Kezdőoldal » Utazás » Európa » Mit kell csinálni a repülőtéren?

Mit kell csinálni a repülőtéren?

Figyelt kérdés
Még soha nem utaztam repülővel és nem tudom, hogy működnek a repülőtéren a dolgok. Mikor kell odaérkezni, milyen ellenőrzések stb vannak? Mire kell számítani? Segítsetek légyszi!
2011. márc. 13. 13:15
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Check-in


A check-in, azaz a jegykezelés és a poggyászfelvétel, általában a járat indulása előtt két órával kezdődik. Ajánlott legkésőbb már ekkor a repülőtérre érkezni, hogy mindenre jusson elég idő. Check-in pultok a Ferihegyi Nemzetközi Repülőtéren az 1-es Terminálon, illetve a 2A és 2B Terminálok felső - indulási - szintjein találhatók. Minden utasnak azon a terminálon kell kezeltetni a jegyét (vagy elektronikus jegyét), ahonnan a járata indul. Amennyiben az utas még otthonról igénybe vette az internetes utas felvételt, a kinyomtatott beszállókártyájával szintén az adott járat szerinti terminálra kell mennie.


Jegykezelés


Jegykezeléshez feltétlen szükséges a repülőjegy, az érvényes útlevél vagy úti okmány, és - amennyiben a fogadó állammal fennálló kapcsolat megköveteli - érvényes vízum. Javasolt az útlevél vagy úti okmány - illetve a vízum - érvényességének előzetes ellenőrzése, mivel érvényes útlevél, úti okmány vagy vízum hiányában az utazás megtagadható!


Jegykezeléskor több utazással kapcsolatos kérdés dőlhet el, köztük a végleges ülőhely, a kézipoggyászok mennyisége, az esetleges poggyász-túlsúly után fizetendő díj mértéke is. A repülőjegy osztályának (Economy - turista, Business - üzleti, First Class - első osztályú) megfelelően, bizonyos biztonsági előírásoktól, illetve a még szabad helyektől függően az utas megválaszthatja, hogy hol szeretne ülni. Az utasok jegykezeléskor kapják meg a beszállókártyát (boarding card), amelyen a következő adatok találhatók: utas neve, járatszám, utazási osztály, beszállókapu száma, beszállás pontos ideje, utas által elfoglalt ülés száma.


A beszállókártyán feltüntetett beszállítási időre minden esetben be kell érnie az utasnak a beszállító kapuhoz. Amennyiben adott időben nem jelentkezik, illetve túl későn ér oda, a járatról az utast levehetik.


Poggyász


A poggyászok feladása szintén a check-in pultnál történik. Ma már minden légitársaság egyénileg szabja meg az utasok maximális szabad súlykeretét, amelynek részleteit utazás előtt ajánlott a légitársaság honlapján ellenőrizni. A megengedett súly túllépése után túlsúlydíjat kell fizetni, a díj mértéke célállomásonként változó. A beszállókártyát csak azután adják ki, hogy az utas befizette a túlsúlydíjat az adott légitársaság vagy a kiszolgáló szervezet ügyfélszolgálatán.


A jegykezelők hivatottak eldönteni azt is - a légitársaságok érvényben lévő szabályai alapján -, hogy melyik poggyász minősülhet kézipoggyásznak, azaz mi vihető fel a repülőgép fedélzetére. A kézipoggyászokra vonatkozó szabályozásokat szintén a légitársaságok honlapján lehet megtekinteni. Amennyiben a kézipoggyász túl nagy vagy túlsúlyos, fel kell adni a többi feladott poggyásszal együtt. Ebben az esetben, ha a feladandó kézipoggyász és a többi poggyász összsúlya vagy darabszáma meghaladja a maximálisan meghatározott keretet, szintén túlsúlyt kell fizetni.


Útlevél ellenőrzés


A check-in pult a repülőgép menetrendszerinti indulási ideje előtt 30 (fapados légitársaságok esetén 40) perccel bezár, ez időpont után érkező utasok felvétele a járatra már nem lehetséges. Ha az utas nem schengeni övezetbe tartozó országba utazik, a jegykezelés után át kell esnie egy útlevél- vagy utazási okmány ellenőrzésen, ahol a hivatalos okmány mellett a beszállókártyának is kéznél kell lennie, mert ellenőrzés során ezt is elkérhetik. Amennyiben az utas schengeni országból schengeni országba utazik, tehát „határon belül” marad, nem kell okmányellenőrzésen átesnie.


Utasbiztonsági ellenőrzés


Célállomástól függetlenül, a repülőjárat indulása előtt minden utas, illetve feladott- és kézipoggyász biztonsági ellenőrzésen esik át. Az utasok ruházatának és kézipoggyászának átvizsgálására a jegykezelés és az útlevél ellenőrzés után kerül sor. Az utasok egy mágnes kapun mennek át, kézipoggyászukat pedig egy röntgen berendezéssel világítják át. Az eljárás célja az, hogy semmiféle szúró-vágó eszköz, fegyver, folyadék, vagy más, a repülés biztonságát veszélyeztető anyag, tárgy ne juthasson fel a gép fedélzetére.


Tranzit


A tranzit területére belépő utas már elhagyta az ország területét, átesett a jegykezelésen az útlevél- és biztonsági ellenőrzésen. A tranzit területe kényelmesebb és változatosabb várakozó hely az előtérnél, hiszen itt számos étterem, kávézó és a legkülönbözőbb üzletek várják az utazóközönséget. Minden egyes beszállókapu előtt bőven találni ülőhelyet is: ajánlatos tehát a várakozási időt a tranzitban tölteni. Telefonálásra, pénzváltásra, vásárlásra itt is bőven van lehetőség. A beszállókapukat a menetrend szerinti indulási idő előtt 30 perccel nyitják meg, az utasokat pedig a járat beszállításának megkezdésekor hangosbemondóban is lehívják. Érdemes a tranzitban való tartózkodás ideje alatt ellenőrizni a járathoz rendelt beszállító kapu számát, mivel a forgalom függvényében az esetlegesen változhat. Beszállításkor az utasnak a beszállókártyára és az utazási okmányra is szüksége van, mivel a kapunál egy végső ellenőrzésre kerül sor.

2011. márc. 13. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!