl. 21. 14:01
 4/5 anonim ***** válasza:

Nyilván az előnye a hitelkártyának, hogy nem kell rendelkezned a pénzzel, amit zárolnak foglalóként és elvben a hitel kereted sem érinti, ha ténylegesen levonni nem fogják valamilyen sérülés miatt.

Viszont ha amúgy nincs annyi pénzed, akkor sokkal nagyobb szívás lesz belőle, ha mégis beterhelik vele a kártyádat és aztán vissza kéne fizetned a felvett hitelt. Szóval a hitelkártyával csak óvatosan - főleg, ha nincs pénzed!


A kártya limitjére is érdemes figyelni, mert egy nagyobb tétel simán lehet a normál kereted felett, pláne ha egyszerre több dolgot is fizetsz aznap. Én rendszeresen bele szoktam futni, hogy normál esetben elég egy kisebb limit is, viszont az ilyen nagy költéseknél módosítani kell.

2023. júl. 21. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Az elso jokat irt, bar 1-2 dologrol nekem mas a tapasztalatom (itt elek).


A konzuli oldalt jobb ha elfelejted, az se igaz, amit kerdeznek, pl. a Covid-szabalyozast regesreg modositottak, amikor nekik meg mindig kint voltak a hulyesegeik. A kaliforniai kormanyoldalon talalsz mindig aktualis es napra pontos informaciokat (es igen, 2 ev alatt meg pont 24x valtozhat minden).


Az AirBnb-rol lebeszellek, mostanaban nagyon felkapott lett az a modszer, hogy meghirdetik mondjuk $30/ejszaka/fo, te kibereled, lefoglalod, mert de jo ajanlat, aztan amikor bent vagy a szobaban, akkor ott a lista, hogy a takaritasi dij napi $10 akkor is, ha nem akarod a takaritast, a kavefozo hasznalata $25, az agynemu hasznalata akkor is $15, ha a sajatodat viszed, meg ehhez hasonlok. Vagy egy masik ismerosomnek napi $50 volt a szoba, es napi $30 a "szerviz dij, ami magaban foglalja a takaritast es a rezsikoltseget". Es ezt csak akkor tudod meg, amikor mar bent vagy a szobadban, tehat nem tudod csak ugy lemondani. Az AirBnb meg nem szol semmit a reklamalasra, mert a szallasdij nem valtozott, es a tulajnak jogaban all extra szolgaltatasokert dijat felszamolni, akkor is, ha nem kered. (Az, hogy a tv mutatott egy not akit megeroszakoltak es kiraboltak, es a tulaj a mai napig kint van a hirdetok kozott, azt mar meg sem emlitem). Szoval csak ovatosan azzal az Airbnb-vel (a Redditen is lehet horror torteneteket olvasni, nezz korul, es donts te)


Kaliforniaban nem tudsz kocsi nelkul mozogni (kiveve SF, de ott sem tudsz mindenhova eljutni kocsi nelkul). Biztositas kotese nelkul nem adnak kocsit. Ha 25 even aluli vagy, vagy a jogositvanyod 2 evesnel fiatalabb, akkor a biztositasod napi osszege a csillagos eget fogja surolni.


Kaliforniaba utazashoz en a marcius kozepetol-majus kozepeig levo idoszakot javasolom. Elotte elkepzelheto tobb esos nap, huvosebb es/vagy felhosebb napok. Majus utolso hetfoje viszont unnep, jellemzoen megindulnak a nepek es felverik az arakat. Juniusban mar iskolaszunet, szezon-beindulas, aremelkedes es 40+ homerseklet. Marcius kozepetol viszont mar egy szal trikoban mezitlab tudsz setafikalni. Vagy osszel, szeptember kozepetol meg sokaig nagyon jo az idojaras, (es egeszen november kozepeig kellemes) viszont a kolykok mar suliban.


Kaliforniaban nincsenek tornadok, eso is ritka. Ha kapsz is egy kis esot a nyakadba, az is csak azert van, mert epp lemostam a kocsimat, es a kb 5 perces eso csak bekoszolja megint. Evente atlag 20-21 esos nap van, az is inkabb csak januarban (az idei evet felejtsd el, erre nem volt pelda 100 eve, es a legkozelebbi is 100 ev mulva lesz csak sajnos.)

Los Angelesben naponta van legalabb 15 foldmozgas, ebbol a legtobbet meg sem erzed, csak a madarak hallgatnak el egy pillanatra. De ha egy toronyhaz 28. emeleten van a szobad, akkor egy 2.5-esnel en meg sem erzem az aszfalton, de neked kilotyog a viz, ha szinultig toltotted a poharadat. Amugy ne aggodj, az epuletek foldrengesbiztosan vannak epitve, de a magasabb emeletek ki tudnak rendesen lengeni. Amugy nagyon ritkan van 3-nal erosebb foldmozgas, 5-os is vagy 15 eve volt utoljara.


Fajdalomcsillapitot, lazcsillapitot stb nem erdemes idecipelni, itt olcsobb (bar remelhetoleg nem leszel beteg, ezt csak azert irtam, mert volt, aki Pestrol hozott egy egesz gyogyszertarat maganak, hogy mert hatha beteg lesz. Aztan hasraesett hogy itt felaron latta a boltban)


Ha az angoltudasod miatt aggodsz, akkor ne tedd, az eladok-stb mindig meg akarnak erteni, es meg is fognak erteni (hacsak nem a szokicsed 10 szobol all, de akkor atvaltanak spanyolra)


Bankkartyanal kizarolag az a fontos, hogy dombornyomott legyen, es a kibocsajto Master, Visa, Discover, vagy American express legyen. Az, hogy debit/kredit, az csak abbol a szempontbol fontos, hogy legyen rajta elegendo elerheto osszeg, es a napi limit ne bombazza le mondjuk a kocsiberlesedet.


A kaliforniai kozlekedesi szabalyoknal van par kulonbseg a magyarhoz viszonyitva, de szerintem csak konnyebb itt, nem nehezebb. Ha erdekel, tehetsz irasbeli tesztvizsga-gyakorlatokat az interneten (ingyenes), es ra fogsz jonni, hogy egyaltalan nem nehezebb, mint Mo-n.

2023. júl. 23. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!