Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan kell befizetnem az...

Hogyan kell befizetnem az adót ingatlanértékesítés után, ha nincs más jövedelmem, így adóbevallásom se?

Figyelt kérdés

Nem telt le még 5 év, hogy a nevemre került, így adóköteles annak egy nyaraló értékesítéséből befolyt jövedelmem, ezt biztosan tudom.

2023-ban adtam el. Azt ugye jól tudom, hogy idén kell adóznom utána?

De hogyan?

Egy ideje nincs bejelentett állásom, sem más jövedelmem, így nincs szja bevallásom sem.

Hol és hogyan kell bevallanom, megfizetnem, meg eleve pontosan kiszámolnom, stb.... annak érdekében, hogy időben és szabályosan járjak el?



jan. 2. 00:28
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

15 százalék

Ingatlan eladása után keletkező jövedelem után személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség keletkezik. Ez 2023-ban 15 százalék. Az ingatlan eladásából származó jövedelmet, az adó alapját, a személyi jövedelemadó törvény alapján lehet kiszámítani.


[link]

jan. 2. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

5. Hogyan és mikor kell az ingatlanértékesítésből származó jövedelmet bevallani, az adót megfizetni?


Az ingatlanértékesítésből származó jövedelmet az adásvételről szóló szerződés földhivatali benyújtása utáni év május 20-áig kell bevallani az szja-bevallásban. Az ügyfélkapuval rendelkező személy ezt a jövedelmét bevallhatja úgy is, hogy a NAV által elkészített adóbevallási tervezetét kiegészíti, majd elfogadja. Ha Ön nem vállalkozó és nem áfaalany, akkor az szja-bevallásában nyilatkozhat úgy, hogy a bevallott, 500 000 forintot meg nem haladó szja- és szochofizetési kötelezettségét legfeljebb 12 hónapon keresztül, pótlékmentesen, egyenlő részletekben teljesíti.


Ha az ingatlanértékesítésből nem keletkezik adóköteles jövedelem, akkor a bevételt a bevallásban nem kell szerepeltetni.


6. Mit tegyek, ha nem tudom megfizetni az adót?


Indokolt esetben az adó fizetésére kötelezett magánszemély kérelmére és jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire, valamint a jövedelemfelhasználási körülményeire tekintettel az szja-kötelezettség alól mentesítheti a NAV.

jan. 2. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

" NAV által elkészített adóbevallási tervezetét "


A nav csinál ilyet automatikusan? Mármint hogy tudja, hogy van ilyen jövedelmem az eladásból, és annak ellenére, hogy nincs bejelentett munkám, csinál nekem bevallást?

jan. 2. 01:24
 4/7 anonim ***** válasza:

Ha nincs más forrásból bevételed/jövedelmed, akkor nem kell, hogy csináljon a NAV bevallási tervezetet neked, hiszen nincs hozzá adata a semmiről.


Az ingatlan értékesítéséből származó adóköteles jövedelmedet neked kell szerepeltetned az SZJA bevallásodban. Ha csak ebből származott jövedelmed, akkor csak ez fog szerepelni benne, semmi más. Ezt a fajta jövedelemszerzést a NAV nem fogja helyetted követni és beletenni a bevallásba tervezet formájában sem, mivel ezt a fajta jövedelemszerzés az SZJA törvény 3. fejezetében szerepel, ahol az EGYES KÜLÖN ADÓZÓ JÖVEDELMEK szerepelnek. Ezeket nem kíséri figyelemmel a NAV, hiszen nincs előre rálátása ezekre. Utólag tudja ezeket ellenőrizni.


"Nem telt le még 5 év, hogy a nevemre került, így adóköteles annak egy nyaraló értékesítéséből befolyt jövedelmem, ezt biztosan tudom."

Ennyire biztos vagy benne?

Ugyanis kizárólag akkor kell a bevallásban szerepeltetned az ingatlan értékesítéséből származó bevételt/elszámolható költséget/jövedelmet, ha keletkezett belőle adóköteles rész. Ha nem keletkezett, akkor nem kell szerepeltetni benne még akkor sem, ha nem telt el 5 év a megszerzése óta.

jan. 2. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Az ügyvéded biztos szívesen segít ebben is
jan. 2. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"De hogyan?


Egy ideje nincs bejelentett állásom, sem más jövedelmem, így nincs szja bevallásom sem."


Hát mondjuk abból a pénzből, amit kaptál érte. Ha tudtad hogy adót kell fizetned belőle, mondjuk kalkulálnod kellett volna rá, hogy abból leszámold és félre tedd, vagy be is fizethetted volna már.

Ahogy írták előttem is, bevallást pedig magadnak kell tenned róla május 20-ig / ha lesz tavalyról bevallás tervezeted más jövedelemből, akkor neked kell ezzel kiegészítened. A befizetést is szerepeltethetted volna benne már és nullán lennél

jan. 2. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Az ügyvéded biztos szívesen segít ebben is"


Ügyvéd adózásban?!?!?!

jan. 3. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!