Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A Shell profitérdekből nem...

A Shell profitérdekből nem akarja megfelelően értelmezni az üzemanyagár rendeletet? Üzletszerű csalás vagy idióta törvénykezés? Mik a ti tapasztalataitok, mit gondoltok erről?

Figyelt kérdés

Egyedül a Shell kutaknál ütközök folyamatosan abba a problémába, hogy a magántulajdonú autóm tankolásakor számlakérés esetén piaci árat akarnak velem fizettetni, holott az ár a rendelet értelmében az üzemeltető (magán/nem magán) személyétől függ, nem a nyugta vagy számla kéréstől.


A Shelles alkalmazottak vezetői utasításra hivatkoznak, ami szerint ha számlát kér valaki akkor piaci árat fizettetnek vele (törvényellenesen). Általában kb. 20-30 percig tart, még az alkalmazottak rám unnak és hajlandóak számlát adni.


Az alaphelyzet szerint van egy vállalkozásom Szlovákiában aminek bérbe adtam a saját tulajdonú autómat, a cég bérleti díjat ill. az üzleti utakra tankolt üzemanyagot fizeti. Az autó az én tulajdonom, a többi költséget is én fizetem (szerviz, gumik stbstb.)


A Magyar Közlöny 29. számában megjelent 278/2022. (VII.30.) Korm. rendelet szerint:

1. paragrafus

„(1a) Az üzemanyag nem hatósági áras termék, ha azt a) külföldi rendszámú jármű,

b) a személygépkocsival díj ellenében végzett közúti személyszállításról szóló 176/2015. (VII. 7.) Korm. rendelet szerinti személytaxi-szolgáltatást nyújtó jármű kivételével a jármű forgalmi engedélye szerint nem természetes

személy által üzemeltetett jármű vagy

c) nem az üzemanyagtöltő állomáson töltött jármű

üzemanyag tankjának töltése céljából értékesítik.”


Ez volna rendelet szövege, a fordított megfogalmazás ellenére világosan érthető, hogy "a forgalmi engedélye szerint nem természetes személy által üzemeltetett jármű" esetén adható piaci áron az üzemanyag, a rendelet nem tér ki a számla kérdésre, nem sem teszi kötelezővé, sem nem tiltja, hiszen a nyugta/számlaadási kötelezettséget másik törvény írja elő. Tehát sehol nem szerepel az, hogy számla kérése esetén piaci árat kellene fizetni. Ennek a történetnek az ellenpéldája amikor valaki bérelt autóba tankol piaci áron, hiszen a forgalmi szerinti üzemeltetője az autónak a bérbeadó cég, aki elfogyasztja az üzemanyagot pedig ugyanúgy magánszemély.


Nyilván nem egy nagy tömegekre vonatkozó probléma azonban a Shell ezzel a hozzá- állásával több gond is van. Tulajdonképpen csalást követnek el gazdasági érdekből és az alkalmazottaikat is erre kvázi kötelezik. Legjobban igazából az alkalmazottakkal folyamatosan felmerülő nézeteltérés zavar a leginkább, a Shell csalási kísérlete mindig az ügyfélen és a pénztároson csattan.


Tekintve, hogy többször is előfordultak már ezek a kellemetlen esetek hol tudnák vizsgálatot kezdeményezni a cég ezen gyakorlata ellen? Rendőrség üzletszerű csalás miatt? Rendeletek be nem tartását ki hivatott szankcionálni?


Feltett szándékom valamely hatóság figyelmét felhívni erre a magatartásra, mivel nem vagyok hajlandó szerencsétlen pénztárosokkal folyton vitázni azért, mert a Shell törvényt szeretne alkotni a betartása helyett, profit érdekből.



2022. szept. 1. 16:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ha nem a törvény szerint jár el, azonnal jelentsd fel!

Már volt szó róla az egyik kormányinfón, hogy amelyiket rajtakapják, első körben 15 milliós bírságot kap!

2022. szept. 1. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
82%

Te akkor nem vagy üzemeltető? Nem vagy tulaj?


Akkor nem kaphatsz számlát, csak piaci áron. Ez mindenhol így van, nagyon helyesen.


Jelen esetben te vagy az adócsaló:) Ha számlát kérsz cégre, akkor piaci ár, ha nem piaci ár, akkor nincs számla.

2022. szept. 1. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
69%
El kell donteni, ki az auto uzemeltetoje: ha a vallalkozas, akkor kap szamlat es fizeti a piaci arat. Ha te, mint maganszemely, akkor viszont nincs ceges szamla, mert akkor valamelyik orszagban adocsalas van. Az nem megy, hogy amig koltseget kell elszamolni ceges, amikor kedvezmenyt kell kapni magan.
2022. szept. 1. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Másik kúton adnak számlát?
2022. szept. 1. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem adnak egyébként. A Molnál biztos nem
2022. szept. 1. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
67%
Hogy örülhetnek a sorban a mögötted állók, akik fizetnének és mennének a dolgukra te meg 20-30 percig ott rinyálsz. Tuti tarkón rugnálak.
2022. szept. 1. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

1. Ezt hol érdemes megtenni? Ki a felügyelőszervük?


2. Leírtam a kisregényben, hogy mi a felállás, az autó az én tulajdonom, ami azt jelenti, hogy a forgalmi engedélyben a tulajdonos/üzembentartó én vagyok, ez azt is jelenti, hogy az üzemeltetés egyéb költségeit én fizetem, ezt is leírtam.

Ez a felállás teljesen normális, évek óta így működik, nem új keletű.


Kifejthetnéd esetleg, hogy miért is nem kaphatnék számlát, a számla/nyugta adási kötelezettséget nem a hatósági árat szabályozó rendelet szabályozza. A rendelet nem attól teszi függővé az árat, hogy kérsz-e számlát róla, hanem "a jármű forgalmi engedélye szerint"i üzemeltető személyétől függ (természetes vagy sem).

Azért viszonylag egyértelmű, hogy a forgalmi megfelelő rovatában cég/szervezet vagy magánszemély szerepel. Erre felhoztam az ellenpéldát is, amennyiben autóbérléssel foglalkozó cég a tulajdonos a bérlő ugyanúgy piaci árat fizet.


Az adócsalással kapcsolatos rosszindulatú megjegyzést nem nagyon tudom hova tenni, pusztán a cégnek felmerült költségeit szeretném elszámolni, vagy szerinted zsebből kellene fizetnem komárnóból egy szegedi ügyfél meglátogatását?


3. Az autó üzemeltetője a forgalmi szerint és a valóság szerint is én vagyok. Tekintve, hogy a rendelet szempontjából a forgalmi határozza meg az árat, másodlagos szerintem, hogy nyugtát/számlát kérek. Erre vonatkozott a kiírásban az idióta törvénykezés, hiszen a rendelet nem úgy fogalmaz, hogy aki számlát kér az piaci árat fizet, hanem a ugye a forgalmitól teszi függővé.

Nyilván a klasszikus cégautó esetében a cég tulajdonolja üzemelteti az autót, ami a forgalmiba is be van jegyezve, mondjuk ebben az esetben a cég fizetné a szervizt és hasonlókat, amit én fizetek...


4. Az omw pl. tojik rá nagyban, hogy kérek-e számlát vagy sem, általában és ha kérek adnak. Más kérdés, hogy a 15 literrel amit egyszerre legutóbb tudtak adni nem sokra megyek. Inkább járnák oda ha lenne náluk üzemanyag, mivel a gépük képes eltárolni a számlázási címet, ellentétben a Shellel és megspórolnám a vergődést is. Egy másik shell kútnál alkalmazott függő, az egyik kötekszik, a másik megkérdezi, mint előtte, hogy kérek-e számlát és ad. A MOL-t nem próbáltam, mivel ez a két shell és egy OMW ami útba esik és általában ezeknél tankolok.


6. Mivel én is gyűlölöm ha vergődnek előttem ezért amíg dűlőre jutok a pénztárossal

2022. szept. 1. 22:10
 8/11 A kérdező kommentje:
Véletlenül entert nyomtam. Szóval addig előre engedem a többieket ill. átküldöm őket egy másik nyitva lévő pénztárhoz, nem várom el, hogy kivárják amíg dűlőre jutok a pénztárossal.
2022. szept. 1. 22:12
 9/11 anonim ***** válasza:
54%
Adócsalás az, amit te csinálsz. Kellene a kedvezményes üa számlára. Ez csalás. Cég, bármilyen vállalkozás nem kaphat kedvezményes áron üzemanyagot. Ha beteszed a könyvelésbe és ellenőrzik, akkor majd befizeted a különbözetet.
2022. szept. 2. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 BeefEater ***** válasza:

Nekem nem tűnik adócsalásnak, mert a rendelet szövege alapján a tulajdonos/üzembentartó kiléte alapján lehet vagy nem lehet rezsicsökkentett áron tankolni, nem az alapján, hogy ki veszi az üzemanyagot (egy harmadik személy vagy az üzemben tartó).


Gratulálok a kiskapu megtalálásához egyébként.

2022. szept. 2. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!