Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha a munkáltatóm nem fizeti...

Ha a munkáltatóm nem fizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot, miért engem izélgat a NAV?

Figyelt kérdés
Most kaptam értesítést, hogy 90 ezer Ft elmaradásom van. Persze jó tudni hogy mit nem fizet a munkáltató (bár nem értem miért pont ezzel késik, másban nem mutat hiányt a nav rendszere). De most akkor ez végső soron engem terhel?

2022. máj. 28. 17:58
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Mert ezt nem a munkáltató fizeti, hanem te. És jó eséllyel ez nem mostani, hanem korábbi elmaradás, mikor nem dolgoztál.
2022. máj. 28. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Tényleg? Mármint nekem kéne elutalnom? Egyébként érdekesen néz ki, mert eleve év elejére írt 60 ezer hiányt. Egy darabig munkanélküli voltam, szóval lehet hogy elfelejtettem utalni. De év eleje óta vagyok alkalmazott is, és azóta is minden hónapban jönnek rá az újabb fizetetlen összegek, így tartok most 90ezernél.
2022. máj. 28. 18:09
 3/8 anonim ***** válasza:
24%
Szerintem kérdezz rá valakinél, aki látja a rendszerben. Lehet az a kamat, ami jön rá minden hónapban.
2022. máj. 28. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
67%
Ilyesmi volt nekem is, annyi különbséggel, hogy benne volta még az asszem 45 napban, amin belül ha elhelyezkedsz, nem kell fizesd arra az időszakra se. Gyakorlatilag kiszámlázták végig a munkában töltött időszakot is. Bementem, sorszám, elmondtam, telefonált az ügyintéző, rendszerhiba. Volt nincs tartozás. Csak ajánlani tudok egy jó szabadnapot, amit ezzel kezdesz.
2022. máj. 28. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Persze jó tudni hogy mit nem fizet a munkáltató (bár nem értem miért pont ezzel késik, másban nem mutat hiányt a nav rendszere)."


Egy munkáltató nem fizeti helyetted és utánad sem az egészségügyi szolgáltatási járulékot. A Te bruttó béred után vonja le az ezt kiváltó járulékot. Tehát akkor is Te fizeted, amikor éppen munkaviszonyban vagy, nem pedig a munkáltató.

Hogy' miért terjed az még mindig, hogy a munkáltató bármit is fizet utánad ilyen szempontból, és ha nem fizeti, akkor a dolgozót csesztetik.

Ilyen a "világon" nincs.


A munkáltatónak a bruttó béred után még fizetnie kell bizonyos százalékban közterhet az államnak. Ha ezt fizeti, ha nem fizeti, Téged abból hátrány nem érhet. Abból sem, ha a béredből levont SZJA-előleget, járulékot nem fizeti tovább az államnak.

Arról, hogy fizeti vagy sem, Te soha nem fogsz tudni, ugyanis ezek a fizetendő összegek nem a Te adófolyószámládon jellenek meg, hanem a cég adófolyószámláján, amiről Téged nem fognak tájékoztatni.


Az egészségügyi szolgáltatási járulékot azoknak kell fizetniük, akik nem számítanak a tb. törvény szerint biztosítottnak és más módon sem mentesülnek annak fizetése alól (pld. kiskorúak, nyugdíjasok stb.).

Ha volt olyan időszakod, amikor nem volt például munkád és más ellátást sem kaptál, akkor fizetned kellett ezt a járulékot. Valószínűleg abból az időszakból jött össze ez az összeg. Ha szerinted ahhoz képest túl sok az összeg, vagy olyan időszakra is íródott elő, amikor dolgoztál, akkor irány az adóhivatal, egyeztetés céljából.

2022. máj. 29. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
5-ös: köszönöm, így világosabb. Na de mégse értem: oké hogy volt év elején 60ezer hiányom, mert voltam sajnos több mint egy évig munkanélküli, ezek szerint nem fizettem akkor többször se. De január vége óta foglalkoztatva vagyok (a neak rendszere is kiírja a munkáltatómat), és ugyanúgy jön rá havi 7-8ezer. Az hogy? Kétlem hogy 60 ezernek havi 8 ezer lenne a büntetőkamata.
2022. máj. 29. 11:33
 7/8 anonim ***** válasza:
Ha a NEAK rendszere kiírja a munkáltatódat és ennek ellenére a NAV a munkaviszonyos időszakra is előírja az egészségügyi szolgáltatási járulékot, akkor vagy a a NEAK, vagy a NAV hibázott az adat átadás-átvétel során. Írj a NAVnak, vagy keresd fel őket és mutasd be a NEAKos lekérdezést, kérve, hogy vizsgálják felül a nyilvántartásaikat és javítsák az adószámládon az előírást (töröljék)
2022. máj. 29. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"De január vége óta foglalkoztatva vagyok (a neak rendszere is kiírja a munkáltatómat), és ugyanúgy jön rá havi 7-8ezer. Az hogy? Kétlem hogy 60 ezernek havi 8 ezer lenne a büntetőkamata."

Bünetőkamat nincs. Késedelmi pótlék létezik, ami a nevére is utalva akkor számítódik fel, ha késel a befizetéssel. A felszámítása adó- és köztartozás esetén egyébként is a következő év november közepén történik meg.

Reagáltam arra is, ha nem értesz egyet az összeggel ->


"Ha szerinted ahhoz képest túl sok az összeg, vagy olyan időszakra is íródott elő, amikor dolgoztál, akkor irány az adóhivatal, egyeztetés céljából."

2022. máj. 30. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!