Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Bűntethető a munkavállaló...

Bűntethető a munkavállaló fekete munka esetén?

Figyelt kérdés

Megbűntethetik-e a munkavállalót, abban az esetben, ha nincs munkaszerződés és/vagy nincs bejelentve, vagy pedig csak a munkáltató felelőssége?

Nem találtam interneten konkrét paragrafust, ami kimondta volna egyértelműen, hogy felelősségre vonható-e.

Illetve, igaz-e, hogy próbanap úgymond nem létezik, már az első munkábaállás előtt szerződést kell írni?

Mit tehet a munkavállaló egy olyan helyzetben, ha csak ígérgetik, halasztják a munkaszerződést/bejelentést?


Előre is köszönöm a válaszokat !



2013. jún. 12. 22:20
 1/5 anonim ***** válasza:
92%

Nos munkaszerződést már az első napon alá kell írnia a munkavállalónak. Persze ez csúszhat valamennyit de abba benne kell lennie annak a napnak amikor kezdtél ott és onnantól jár neked a fizetés meg minden más ami kellhet. A munkáltató maximum pár napig halaszthatja ezt, de ha aláírja az ember akkor ugye azt a dátumot kell odaírni amikor munkába állt. Tehát nincs próba nap meg semmi, ez baromság. Ha csak 1 napig dolgozott az illető azt is kötelesek kifizetni! És bejelenteni!

A fekete munka szintén büntethető. Ugye a munkáltató szívja meg jobban de a munkavállaló is, mert ugye nyilván nem adózik utána, és hogy adó nélküli jövedelemhez jut. Persze ha még időben tesz feljelentést akkor megúszhatja de az biztos hogy már többet állása sem lesz neki. Nos erről konkrétumot én sem tudok mondani de nem egy ilyen ismerősöm volt főleg külföldi munkájuk miatt mehettek bírósághoz hogy a magyar vállalkozót feljelentsék, mert vagy kevesebbet kaptak mint amennyibe megállapodtak, vagy nem volt meg néhány papír vagy volt szerződés de mégsem volt bejelentve. Egyik nagyon megszívta, mert ezzel kitoloncolták őt az országból mivel a munkáltatója nem jelentette be ott, csak itt Magyarországon az adó miatt és rohanhatott ügyvédhez, meg bíróságra is de nem mert nagyon túl lépni mert félt hogy a munkáltatója aki befolyásos ember volt később ő jelenti fel és lepereli még a gatyáját is utána, vagy rosszabb.

Ezzel vigyázni kell, oda kell nagyon figyelni, és ha valami nincs meg vagy rágni a fülüket vagy lépj ki inkább mert később a munkavállaló is megütheti a bokáját vagy nem fizetik ki, és akkor sem tud mit csinálni mert nem tudja bebizonyítani hogy ott volt. Ilyen esetben egyes munkavállalók képesek tagadni a dolgokat plusz lefizetni a munkásokat vagy befenyíteni hogy tagadjanak vagy különben ők is repülnek. És akkor a volt munkavállaló húzza a rövidebbet mert fizetheti a perköltséget és még kitudja hogy mit plusz az ex munkavállaló rágalmazásért szintén feljelentheti és aztán még kitudja mi lesz belőle.

Ilyen esetben jobb időben lépni onnan, mert vannak sajnos ilyenek akik képesek ezt megtenni.

Ilyen ismerősöm nem volt ugyan aki pont így járt volna de hallottam már egy ilyen történetet ahol ez volt a szitu és az szívta meg jobban aki dolgozott, nem elég hogy alig kapott pénzt, vagy semmit de még neki kellett fizetnie, és ő húzta a rövidebbet. Ha nincs szerződés akkor tipli onnan.

2013. jún. 12. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Értem!

Egyébként a könyvelőnek konkrétan mi dolga van a munkaszerződéssel?

Ugyanis a könyvelőre hivatkozva, halogatták a "következő hétre" a munkaszerződést.

2013. jún. 12. 23:13
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Fekete munka esetén a munkáltatót és a munkavállalót is büntetik.

Ha sok időd van keresgélni, lehet, hogy a munkaügyi felügyelőség honlapján találsz erre vonatkozó jogszabályt.

A munkaszerződést már a munkába állás előtt alá kell írni mindkét félnek, és ez alapján kell bejelenteni a dolgozót a NAV felé.

Lehet próbanap, de azt is törvényes keretek között, munkabérrel. Erre nagyon jól megfelel az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony (alkalmi munka) Ennél nem kell munkaszerződés, nem vonnak járulékokat és adóelőleget belőle, de ezt is be kell jelenteni a munkavégzés megkezdése előtt.

A fizetetlen és bejelentés nélküli próbanap feketemunka.

Ha csak ígérgetik, halasztgatják a munkaszerződést/bejelentést, akkor vagy vállalod a lebukás és a fizetés nélküli munka rizikóját, vagy nem vállalod el a munkát. Vagy feljelented a céget, de ebből semmi hasznod nem származik.

A könyvelő (nagyobb könyvelő cégeknél a bérszámfejtő) jelenti be a NAV felé a munkavállalót. Illetve vannak olyan cégek, akik a könyvelővel íratják meg a munkaszerződést (mivel a munkajog is változik, az is változik, hogy mik a munkaszerződés kötelező elemei és a FEOR számokat sem tudja sok munkáltató)

Ha olyannal könyveltet a cég, aki egymaga könyvel, nincsenek többen, akkor a könyvelő távolléte esetén a munkáltató nem tud bejelentetni senkit (jobb esetben a könyvelő ilyenkor jóelőre szól, hogy mettől meddig nem lesz) Könyvelőcégnél bejelenti másik alkalmazott (persze itt is előfordul, hogy szólnak a munkáltatónak, hogy ha nem égető szükség, inkább várja meg a saját könyvelője visszatértét)

2013. jún. 13. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
94%
Könyvelőre azért hivatkozhatnak, mert kis cég esetén általában a TB-ügyeket is ő intézi egyben. És mivel a (hivatalos) munkába állás ELŐTTI(!!) napon le kell jelenteni az OEP-nek a munkába állást, így szükség van rá.
2013. jún. 13. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
93%

A hivatalos munkavállalás menete a következő:

Mielőtt munkába állsz, kötelező egy munkaköri alkalmassági vizsgálat a cég üzemorvosánál, vagy saját orvosnál, amelynek díját a cég - számla ellenében - köteles megtéríteni. Ha az orvos alkalmasnak talált a munkakörre, akkor ad róla egy igazolást, amelynek birtokában köthet Veled szerződést a munkáltató.

Munkaszerződésnek lennie kell, anélkül nincs munkaviszony.

Próbanap nincs, maximum próbaidő, amelyet a munkaszerződésben ki kell kötni. Ha nincs benne ilyen, akkor nincs próbaidő sem. Próbaidőre is jár bér! A próbaidő lényege az, hogy ha nem tetszik a munka, vagy Te nem tetszel a munkáltatónak, akkor a következő naptól minden jogi következmény nélkül megválhattok egymástól. Ha a próbaidő letelt, akkor ez már nem olyan egyszerű.


Fekete foglalkoztatásért mind a munkáltató, mind a munkavállaló felelősségre vonható. Abban az esetben nem vonható felelősségre a munkavállaló, ha a munkaviszonyával kapcsolatban megtévesztették, vagy Ő abban a tudatban van, hogy hivatalos a munkaviszonya. Ilyen eset lehet, ha van munkaszerződés nálad, de mondjuk jogszerűtlen. Te ezt nem tudhatod. Vagy kaptál arról igazolást, hogy foglalkoztatnak, de hamis dolgok állnak benne. Ezt sem tudhatod. Stb.


Ha nincs a kezedben egy általuk aláírt munkaszerződés, akkor már gyanakodhatsz, hogy valami nem stimmel. Csúszás adódhat abból, hogy nem kapod meg, de normális helyen úgy működik a dolog, hogy a munkaszerződést már aláírva teszik eléd, hogy Te is írd alá, aztán a két példány közül egyiket Neked adják.


A NAV-hoz történő bejelentéssel Neked nem kell foglalkoznod, ha van munkaszerződésed. Az a munkáltató sara, azért őt büntethetik.


Ha úgy érzed, hogy hivatalos a dolog, de halogatják a munkaszerződésed átadását, akkor többször szólj rájuk, és emlékeztesd őket, hogy így feketemunkásnak számítasz, és egy munkaügyi ellenőrzés esetén a céget is megbüntetik nem csak Téged. Hátha hatásos a dolog.

2013. jún. 13. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!