Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan adózzon a Nejem a...

Gungasam kérdése:

Hogyan adózzon a Nejem a hagyaték eladása után? Simán 15% jövedelem adó vagy van olcsóbb megoldás?

Figyelt kérdés
Feleségem édesanyja hagyatékozott egy ingatlant 2020-ban Október 4.-én. Ezt az ingatlant az örökösök 2022-ben adták el amiből 1/3 esett a nejemre.Az ingatlan 1/3-nak 50%-át már 1993-ban megörökölte édesapja után.Ezek szerint az 50%-os friss hagyaték eladása és az 50% régi tulajdonjog eladása különféleképpen adózik vagy nem adózik? Illeték köteles vagy illetékmentes?Egyéb adóköteles jövedelem nincsen. Az ingatlan 6M-ért ment el. Ennek 1/3-a Nejemé, de a 93-as hagyaték szerinte más adózás alá esik mint a 2020-as.

#hagyaték adózása #örökség adózása
2023. ápr. 19. 14:54
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:
100%

"Azért nem említettem a feleségem az összegekkel kapcsolatosan mert azok az összegek amiket megemlítettem az osztatlan egész hagyatékra vonatkoztak nem "csak" a nejemre."


Pedig nagyon fontos része, hogy milyen összegek kötődnek a feleségedhez.

Nyilván ha a teljeset írod meg, de jelzed, hogy a megírt összeg a "teljes", nem pedig csak a feleségedre eső rész, attól még kiszámolható, csak nem mindegy, hogy kell osztást végezni számolás közben, vagy sem. :)


Akkor tehát még egyszer:

A 6 millió az ingatlan teljes vételára. Ez osztódik 3 tulajdonos között, méghozzá egyenlő arányban.

A 4 millió forint pedig a mostani teljes örökrész hagyatéki leltár szerinti értéke, tehát ez is 3 tulajdonos között osztódik szintén egyenlő arányban.


Ha igen, akkor a 9-es válaszomban levezettem forintra pontosan az adózását.


Ma hatályos jogszabályok szerint nem kell SZJA bevallást készíteni akkor, ha nem keletkezik valakinek adóköteles bevétele/jövedelme.

Az esetedben egy dolgot kell csak csinálni. Az ingatlan értékesítésével, valamint a hagyatéki eljárással kapcsolatos iratokat meg kell őrizni az adó elévülésének idejéig, tehát 2028. december 31-ig. Utána már be lehet vele gyújtani a kályhába. :)

Addig ugyanis bármikor ellenőrizheti utólag a NAV a bevallási kötelezettség teljesítését, és a fenti iratokkal tudod igazolni feléjük, hogy valóban nem kellett bevallást készíteni, és valóban nem keletkezett adóköteles jövedelme a feleségednek az értékesítés által.

2023. ápr. 24. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!