Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Örököltem (egyik szülőmtől,...

Örököltem (egyik szülőmtől, így illetékmentesen) egy 15 millióra értékelt ingatlant, és 19 millióért eladtam. Mennyit kell adóznom utána?

Figyelt kérdés

Az elhalálozás napja 2022. március 11., de a hagyatéki tárgyalás csak 2023. januárjában volt, akkor került a tulajdonomba végülis. 2023. novemberében adtam el.

Mivel mint gyerek örököltem szülőmtől, így illetéket nem kellett fizetnem.

Viszont hogy hamar eladtam, úgy tudom szja-zni kell utána.

Csak azt nem tudom, mennyit kell fizetnem? És eleve mi az adó alapja, a 19 millió vagy 19-15=4 millió?

És hány százalék az adó, vagyis pontosabban a hagyatéki tárgyalás dátuma a lényeges vagy a halálozás napja az eltelt időnéL...?



jan. 5. 02:10
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

4millio utan kell adoznod. Es mivel abban az evben adtad el igy ennek a 100%anak a 15%a az ado.


Ha volt igazolt!!!! koltseged, akkor a 4milliot tudod vele csokkenteni.

jan. 5. 04:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Az ingatlan megszerzésének a napja az öröklés napja, tehát az, amikor a szülő elhunyt. Ha ez 2022. évben volt, akkor 2022 év.


Az adóköteles jövedelem kiszámítása:

Bevétel

- igazolt, elszámolható költségek

= jövedelem.

Ennek a jövedelemnek bizonyos %-a lesz adóköteles, ami attól függ, hogy a szerzés évéhez (2022.) képest melyik évben adtad el az ingatlant. Minél később, annál kisebb lesz az adóköteles jövedelem belőle. A szerzés évét követő évben történő értékesítés még nem eredményez ilyesmit.


Bevételed a 19 millió forint.

Igazolt, elszámolható költséged a hagyatéki leltárban szereplő érték: 15 millió forint.

Ezen kívül elszámolhatod még a hagyatékot intéző közjegyzőnek kifizetett díjat, a földhivatal általi bejegyzés díját, vagy ha értéknövelő beruházást hajtottál végre ez idő alatt az ingatlanon, akkor azt az összeget is. Nyilván ezt is tudni kell valamivel igazolni (számla, stb.)

Értéknövelő beruházás lehet például egy komfortfokozat emelés (vaskályha helyett központi fűtés), tetőcsere, stb. Az nem értéknövelő beruházás, ha lecseréled a WC-n a tetőt. :)

Ezen kívül az állagmegóvásra költött és igazolt költséget is elszámolhatod a bevételeddel szemben, ha az erről szóló számlák az értékesítés megelőző 24 hónapon belüliek, és meghaladják az értékesítés után kapott bevétel 5 %-át. Ilyen állagmegóvás lehet például a festés, tapétázás, parkettázás stb.

Az önerőből történő állagmegóvást (felújítást) nem tudod érvényesíteni, hiszen arról nagy valószínűséggel nincs számlád.


A levonások után megmaradt összeg lesz a számított jövedelem, ami csökkenthető annak megfelelően, hogy a szerzés évéhez képest melyik évben értékesítetted a szóban forgó ingatlant. Mivel a szerzés évét követő első évben értékesítetted azt, ezért további levonást még nem tudsz eszközölni, tehát a számított jövedelem lesz az adóköteles jövedelmed is, ami után az SZJA mértéke 15 %.

jan. 6. 04:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
A hirdetése költött pénz is elszámolható? (nem keveset költöttem ugyanis hirdetésekre, míre megvette valaki)
jan. 8. 14:08
 4/5 A kérdező kommentje:
Egyúttal köszönöm az eddigi tájékozatást, nagyon ismeretlen terep ez számomra!!!
jan. 8. 14:09
 5/5 anonim ***** válasza:

"A hirdetése költött pénz is elszámolható? "


Természetesen igen, ha hitelt érdemlően tudod igazolni annak összegét.

jan. 9. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!