Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ilyen esetben szünetel a...

Ilyen esetben szünetel a biztosításom vagy sem?

Figyelt kérdés
Lombik programban veszünk részt, és sajnos a munkáltatóm és a háziorvosom se a legrendesebb fajta. Úgyhogy a szabadság és a táppénz se opció. (Szabadságom nincs elég, az orvos meg azt mondta ez nem betegség, erre nem jár táppénz.) A hivatalos megoldás az ugye a igazolt fizetetlen távollét. Addig eljutottam, hogy ha az egész nap fizetetlen akkor elvileg szünetel arra az egy napra a biztosítás és fizetni kell a nav felé egészségügyi szolgáltatási járulékot. De én fél 8-tól 16 óráig dolgozok és legkésőbb 2 körül vissza szoktam érni (3 óra odavissza az út + a várakozás) és utána még dolgozok. Tehát nekem az egész nap nem lenne fizetetlen csak kb a fele. Ilyenkor mi van?

#NAV #lombik program #Biztosítás szünetelés
jan. 22. 13:00
 1/9 anonim ***** válasza:
Munkavégzés alóli mentesülés van az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés időtartamára, és felmondási tilalom is megillet, ez biztos. Viszont távolléti díj nem jár érte ahogy értelmezem
jan. 22. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:

Ha be vagy jelentve rendesen akkor nem szünetel a biztosítás.

Az intézetben kérhető igazolás hogy lombikra jársz akkor a munkahelyednek azon a napon el kell engednie a kezelésre.

Nekem szerencsém volt mert beültetés után táppénzen lehettem a teszt eredményig.. mondjuk nem is kismama barát a munkahelyem.

jan. 22. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

"De én fél 8-tól 16 óráig dolgozok és legkésőbb 2 körül vissza szoktam érni (3 óra odavissza az út + a várakozás) és utána még dolgozok."


Ha azokra a napokra, amikor emiatt egy időre távol vagy a munkahelyedtől akár 1 órára is számfejtenek munkabért, akkor nem szünetel a biztosításod és nem kell fizetned eü. szolgáltatási járulékot.

Akkor szünetelne a biztosításod, ha egyáltalán nem számfejtenének bért, vagy más ellátást erre a napra.


Ezt kb. úgy kell felfogni, hogy beidézett a bíróság tárgyalásra. Jelzed a munkáltatónak, hogy 6 helyett csak 10 órára érsz be, mert kötelezően el kell menned tanúskodni, vagy bármi más. Így 10 órától 14 óráig dolgozol, tehát azt fizeti neked a munkáltató. Semmi nem változik, megy az élet tovább, csak arra a napra kevesebb bért számfejtenek.

jan. 23. 04:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
3. válaszoló: igen, én is így tartanám logikusnak, de ezt eddig senki nem erősítette meg (rajtad kívül), nem láttam sehol leírva egyértelműen. Felhívtam a nav infóvonalát is, a 1819-et, ott se tudták nekem megmondani, mert a hölgy csak azt hajtogatta, hogy ha az adott nap fizetetlen, akkor szünetel a biztosítás, de mondtam neki, hogy ebben az esetben nem lenne az egész nap fizetetlen, erre mondta, hogy ő abban nem tud segíteni, hogy mikor minősül fizetetlennek egy nap meg mikor nem... Megadott egy telefonszámot az Emberi erőforrások minisztériumának a munkajogi ügyfélszolgálatához, de ők meg nem veszik fel a telefont... Nevetséges ez az egész.
jan. 23. 08:12
 5/9 anonim válasza:
Aki a telefon végén van az is hülye..akkor kell fizetni a NAV felé ha nem dolgozol vagy csak napi bejelentéssel.Ha be vagy jelentve a munkahelyen akkor ők fizetik utánad az egészségügyi járulékot mindegy hogy az adott nap dolgozol vagy sem.
jan. 23. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Ja, nem ezt sajnos rosszul tudod. Ha fizetetlen napon vagy, olyankor arra a napra nem csak te nem kapsz bért, hanem a nav felé sem fizetnek utánad semmit, tehát egy napra igenis ilyenkor fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot.
jan. 23. 08:54
 7/9 anonim ***** válasza:

Fizetés nélküli szabadság nem keletkeztet biztosítottságot, tehát arra az időre fizetnie kell még a munkaviszonyban álló dolgozónak is egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ez alól kivétel az MT-ben felsorolt élethelyzet például, ha gyermekgondozás miatt vagy fizetés nélkül szabadságon (CSED, GYED és társai) stb.


A NAV azért nem tud válaszolni rá, mert ez munkajogi (MT fizetés nélküli szabadság része), társadalombiztosítási kérdés (biztosítás szünetelése), nem pedig adózási.


Még egyszer lemondom: Ha akár 1 órára is számfejtenek adott napra bért részedre, akkor az alatt fennáll a biztosításod és nem kell fizetned eü. szolgáltatási járulékot. Azt akkor kell, ha adott napra egyáltalán nem számfejtenek bért, nem kapsz ellátást, mert teljes napra fizetés nélküli szabadságon/igazolatlan távolléten/igazolt, de nem fizetett távolléten vagy. A TELJES NAPRA!

Ha kapsz bért, akkor a havi 08-as bevallásokban az szerepelni fog, és nem lesz jelzés benne arra vonatkozóan, hogy van akár 1 napod is, amikor nem számfejtettek részedre bért. Ha nem kapsz bért valamiért, akkor különböző kódokkal jelölni kell a 08-as bevallásokban azt, hogy mi annak az oka. Ha táppénz, akkor biztosított vagy, ha GYED, akkor is, ha például fizetés nélküli szabadság, de nem gyermekgondozás miatt, akkor nem vagy az és ilyenkor fizetési kötelezettséged keletkezik azokra a napokra. A 08-as havi bevallásokban szolgáltat adatot a számfejtett bérekről dolgozónként a munkáltató a NAV felé.


"Ha be vagy jelentve a munkahelyen akkor ők fizetik utánad az egészségügyi járulékot mindegy hogy az adott nap dolgozol vagy sem."

Ez tévedés. A munkáltató a dolgozó bruttó béréből vonja le a fent nevezett járulékot kiváltó közterhet, csak nem egészségügyi szolgáltatási járulék a neve, hanem a társadalombiztosítási járulékba beépült természetbeni egészségbiztosítási járulék néven fut.


Tb. törvény 16. §. ->


"Szünetel a biztosítás


a) a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, kivéve, ha

aa) a fizetés nélküli szabadság idejére csecsemőgondozási díj, örökbefogadói díj, gyermekgondozási díj, gyermekgondozást segítő ellátás vagy gyermeknevelési támogatás kerül folyósításra, vagy

ab) a fizetés nélküli szabadságot tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolása címén veszik igénybe,

ac) azt önkéntes tartalékos katonai szolgálat teljesítése céljából veszik igénybe,

b) az igazolatlan távollét időtartama alatt,

c) a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt, kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint átlagkereset jár, vagy munkabér (illetmény), átlagkereset (távolléti díj), táppénzfizetés történt,

d) a letartóztatás tartama alatt, kivéve, ha a letartóztatottat jogerősen felmentették, vagy a bíróság jogerős vagy végleges határozatában, valamint az ügyészség, illetve a nyomozó hatóság további jogorvoslattal nem támadható határozatában a büntetőeljárást megszüntette; továbbá a szabadságvesztés tartama alatt, kivéve, ha az elítéltet utóbb a bíróság jogerősen felmentette (ide nem értve a fogvatartott által a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló törvény szabályai szerint létesített, a 6. § szerint biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyt),

e) az ügyvédi tevékenység szünetelésének ideje alatt, a közjegyző, a szabadalmi ügyvivő kamarai tagságának szüneteltetése alatt,

f) az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelésének ideje alatt,

g) az állategészségügyi szolgáltató tevékenységet végző állatorvos tevékenységének szünetelése alatt,

h) az a)–g) pontban nem említett olyan esetben, amikor külön jogszabály, vagy egyéb, a jogviszonyra vonatkozó szabályozás szerint a biztosítás alapjául szolgáló jogviszony szünetel.


Itt volt a megerősítés: Ha kapsz fizetést arra a napra (bármennyit), akkor nem szünetel a biztosítás. Csak napra tud szünetelni a biztosítás, órákban nem számolunk ilyet. Ha kell fizetni, akkor az eü. szolg. járulékot is napra kell fizetni, nem órában.


Így már OKÉ?

jan. 23. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Rendben, meggyőztél. :) Amúgy elsőre is értettem, csak én ilyen hitetlenkedő típus vagyok. :D
jan. 23. 23:50
 9/9 anonim ***** válasza:
A meggyőzésem elsősorban nem neked szólt kérdező, hanem a többi kételkedőnek. Téged csak jogszabályi hivatkozással erősítettelek meg a "hitedben". :)
jan. 24. 04:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!