Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Megbízási szerződés beleszámít...

Megbízási szerződés beleszámít-e a nyugdíjba? Mik a feltételek?

Figyelt kérdés
Ha van egyetemi ösztöndíj ledolgozási kötelezettségem, ez a fajta munkaviszony is csökkenti ugyanúgy a ledolgozandó napok számát?

jan. 30. 20:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Minden munkaszerződés, munka, amiből vonják az adót, TB-t.

Az egyetemi évek is beszámítanak jelenleg.

Sőt!

1969-ben nyári munkán, 13 éves koromban egy nyomdában dolgoztam 1 hónapot. Én már el is felejtettem, de benne van a rendszerben, és 4 évvel ezelőtt, mikor nyugdíjba mentem, beszámították.

500,-Ft-ot kerestem, ami egy felnőtt átlagfizetés harmada volt.Ma az index szerint 53.500,-Ft-ot jelentene (1969 -es forintot 107-tel kell beszorozni).

jan. 30. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
24 éves korodig nem adózol egyetemistaként. De ha dolgozol, beleszámít majd a nyugdíjadba akár az egynapos bejelentett munkaviszonyod is.
jan. 30. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

"Megbízási szerződés beleszámít-e a nyugdíjba?"


Megbízási szerződésből származó megbízási díj és a hozzá kötődő ledolgozott időszak akkor számít csak bele a nyugdíjhoz szolgálati időként, és lesz a nyugdíjszámítás alapja, ha a minimálbér 30 %-át elérte a megbízási díj összege. Ugyanis csak akkor kell vonni belőle járulékot.

A nyugdíjhoz alapvetően fontos, hogy legyen hozzá járuléklevonás.


Ha nem éri el a megbízási díj a minimálbér 30 %-át, akkor nem vonnak belőle járulékot, így az az összeg és időszak nem is lesz a nyugdíjhoz számítási alap, és szolgálati idő sem.


Csak jelzem: A megbízási jogviszony nem azonos a munkaviszonnyal! Más szabályok vonatkoznak rá mind adózásban, mind járulékozásban.

A megbízási jogviszonyt a Polgári Törvénykönyv szabályozza, míg a munkaviszonyt a Munka Törvénykönyve.


Tehát fontos eldönteni, hogy akkor most munkaviszonyban dolgozol, vagy megbízási jogviszonyban. A szerződésből ennek mindig ki kell derülnie.

jan. 31. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Még egy olyan kérdésem lenne, hogy a hány órás (4,6,8) minimálbér 30%-át kell elérni?

jan. 31. 07:31
 5/11 A kérdező kommentje:
Egyetemistaként úgy értettem, hogy csak 2 félévem van meg, ami után otthagytam az egyetemet és visszafizetési/ledolgozási kötelezettségem van.
jan. 31. 07:33
 6/11 anonim ***** válasza:

Megbízási jogviszonynál nincs munkaidő, mivel ez nem munkaviszony. Ott a megbízó megbíz egy feladattal és Te mint megbízott azt elvállalod. A megbízó nem utasíthat, egyezség alapján ott végzed el a munkát, ahol akarod. Nincs alá-fölérendeltségi viszony a két fél között. Ő neked nem a főnököd és te nem beosztott vagy. Egyenrangú felek vagytok és a megbízási szerződésben foglaltaknak mindketten kötelesek vagytok eleget tenni. Nem munkabért fizet, hanem megbízási díjat kapsz. Ez ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉGBŐL származó jövedelmet/bevételt jelent, aszerint is adózik, járulékozik.

Járulékkötelezettség a fentiek alapján leírtak szerint van. Ha a megbízási díj eléri a minimálbér 30 %-át, akkor biztosítottságot keletkeztet, tehát járulékot is köteles a megbízó vonni a megbízási díjból. Ez által szolgálati idő is lesz a nyugdíjadhoz és bele fog számítódni az összeg is.

Ha nem éri el, akkor csak SZJA előleget von (most hagyjuk figyelmen kívül, hogy van-e ezzel kapcsolatban bármilyen kedvezményed vagy sincs), és sehova nem fog beszámítódni nyugellátás szempontjából.


Újból felhívom rá a figyelmet, hogy ez NEM munkaviszony!


Ha megbízási szerződést köttök, és gyakorlatilag minden olyan elem érvényes rá, ami egy munkaviszonynál, akkor az bújtatott foglalkoztatásnak minősül és nagyon keményen bünteti az adóhatóság.


Mi jellemző egy munkaviszonyra?

- meghatározza a munkáltató a munkavégzés helyét

- meghatározott a munkaidő

- a munkavégzéshez szükséges eszközöket a munkáltató biztosítja

- alá-fölérendeltségi viszony áll fenn a két fél között (utasít, és te köteles vagy betartani)


Ha egy megbízási jogviszonyra teljesen jellemzőek a fenti feltételek teljesülése, akkor az valójában megbízásnak álcázott munkaviszony -> bújtatott munkaviszony és BÜNTETIK, ha kiderül.

febr. 1. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

... tehát el kéne döntened, hogy munkaviszonyt fogsz létesíteni az adott munkáltatóval, vagy megbízási szerződést köttök.


Nem mindegy...


Munkaviszony: munkáltató/munkavállaló/munkabér -> MT szabályozza

Megbízási jogviszony: megbízó/megbízott/megbízási díj -> Ptk. szabályozza

febr. 1. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Hány órás minimálbér 30%-át kell nézni? Köszönöm.
febr. 1. 08:02
 9/11 A kérdező kommentje:
Bár én nem írtam, hogy bújtatva szeretnék dolgozni. Csak a nyugdíj része érdekel, amihez megvan a 30%. (Nem kell egyből a rosszat feltételezni… emiatt kérdezek, hogy tisztában legyek.)
febr. 1. 09:33
 10/11 anonim ***** válasza:

Senki nem mondta, hogy ilyen szándékod lett volna. Én csak felhívtam arra a figyelmet, hogy sok munkáltató/foglalkoztató visszaél azzal, hogy a másik félnek erről úgymond "fingja" sincs, és bújtatott foglalkoztatásban dolgoztatja. Nem baj, ha tudsz róla, így legalább résen tudsz lenni.


"Hány órás minimálbér 30%-át kell nézni?"


Mint írtam már, megbízási jogviszonynál nincs munkaidő, minimálbérből pedig csak egy létezik.


A garantált bérminimum az nem egyenlő a minimálbérrel. Azért más a neve is.


2024-ben a minimálbér összege 266.800,- forint. Ehhez viszonyítunk. A megbízó dolga elbírálni minden egyes megbízási díj kifizetése előtt a biztosítási kötelezettséget. Fennáll, vagy sem, kell vonni járulékot vagy sem.

febr. 2. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!