Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha egy ingatlan van a nevemen,...

Ha egy ingatlan van a nevemen, amit kiadok, de egyet bérlek is, ahol lakok, kell adóznom?

Figyelt kérdés

Diák vagyok, van egy lakásom vidéken, ami ki van adva. Havi 120+rezsiért, amit utalnak nekem már 4 éve.

Én 3 éve lakok pesti albérletben a párommal, 230-at fizetünk havonta, párom utalja én meg kp-t adok a páromnak.

A lakásomon hitel is van, 80/hó, ha számít.


Ebben az esetben kellene adóznom?

A bevételemnél többet fizetek megélhetésre, hitelre bőven.

Ebből még kellene adóznom is?


Ha eddig nem fizettem és nem is tervezek, mekkora büntetésre számíthatok? Visszamenőleg a teljes 4 évre kell majd kamatostul? Vagy mivel a bevételt lakhatásra fordítom, nem adóköteles?


jan. 9. 21:51
 1/10 anonim ***** válasza:

A hitel nem érdekes, a rezsit elvileg rendesen papírozni kellene, különben az is lehet adóköteles. A 230-ból mennyi a rezsi, és mennyit fizet a párod?

Azt írod volt egy év, amikor ki volt adva a lakás, de nem laktál albérletben, na azt az évet le kellene adózni. Ha magánszemélynek adod ki, akkor minimális az esélye hogy ellenőrizzenek, és most már nincs is olyan messze az elévülés.

jan. 9. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Magánszemélynek adom ki, ugyan azok laknak ott 4 éve, de a bankszámlámra jön a pénz.

A párom utalja a teljes albérleti díjat, én meg kp-t adok neki, 1/3-2/3 részben amúgy, de ezt senki nem tudja.

Lehetünk közös kasszán is, vagy fizethetem 100%-ban én is. A szerződésben nincs ilyen kikötés, de a pénzmozgás nála van kifizetésben, nálam semmi. 230-ból 170 a lakbér, 45 a rezsi és 15 a garázs.


Rezsit hogyan kellene papírozni?

A szerződésben minden díj ft pontosan fel van tüntetve és a fél éves ellenőrzéseken emailben pontosítok folyamatosan a bérlők felé.

jan. 9. 22:06
 3/10 anonim ***** válasza:

A garázst nem tudom, hogy számít-e, a rezsi értelemszerűen nem. Legrosszabb esetben, ha te fizeted az 1/3-ot (ez nem derült ki), akkor azért van egy kb havi 60 ezres bevételed, ami adóköteles, ez éves szinten azért nem kevés. Viszont önmagában attól, hogy utalják neked, még nem kerülsz a NAV látókörébe, emiatt ne aggódj.


Rezsi: meg kell őrizni minden bizonylatot értelemszerűen (számlák + amit te kiállítasz), szerződéstől függően pedig az adómentes összegeket is be kell vallani, de mondjuk emiatt talán nem büntetnek meg.

jan. 9. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Én fizetem az egyharmadot, de ha én fizetném a 2/3-ot, ami megegyezik a bevételemmel az albérlet kiadásból, akkor így nem lenne adóköteles?

Ezt be kellett volna jelentenem bárhol? Vagy ha kapok egy esetleges ellenőrzést, akkor utólag is tudom igazolni?

Mivel diák vagyok, az összes éves adóbevallásom nullás, munkahelyem sem volt sehol ezidő alatt, ami bejelentett volt, feketén vendéglátóztam nyáron párszor, de ennyi.

jan. 9. 22:23
 5/10 anonim ***** válasza:

Negyedévente kell adóelőleget fizetni, és utána következő év elején beírni az adóköteles jövedelmet, a költségeket és az adót a bevallásba. Ezt be lehet adni utólag, lesz rajta valamennyi késedelmi pótlék. Sajnos mivel ez a kamatláb függvénye, ami eléggé megugrott az elmúlt kb két évben, így ez már önmagában se kevés (van rá kalkulátor a NAV oldalán, most beütöttem egy példát hogy lássam mennyi, egy évre 18% volt).

Ha netán a NAV veszi észre, akkor ők állapítják meg hogy mennyi az adó, és a késedelmi pótlék helyett megállapítanak valamennyi adóbírságot, ez tőlük függ mennyi. Cégeknél elsőre nem feltétlenül büntetnek (kivéve ha járulékot érint a dolog), őszintén szólva fogalmam nincs mennyi lenne a bünti.

De mint írtam, a NAV nem ellenőrizget véletlenszerűen magánszemélyeket azért, hogy utána beszedjen kb 500 000 adót meg mondjuk 200 000 bírságot, mert egyszerűen nem éri meg. Ott is emberhiány van, inkább ellenőriznek milliós bevételű cégeket, vagy nagyon esetleg olyan személyt, aki valami miatt a látókörükbe került.

jan. 9. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Van amortizáció is, a legtöbb lakásnál ez a vételár 2%-a ami évente levonható, de a bérelt napok erejéig vonható le.

A saját bérleti díj erejéig is adómentes. A hotelt nem tudom. De ha az is adómentes, az egész kiadásosdi caklipakli adómentes lehet.

Meg ugye még egyéb költségek is vannak, szóval ha az lenullázza a 230-at, akkor adómentes.

jan. 10. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Az ingatlan bérbeadása után keletkezik bevételed, amivel szemben elszámolhatod a tevékenységgel szorosan összefüggő, és igazolt költségeidet. Ezeket az elszámolható költségeket az SZJA törvény melléklete sorolja fel. A kettő különbözete lesz alapból adóköteles.

A tevékenységgel kapcsolatban van nyilvántartás-vezetési kötelezettség, amit negyedévente le kell zárnod, megállapítanod belőle a negyedéves SZJA összegét, és megfizetni az államnak. Év végén pedig éves zárást csinálni, majd az év végi SZJA bevallásban szerepeltetni az adatokat belőle és elszámolni a különbözettel, ha van.


Mivel adsz ki bérbe, és bérelsz is lakást más településen, ezért ezzel kapcsolatban van kedvezmény:


"A bérbeadó levonhatja a lakás bérbeadásából származó bevételéből az általa más településen bérbevett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját. A bevétel ilyen címen azonban csak akkor csökkenthető, ha a bérbeadás, illetve a bérbevétel időtartama meghaladja a 90 napot, és a bérbevett lakással összefüggésben más tevékenységből származó bevételével szemben nem számol el költséget, vagy az igazoltan

megfizetett bérleti díjat számára még részben sem térítik meg.

Az így bérbevett lakásnak nem kell belföldön lennie.


Tehát a bérelt lakás igazolt bérleti díját levonhatod szintén költségként a kiadott lakás után kapott bevételedből, ami által az adóköteles jövedelmed csökken, akár nullára is ki tud futni.


Mivel gazdasági tevékenységet végzel, mint bérbeadó, amit jelen szabályok szerint adószám kiváltása nélkül is végezhet magánszemély, de a nyilvántartás-vezetési és bevallási kötelezettség ettől függetlenül téged is terhel -> ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉGBŐL SZÁRMAZIK BEVÉTELED.


Ha az éves bevallásban nem tünteted fel a kért adatokat ezzel kapcsolatban, hiába az a történet, hogy nem kell adott esetben SZJA-t fizetned, mulasztási bírsággal sújtható vagy, hiszen elmulasztottad a bevételed, az elszámolható költséged bevallani, hiába nem keletkezett belőle adóköteles jövedelmed. Én így gondolom, mivel - mint említettem már - adózás szempontjából ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉGBŐL SZÁRMAZÓ JÖVEDELEM kategóriába tartozik az ingatlan bérbeadási tevékenység.


Én nem várnék meg egy NAV-os utólagos vizsgálatot.

jan. 10. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Már csak azt nem értem, hogy miért nem átalányadózó ev-ként adod ki a lakást.... Egy csomó problémával kevesebb, ráadásul adómentes határon belül marad a bevételed, tehát legálisan egy fillér adót sem kell fizetni.
jan. 11. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

8-as!


Miért tenné? Így sincs utána adókötelezettsége, ha a számokat nézzük, ráadásul évente csak egyszer van vele dolga, az éves bevallásnál.

jan. 12. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

8: Az drágább. El lehet b.ni, ezért érdemes könyvelővel csináltatni, ő is kér havi min. 10 000 Ft-ot, iparkamarai tagságot kell fizetni, ha nyugdíjas vagy, akkor a legelőnyösebb az adózás e.v-ként, de ha esetleg felújítanál, vennél dolgokat a lakásba még ekkor is kedvezőbbre jön ki magánszemélyként!!

Kiszámoltam.

Valahol évi 3 M bevétel körül van egy váltás, hogy jobban megéri e.v.-ként (akkor is még csak nyugdíjasként!), de az is csak akkor, ha éppen nem költesz a lakásra az adott évben.

A választott adózások közt pedig nem tudsz rugalmasan ugrálni, ha már e.v. lakáskiadó vagy, 3 évig kötve vagy ehhez, nem térhetsz vissza bármikor a magánszemély lakáskiadásra.


A Kérdezőnek jó eséllyel 0 Ft adóköteles jövedelme keletkezik lakáskiadásból, akkor mért lenne neki jobb, ha évi 2-300 000 Ft költsége lenne erre pluszban?


"Egy csomó problémával kevesebb"


Hát nem, mert amikor megkérdeztem a könyvelőt, hogy ha ő könyvel, helyettem ő viseli-e a pénzügyi felelősséget egy ellenőrzéskor máris nem akart elvállalni!


"ráadásul adómentes határon belül marad a bevételed, tehát legálisan egy fillér adót sem kell fizetni."


Azt nem, egyéb költséget meg igen.

jan. 13. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!