Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha tőzsdén nyereségem van,...

Ha tőzsdén nyereségem van, abból csak akkor kell adóznom, ha visszautalom a bankszámlámra?

Figyelt kérdés

Van Interactive Brokers számlám és elgondolkotdam, hogy tegyük fel nyerek egy részvénnyel 100 ezer dollárt és eltelik egy év. Ezt a NAV felé adóznom kell - mert látják a nyereségem - de én a következő 1-2 évben újra vettem részvényt ebből a 100 ezerből, aminek az egészét elbukom. Akkor úgy kéne adóznom a 15%-ot, hogy igazából nem is lett nyereségem, sőt még veszítek is 15 ezer dollárt az adóval.

Vagy

Csak akkor látná nyereségként a NAV, ha visszautalnám a bankszámlámra (pl OTP), mivel abból nem tudnék újra részvényt venni, így el se bukhatom és csak akkor kell a 15%-t adóznom.


Melyik az igaz a kettő közül?



2023. nov. 9. 17:11
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Egyik sem.


Adófizetési kötelezettséged abban a pillanatban keletkezik, amelyikben egy részvényt eladsz, s ez teljesen független attól, hogy kiutalod-e a brókerszámládról vagy sem. (Következő év SZJA-bevalláskor kell foglalkozni bevallással és adóbefizetéssel.)


Ha veszteséged keletkezik, azt --- ETÜ esetén --- 2 évig szembeállíthatod a keletkező nyereségeddel.

2023. nov. 9. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Ja értem.


Én eddig azt gondoltam, hogy a NAV csak pénzügyi évet néz, és ott látható hogy mennyit buktál-nyertél és már csak az össz veszteséget-nyereséget nézik. Ezek szerint viszont minden egyes részvényeladásnál, ahol nyereséged van, rögtön adózni kell, már a következő SZJA bevalláskor? Feltételezem ezekről a brókercég fog kimutatást küldeni nekem, amit fel kell töltenem a NAV-nak, de olyankor ők figyelembe veszik a veszteségeket is vagy arra nekem kell külön felhívni a figyelmüket?


Bocs a nagyon alap kérdésekért, 1-2 hónapja kezdtem el tőzsdézni, még messze van hogy adóznom keljen utána, de lassan jó lenne megérteni :)

2023. nov. 9. 18:42
 3/3 Dávid ***** válasza:

Semmi gond.


TBSZ számlán évekig nem kell adóznod. Ha feltöröd (kiutalsz belőle akár egyetlen forintot is 6 év előtt), akkor viszont kell és az adóbevallásban is fel kell tüntetni (ha nem teszed meg, aligha történik adócsalás, hiszen fizetni automatikusan fogsz árfolyamnyereség adót.

2023. nov. 12. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!