Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Magánszemélyként mikor kell...

Magánszemélyként mikor kell elkezdenem adózni az eladott dolgaim után?

Figyelt kérdés

Hallottam ilyet, hogy 300 vagy 500 ezer fölött kell. Láttam olyat, hogy elkezdtek fenyegetni valakit, hogy feljelentik, mert haszonnal akar valamit eladni (úgy haszonnal, hogy látszott a hirdetésében, hogy nem 1 darab használt van neki belőle, ha jó pár új, üzletszerűen csinálja)


Lenne egy dolog, amit szeretnék külföldről megrendelni. Ha 2-3 darabot rendelek, akkor 2500-3000 ft körül jön ki szállítással 1 darab, ha 100 db-ot, akkor 200 ft-ra. 10-20at megtartanék, de egy részét szeretném eladni. Régebben láttam, hogy más is kereste ezt, így valószínűleg el tudnék néhány darabot adni. Ha már utánajártam, időt töltök vele, meg minden, így egy kis haszonnal szeretném eladni (darabáron lesz haszon, valószínűleg a csomag vételára se jönne vissza). De lehet, hogy többen szeretnének venni, mint gondolnám és a végén még nyereséges is lehet.

Bajba kerülhetek, ha elkezdem árulni ezeket, így, hogy látszana, hogy egy nagyobb készletem van a tárgyból?


2021. okt. 23. 13:37
 1/8 anonim ***** válasza:

Üzletszerűen magánszemélyként nem árulhatsz.

A saját használt dolgaidat évi 600 ezer forintig adómentesen eladhatod.

2021. okt. 23. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A saját használt cuccaidat árulhatod ingyen évi 800ezer bevételig szja mentesen

Amit te akarsz az az első fillértől adóköteles, mivel üzletszerű. Nem mellesleg még az is kehet, hogy a terméket is engedélyeztetni kell

2021. okt. 23. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
[link] 58 paragrafus
2021. okt. 23. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

De ha én azt mondom, hogy ez az én személyes dolgom, tehát használt áruként árulom. Mi számít használt árunak?

Egy külföldi szuvenírről van szó, amit egy várósban/régióban lehet csak megvenni. Mondhatom azt, hogy külföldön vettem őket, állt a fiókomban és most szeretném eladni.

2021. okt. 23. 13:52
 5/8 anonim ***** válasza:
úristen.. emberek. Nem egy tetves rendőrállamban élünk. Szerez rajta 6000 Ft hasznot, a kutya nem fogja elővenni, mert az ügyintézőnek és a próbavásárlónak is nagyobb az órabére, minthogy ilyen sz@rokkla foglalkozzon.
2021. okt. 23. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ezt nem tudhatod 5-ös!


"De ha én azt mondom,..."


Teljesen mindegy, hogy Te mit állítasz. Általában nem életszerű, hogy valaki 200 darab azonos kütyüvel rendelkezzen a szokásos ingóságai között.


Megtörtént eset: egy srác többször gumiabroncsot árusított "használt, saját tulajdonú ingóságként", nem adózott utána, engedélye sem volt hozzá. Mivel ez sem éppen életszerű és megszokott, ezért ellenőrzés alá vonta a NAV, ugyanis felfigyeltek rá (nem kell hozzá próbavásárlás!).


A határozatuk nem tartalmazott megállapítást, ugyanis kiderült, hogy a srác hobbiszinten motorozik, egy ilyen szervezetnek tagja is. A gumikat sűrűn cserélniük kell, viszont ezek teljesen alkalmasak még általános célú felhasználásra. Veszi az újat, rövid ideig használja, majd eladja. Tudta bizonyítani, hogy nem kereskedelmi célú, és nem üzletszerű a tevékenysége.


Te adott esetben hasonlót tudsz majd bizonyítani, ha véletlenül a NAV "kikap" a sorból?


Egy utólagos ellenőrzésnél sosem opció az összeg nagysága. Tehát nem aszerint válogatnak, hogy mennyi adózatlan nyereséged lehet általa. Maga a tevékenység szabályossága a mérvadó, az ellenőrzésekkel cél a szabálykövetés kikényszerítése. Az adóhivatal tesz adott esetben egy megállapítást, és Neked kell bizonygatnod az ellenkezőjét. A bírságalap nem az éppen aktuális kis tétel szokott lenni, ugyanis létezik a SZJA törvényben egy olyan fogalom, hogy piaci érték.


Kicsit kisarkítva: Ha felhúztál volna valakinek egy garázsépületet feketén, azt hivatalosan mennyiért csinálta volna meg egy kőműves vállalkozó. Na az lesz a bírság alapja. Senkit nem érdekel, hogy Te ezt megtetted 100 ezerért, ha a kőműves hivatalosan 1,5 millióért vállalta volna.


Nem ijesztgetni akarlak, de az ördög sosem alszik! Ne az lebegjen a szemed előtt, hogy melletted 200-an már megúszták.

2021. okt. 24. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

#6

Mondjuk gumiabroncsok árulni feltűnőbb, mint, hogy én egy ujjnyi dolgot szeretnék árulni.

Továbbra is az a kérdésem, hogy mi számít hasznalt árunak? Az én esetem kb. olyan mintha megvennék egy drága, de csomagban jobban megérő ceruzakészletet, kiveszem a kedvenc színeimet és a többit el akarnám adni neten. Itt is veszek egy multipakkot, és a maradékot eladom. Simán tudom azt mondani, hogy 10 éve vettem őket nyaralás során (tényleg jártam ott), mert így érte meg, eddig állt a fiókban, gondoltam, majd elajándékozom őket, vagy vmi hasonló, de most szeretném eladni inkább.

Mivel nekem majdnem 20ezer ft-ba került, simán lehet h 1-2 ember fog venni néhány darabot, mondjuk visszahozom az ár 10%-át. Nem látom életszerűnek, hogy 1000-2000 ft, még nem is haszonért, berohanjak engedélyeztetni.

2021. okt. 24. 08:43
 8/8 anonim ***** válasza:

Használt áru kategória az SZJA törvényben nincs.

Látom, nem érted. Nem a használtság, nem használtság itt a lényeg, és nem is az, hogy feltűnő, vagy sem az eseted. És az sem, hogy milyen összegről beszélünk. Hanem az értékesítés módja, jogcíme, a "szándék", valamint az, hogy az ellenőrzésekkel a kormány a szabálykövetést hivatott kikényszeríteni.


Azért írtam le a motoros történetét, hogy lásd az árnyalati különbségeket, nem pedig azért, hogy megnyugtassalak, hozzá képest Te nem is vagy feltűnő.


A különböző fogalmi elhatárolások pengeélen táncolnak. Ahogy már említettem, a hatóság tesz egy megállapítást adott esetben, amit Neked kell majd cáfolnod, nem pedig fordítva.


Próbáld értékesíteni, de tedd egyértelművé a hirdetésben, hogy egy "sorozat" maradék/szükségtelen darabjairól van szó.

Arra azért vigyázz, hogy ne legyenek minden hónapban újabb ilyen sorozatok maradék darabjai. ;)

2021. okt. 26. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!