Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A 90es években miért kellett...

A 90es években miért kellett a munkavállalónak végeznie a saját adóbevallását? A 21.században már a munkáltató végzi.

Figyelt kérdés

jan. 12. 19:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
62%
Akkoriban volt még annyira egyszerű, hogy saját magának meg tudta csinálni az ember, könyvelő szakértő nélkül is.
jan. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Most is a munkavállaló végzi.
jan. 12. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Volt pár év, amikor a munkáltató megcsinálhatta, de alapesetben ez önbevallás.
jan. 12. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 PMC Wagner ***** válasza:
Csak egyes cégeknél, de azoknál is kérheted hogy magad csinálnád inkább
jan. 13. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

A 90-es években ha arról nyilatkoztál, hogy nem volt munkaviszonyon kívül származó egyéb bevételed/jövedelmed, akkor a munkáltató megcsinálhatta helyetted az adóbevallásodat, és a különbözetet a következő bérelszámolásnál rendezték a bérrel. Ha ezzel úgymond "megbíztad" a munkáltatót (írásban tett nyilatkozattal), akkor az elkészített bevallás helyességéért a munkáltató felelt.


Jelenleg pont nem készítheti már el a munkáltató helyetted hivatalosan a bevallásodat.

jan. 13. 04:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Akkor nem értem a NAVot... A 1819 ingyenes NAV telefonszámon konkrétan és precízen rákérdeztem erre, és az ügyfélszlgálatos azt mondta, a munkáltató készíti. Még rá is kérdeztem, hogy tudtommal az adott évi adóbevallást a következő év jan 1 és ápr 30 között kell tudtommal elvégezni, ha egyéb bevételről van szó,

de vajon munkából eredő jövedelem esetén a munkáltató vallja be az adómat?


Határozott IGEN volt a válasz a 1819 telefonvonalon. Visszakérdeztem: nem énnekem kell elvégezni? Én vagyok a munkavállaló. Azt mondta: NEM, hanem a munkáltató végzi! Még azt is hozzátették a telefon vonalon, hogy más volna a helyzet, ha vállalkozó volnék. De nem vagyok vállalkozó.


Most akkor mi a helyzet jelenleg? Hogyan érthették s 1819-en?

jan. 16. 20:11
 7/14 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy miért mondott ilyet a NAV köztisztviselője, lehet, hogy elbeszéltetek egymás mellett.


Az ÉVES! adóbevallást nem készítheti el már elég régóta a munkáltató a dolgozójának hivatalosan.

Viszont havonta valóban készít a munkáltató a dolgozóiról 08-as bevallásokat a NAV felé, ami ráadásul támpont a NAV általi tervezet elkészítéséhez.


Lehet, hogy ez a tény volt a félreértés, és a NAV erről beszélt, míg te az éves bevallásról beszéltél.

De az is lehet, hogy egyszerűen csak hülye volt az ügyintéző...

jan. 17. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Köszi előző! Én vagyok az, aki tájékozatlan vagyok, az ügyintéző ezek szerint jót mondott. Nos, mégiscsak jül tettem, hogy kiírtam a kérdést, mert kiderült, mit nem értetem eddig. Azt, hogy ezek szerint külön létezik havi, sé külön éves adóbevallás - jól értelek?


És a havit a munkáltató végzi, az évest meg én?


Hogyan kell elkészítenem az évest?

jan. 18. 22:19
 9/14 anonim ***** válasza:
A munkáltató csak adóelőleget vall, amit levon a bruttódból havonta. Ezt vallod te be évente az szja bevallásban, illetve egészíted ki az egyebekkel, ha voltak.
jan. 19. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"És a havit a munkáltató végzi, az évest meg én?"

Havonta a munkáltató nem ADÓbevallást nyújt be a NAV-hoz, hanem egy olyan bevallást, amelyen az adott havi számfejtett béredről és az abból levont adóelőlegről, járulékokról ad számot a NAV-nak.

Ezekből a havi bevallásokból állítja össze az SZJA bevallás tervezetét a NAV.


Az ADÓbevallás (itt SZJA-ről beszélünk most, mert többféle adó létezik, nem csak SZJA) elkészítése az adózó kötelezettsége önbevallás útján. Ez az önbevallás annyit jelent, hogy elkészíted a bevallásod. A NAV az általa elkészített tervezettel segít ebben, ami egy ajánlásnak fogható fel, tehát nem szentírás, hogy helyesek benne az adatok. Az adózónak azt át kellene néznie, és ha egyetért vele, akkor vagy "elfogadja" azt, vagy nem csinál vele semmit, de akkor május 20-án az lesz a végleges bevallása még akkor is, ha hibás adatokat tartalmaz. Ha nem ért vele egyet, akkor vagy kiegészíti azt (mert mondjuk nem teljeskörűen szerepel benne valami), vagy módosítja benne az adatokat. Mivel a NAV a munkáltatók/kifizetők által benyújtott havi bevallásokból készíti el a tervezetet, ezért van az, hogy ha olyan helyről származik valakinek adóköteles bevétele/jövedelme, amiről nem kell adatot szolgáltatni a NAV felé olyan módon, mint a munkáltatóknak, akkor azt az adózó kénytelen feltüntetni még pluszban a bevallásában, hiszen arról addig, amíg be nem vallod, nem tud hivatalosan a NAV.


"Hogyan kell elkészítenem az évest?"

Ahogy fentebb már említettem, vagy a NAV-tervezet különböző módjain rendezed (elfogadod, javítod, kiegészíted stb.), vagy fogsz egy "üres" bevallási nyomtatványt (akár papír alapon, akár online rendszeren keresztül), kitöltöd az általad vélt helyes adatokkal és benyújtod határidőben a NAV-hoz.

jan. 19. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!