Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Startkártyával mennyi járuléko...

Startkártyával mennyi járulékot fizet a munkáltató 4 órás minimálbéres bejelnetésnél?

Figyelt kérdés

Most váltottam ki a startkártyát, első munkahely. A kérdésem, okj végzettséggel, érettségi nélküli 4 órára minimálbérrel bejelentett alkalmazottnak mennyit kell befizetni összesen a munkáltatónak (szociális hozzájárulás és nem tudom mi még)

Köszönöm ha valaki tudna egy pontos összeget, nagyon fontos lenne. Nekem a munkáltatóm 27 ezer Ft-ot mond, ez stimmelhet?



2012. okt. 18. 10:19
 1/6 anonim ***** válasza:

Két dolgot nem szabad összetéveszteni:


Van egy olyan fizetési kötelezettség az állam felé, amit a dolgozó bruttó béréből vonnak le, és a munkáltató fizeti be a dolgozó helyett az államnak. Ezek a munkabérből való kötelező levonások (adó, járulék).

És van egy olyan fizetési kötelezettség, amit a dolgozó bruttó bérének alapul vételével a munkáltató köteles még az államnak befizetni adóként, járulékként. Ilyen például a szociális hozzájárulási adó, ami alapból 27 %.


Ha Téged 4 órás minimálbérrel foglalkoztatnak, akkor vagy a 93.000,- vagy a 108.000 Ft alapulvételével (attól függ, hogy a munkakörödre elő van-e írva legalább középfokú iskolai végzettség, még akkor is, ha az nincs meg Neked) kell meghatározni a bruttó béred, ami 8 órás munkaviszonyra vonatkozik.


Tehát ezeknek a fele jöhet szóba:


1.) 46.500,- Ft bruttó bér után vonnak ebből a bérből kötelezően:

10 % nyugdíjjárulék: 4.620,-

4 % természetbeni egészségbiztosítási járulék: 1.848,-

3 % pénzbeli egészségbiztosítási járulék: 1.386,-

1,5 % munkaerő-piaci járulék: 693,-

16 % személyi jövedelemadó előleg: 7.392,-

A levonások után marad 30.261,- Ft nettó bér (ha nincs semmilyen személyi jövedelemadóval kapcsolatos kedvezményed).


A 46.500 Ft bruttó bér után a munkáltató fizetne még 27 %-os (12.555,- Ft) szociális hozzájárulási adót az államnak. De mivel start-kártyás vagy, ezért az első évben csak 10 %-ot kell fizetnie (4.650,-) , a második éven pedig 20 %-ot (9.300,- Ft).


A bruttó béred után fizetnie kell még szakképzési hozzájárulást is, aminek a mértéke: 1,5 %. Erre vonatkozóan nincs kedvezménye.


2.) Bruttó bér 54.000,- Ft

Levonások az előbbi %-okat figyelembe véve: 18.630,-

Marad nettó bérnek: 35.370,- Ft


Szociális hozzájárulási adó az 54.000 Ft bruttó bér után:

I. évben 5.400,- Ft

II. évben: 10.800,- Ft.


Ekkor is fizet még a bruttó béred után 1,5 %-os szakképzési hozzájárulást is.


Tehát egyik fajta fizetési kötelezettség az, amit a Te bruttó béredből von le, és fizeti be az államnak HELYETTED!, a másik pedig az, amit a bruttó béren felül kell a munkáltatónak még befizetnie az államnak.

2012. okt. 18. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes tájékoztatást. Sajnos nekem kell befizetni, manapság ugyanis így megy, felvesznek ugyan alkalmazottként, papíron, de mindent én fizetek amit kell.
2012. okt. 18. 15:12
 3/6 A kérdező kommentje:
Itt valami mégsem stimmel, mert a szociális hizzájárulási járulékot a tb(egészségbiztosítás) és nyugdíj helyett találták ki, tehát nem kell mindhármat fizetni, úgy tudom.
2012. okt. 18. 20:34
 4/6 anonim ***** válasza:

Azért kezdtem az elején azt, hogy nem szabad összetéveszteni...


Tavalyi évben (2011.) a munkáltatónak a szociális hozzájárulási adó helyett nyugdíjbiztosítási járulékot, egészségbiztosítási járulékokat, munkaadói járulékokat kellett fizetnie. Legalábbis akkor még ez volt a neve. 2012. évben ezt egy csokorba gyűjtötték össze, és átnevezték szociális hozzájárulási adónak.

Ettől függetlenül a dolgozó bruttó béréből kötelezően levonandó adó, járulékok még mindig életben vannak, úgy mint évtizedeken keresztül.


Tehát egy levonás, amit a Te bruttó béredből vonnak, és helyetted befizetik az államnak, a kettő különbözete lesz a Te nettó béred, és egy plussz befizetnivalója a munkáltatónak a bruttó béred alapul vételével, ami a munkáltatói közteher, és ez nem kerül levonásra a bruttó béredből, hanem a munkáltató fizeti csak úgy plusszban az államnak, csak azért, mert bért fizet a dolgozóinak.


Így már érthető?

2012. okt. 19. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már értem, és hát elég rettenetes ez a tény, nem csoda, hogy nincsenek munkahelyek, nagyobb vállalkozások.
2012. okt. 22. 07:56
 6/6 anonim válasza:
ilyen sok levonás után csodálkoznak hogy sok a fekete munka. Közben már nem is tudják hogy mit kell még levonni, ijen vagy olyan adó címén
2013. szept. 14. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!